Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Muzikál Děti Ráje je lidovou zábavou pro ty, kteří sbírají céčka

Samcová Jana

Samcová Jana

22. 3. 2010

Děti RájeDílo z pera Sagvana Tofiho s podtitulem první český hitmuzikál kotví v pražské GoJa Music Hall od loňského listopadu. A to je dlouhá doba na vypilování všech nedostatků a nabytí jistoty v kramflecích. Co tedy můžeme od Dětí Ráje očekávat, to prozradí recenze redaktorky Topzine.cz.

Děti Ráje, Zdroj: detiraje.cz

Děti Ráje, Zdroj: detiraje.cz

Divadlo narvané po strop až tak, že byli někteří návštěvníci odsouzeni k sezení na polštářích v uličce. Nadšené obličeje všech přítomných předznamenaly, že se za pár chvil na jevišti odehraje show hodná burácejícího smíchu a bouřlivého potlesku.

Muzikál postavený na osvědčených hitech Michala Davida a jednoduchém příběhu školní lásky, která překoná i dvacetileté odloučení, není pompézní oduševnělou podívanou. A sám se o to ani nesnaží. Jádro pudla spočívá v prosté lidové zábavě, oblíbených melodiích a nostalgických vzpomínkách na dobu normalizačních osmdesátých let.

Céčka, sbírá céčka, v tom je ta léčka…

Tvůrci muzikálu se záměrem nabídnout širokým masám show poskládanou z nestárnoucích hitů netají. Právě naopak. Vědomí, že lidé po hitech jako Nonstop nebo Céčka dosud žíznivě prahnou, bylo Sagvanu Tofimu hlavním hnacím motorem při psaní scénáře. O tom, že bude mít tento počin divácký úspěch, se dopředu vůbec nepochybovalo. Zřejmě i proto byli do hlavních rolí obsazeni mladí začínající umělci a ne ostřílení muzikáloví matadorové.

Na rozdíl od mladých talentů se neosvědčil výběr některých ostatních rolí. Nad angažmá Bořka Slezáčka zůstává rozum stát. Byť kdysi působil v dnes zapomenuté formaci Raketa a přestože má sympaticky sytý hlas jako zvon, zpěvák to nikdy nebyl a nikdy nebude. Stejně absurdní se zdá obsazení absolutních nezpěváků Lukáše Vaculíka a Sagvana Tofiho. V tomto případě se jedná o pouhopouhý obchodní kalkul a do zemdlení omletou těžbu z kdysi hvězdné slávy kamarádů do deště.

Děti Ráje: Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík, Zdroj: detiraje.cz

Děti Ráje: Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík, Zdroj: detiraje.cz

Že jsem na muzikálu a ne na laciné maloměstské estrádě, jsem uvěřila až s příchodem Michaely Noskové, která ač těhotná, podala nadstandardní výkon, jímž vystoupala na pomyslný stupeň vítězů mezi účinkujícími. Zdatně jí na druhém místě sekundoval finalista první řady SuperStar Petr Poláček. Ale to je co do stupňů vítězů vše.

Ani předem zaručený sukces muzikálu neomlouvá zanedbaný casting. Obsazení je jednoznačně nejslabším článkem celého muzikálového organismu. I když by někdo mohl namítat, že na Vaculíka s Tofim budou lidi stát frontu, zastávám názor, že v muzikálu by měli účinkující především umět zpívat a tančit. Jinak to není muzikál, ale parodie. K čemuž Děti Ráje nemají daleko.

Tři a půl hodiny retro zábavy

Neomluvitelnou chybou bylo i mizerné ozvučení. Snad ze snahy přeřvat sousedící Matějskou pouť zvukaři nasadili decibelům laťku až příliš vysoko. Takže zatímco bylo pomalu nutné cpát si při chytlavých tónech špunty do uší, slovům díky slabým mikrofonům nebylo místy rozumět vůbec.

Nešlo si nepovšimnout i délky muzikálu, která se vyšplhala na závratné tři a půl hodiny! Přemrštěnou stopáž má na svědomí zejména závěrečný půlhodinový přídavek, při němž jsou rekapitulovány všechny hity, které toho večera zazněly. Od obrazu, v němž tanečníci vtrhnou mezi publikum a lákají diváky ke společnému tanci, by mohlo být s klidným svědomím upuštěno.

Děti Ráje: Sagvan Tofi a Bořek Slezáček, Zdroj: detiraje.cz

Děti Ráje: Sagvan Tofi a Bořek Slezáček, Zdroj: detiraje.cz

Ale jak už zde bylo řečeno. Lidé se vesele baví, zpívají, nadšeně plácají o sebe dlaněmi a žijí si svůj discopříběh, který v muzikálu paradoxně nezazněl. Výbuchy smíchu se ozývaly prakticky po celou dobu představení, největší ohlas způsobily zmínky o céčkách, žvýkačkách Pedro, či o Vitacitu. Dialogy jsou prvoplánově napsané tak, že je většinou dopředu nepříjemně jasné, který Davidův hit bude vzápětí následovat. Výsledkem je kostrbatá snaha připodobnit Děti Ráje muzikálu Mamma Mia.

Přese všechna proti jsou Děti Ráje příjemným oddechovým zážitkem, který se, co se diváckého potenciálu týče, trefil do černého. Pro milovníky diskotékových hitů Michala Davida dokonalé, pro ostatní odkojené Draculou, Jesus Christ Superstar nebo Johankou z Arku, spíše mírné klopýtnutí, vybočení ze zajetých kolejí.

Děti Ráje

Režie: Petr Novotný
Scénář: Sagvan Tofi

Hudba a texty: Michal David, František Janeček, Zdeněk Barták, Vítězslav Hádl, Richard Bergman, František Řebíček, Eduard Pergner, Jaroslav Machek, Pavel Vrba

Scénograf: Ivo Žídek ak.arch
Choreografie: Petra Parvoničová
Výtvarník kostýmů: Zuzana Straková
Producenti: Michal Běloušek & Viktor Mráz

Hrají: Sagvan Tofi, Lukáš Vaculík, Míša Nosková, Bořek Slezáček, Michael Foret, Petr Poláček, František Pytloun, Michaela Sejnová, Martin Zounar, Braňo Polák, Petra Doležalová, Tomáš Löbl, Šárka Marková, Jan Kříž a jiní.

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikál Děti Ráje je lidovou zábavou pro ty, kteří sbírají céčka