Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Muzikál Dědeček automobil přijel z Mladé Boleslavi pobavit pražské publikum

Redakce

Redakce

9. 2. 2011

Na motivy knihy Adolfa Branalda Dědeček automobil nastudovalo Městské divadlo Mladá Boleslav stejnojmenný muzikál. Tento počin měl připomenout oslavy stého výročí jak mladoboleslavského divadla, tak i prvních úspěchů automobilů Laurin a Klement na mezinárodních silničních okruzích. V pondělí 7. února bylo představení uvedeno také v Praze na Nové scéně Národního divadla.

foto: Muzikál Dědeček automobil

Muzikál Dědeček automobil Zdroj: mdmb.cz (Michal Škvor)

Městské divadlo Mladá Boleslav se rozhodlo hru Dědeček automobil uvést v roce 2009 ku příležitosti oslav výročí prvních úspěchů automobilky Laurin a Klement (ze které vznikla nynější Škoda auto). Tvůrci sáhli po knižní předloze Adolfa Branadla a vytvořili muzikál, který měl zaujmout nejen milovníky automobilových veteránů.

Divadelní adaptace není šťastná volba

Muzikál, který má bezmála tři hodiny, musí mít grády, musí lidi bavit a musí být zajímavý od začátku do konce. Jinak člověka zákonitě napadá, že si místo sledování předlouhé estrády mohl v klidu doma přečíst Branaldovu stejnojmennou knížku.Foto: Dědeček automobil

Mezi nejzvučnější jména herců patří Ota Jirák v roli hraběte Kolowrata, Petr Mikeska, který v úloze Václava Klementa dokázal, že zpěv mu jde stejně dobře jako hraní, Martin Hrubý, který se představil  jako Václav Laurin, nebo Veronika Kubařová, která ztvárnila roli francouzské dívky Nanette.

Vedle hereckých výkonů byl v celé inscenaci povedený i zpěv, který provázen líbivými dobovými melodiemi alespoň špetku okořenil jinak nepříliš zajímavé představení a dodal mu na poživatelnosti. Zásadní chybu spatřuji v celé koncepci hry. Příběh je rozvleklý, jednotlivé epizody jsou za sebou poskládány ledabyle a celý muzikál postrádá plynulý spád. Člověk by těžko hledal zásadní zápletku a konečné rozuzlení.

Příběh firmy Laurin a Klement

Příběh je jednoduchý. Nejprve jsme svědky začátků firmy Laurin a Klement, která se posléze úspěšně rozrůstá, vyrábí jízdní kola a za chvíli i motocykly a auta. Máme možnost být u prvních velkých závodů v Paříži, které pro české závodníky dopadly výborně a firma Laurin a Klement se tak stala mezinárodně váženou. Do hlavní dějové linky ještě vstupuje milostný příběh mladého technika Františka, který se ve Francii zamiluje do dívky Nanette.

Foto: Líbivé kostýmy tanečnic

Líbivé kostýmy tanečnic zachraňovaly celkový dojem

Nebyl by to muzikál, kdyby se v něm nezpívalo a netančilo. Ani tento není výjimkou, ale spíše než na efektní a sladěné choreografie sázel režisér na vyzývavé kostýmy, ve kterých je roztomilým křepčícím dívkám vidět skoro úplně všechno. To ale, předpokládám, k tématu patří. Kterému muži by se nelíbili veteráni, odhalená děvčata a bujarý zpěv, že?

Her s automobilovou tematikou se pravda moc nehraje, v tom je tato performace výjimečná. Dal by se ale určitě najít nějaký poutavější příběh, který by diváky nadchl a neodcházeli by z divadla rozpačití s obavami, jestli zvolili to pravé ořechové. Pokud jste však zarytými fanoušky veteránů a máte knihu Dědeček automobil v oblibě, zajeďte se podívat do Městského divadla Mladá Boleslav a posuďte sami.

Městské divadlo Mladá Boleslav

Dědeček automobil

Autor: Radek Balaš

Režie: Radek Balaš

Hrají: Dalimil Klapka, Matouš Ruml, Petr Mikeska, Martin Hrubý, Veronika Kubařová, Ota Jirák a další.

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikál Dědeček automobil přijel z Mladé Boleslavi pobavit pražské publikum