Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Muži posílají sperma poštou. Sdružení Muži činu pomáhá kontrolovat jejich plodnost

ČTK

ČTK

23. 3. 2016

Osvětový projekt Muži činu nabízí mužům, aby si dali preventivně testovat sperma. Až 20 procent párů je neplodných, příčina je z poloviny u žen a z poloviny u mužů. Řada mužů se ale stydí podstoupit odběr na zdravotnickém pracovišti. Na internetu si mohou objednat testovací sadu domů a předat vzorek lékaři. Výsledky jsou na počkání, informovali dnes novináře zástupci pěti zúčastněných klinik.

posta-obalka-dopis

„Vyšetření spermatu není nic, za co by se muži měli stydět. Přesto jde pro řadu z nich o citlivé téma a nepříjemnou může pro ně být už jen myšlenka na to, že budou muset někomu vysvětlovat, proč se na vyšetření chtějí objednat,“ řekl vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc Štěpán Machač.

Zájemce se může objednat online na www.muzicinu.cz, online také může zaplatit. Odběrná nádoba mu přijde poštou s veškerými informacemi, a to zcela diskrétně v neoznačeném balíčku. Podle podmínek kliniky, kterou si muž vybere, může být vzorek odebrán buď přímo na odborném pracovišti, nebo v klidu domova.

V projektu jsou zapojena odborná pracoviště v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Karlových Varech, kontakty jsou na stránkách projektu. Záštitu nad projektem má Rugby Club Sparta Praha, jeden z nejstarších rugbyových klubů v Česku a sedminásobný mistr České republiky a Československa. Jeho členové si jako příklad ostatním mužům dají sperma testovat.

Projekt je podle organizátorů spojen se zvyšováním informovanosti o možných problémech spojených s mužskou neplodností. Mužem činu je podle nich každý, kdo zbytečně neváhá a rozhodne se pro preventivní vyšetření spermatu. Je to každý, kdo si uvědomí, že včasné testování může odhalit problém, který o několik let později by mohl mít fatální následky.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muži posílají sperma poštou. Sdružení Muži činu pomáhá kontrolovat jejich plodnost