Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Muži nepláčou? Víme, jaké filmy rozbrečí i chlapy!

Foto: beautiful-boy-youtubeŠiroká mužská ramena, ostře rýsovaná brada, kukadla, do kterých tak rády nahlížíme… Muži! Tak jak je máme rády! Ač sebevíc emancipované, občas se každá z nás potřebuje o toho svého chlapa opřít, schoulit se mu do náručí a vyplakat se mu na rameni. Ale jste, ženy i muži, připraveni i na to, že by se to mohlo obrátit?

Foto: beautiful-boy-youtube

Neplakej, můj panáčku, Zdroj: youtube.com

Obrazovka blikne a znenadání se na vás valí emoce. Milostné propletence, dojemnou hudbou podsvětlené umírání hlavního hrdiny nebo roztomilé kreslené postavičky s velkýma očima lesknoucíma se kreslenou slzou, která jim z animovaného koutku co nevidět vykápne. Koho by to nedojalo?

Ženy pláčou a někdy to používají jako zbraň, aby dosáhly toho, co chtějí. Muži pláčou, ale často mají pocit, že je to zbraň, kterou namířili sami proti sobě. Ale my, filmoví fanoušci, nikoho neodstřelíme. My, filmoví fanoušci, víme, co s člověkem dokáže udělat silný příběh. My, filmoví fanoušci, máme pochopení, když se chlap jako hora promění v cíťu, mužná ramena poklesnou, ostře rýsovaná brada se rozklepe a z kukadel, do kterých ženy tak rády nahlíží, se řinou slzy jako hrachy…

Obr.: lvi-kral-distributor-filmu

Budeš brečet nebo nebudeš?, Zdroj: distributor filmu

Je tedy mužský pláč ještě stále tabu? Nikoliv! Pojďme si představit několik filmů, u kterých muži přiznali nějakou tu mušku v oku.

E.T. a jiné od Spielberga

Spielberg, šibal, si ale zatraceně pohrává s city svých diváků. Nelze mu nic zazlívat. Umí to, je mistr. Velehory kapesníků posmrkali diváci u jeho filmů. Bez ohledu na věk nebo pohlaví. Od emocionálních zážitků, které svými filmy zanechává, se taky odráží jeho světový věhlas. Mužské oči vlhnou, ano, jak jinak, v závěru filmu, kdy E.T. letět domů. Ale ani Spielbergův Schindlerův seznam nebo Zachraňte vojína Ryana muže nenechá nepoznamenané.

Forrest Gump a o dětech

Ukázalo se, že zejména otce dojímají příběhy o dětech, o smrti dětí nebo naopak o jejich nalezení. Ve chvíli, kdy Forrest Gump dorazí do bytu své milované Jenny a za chvíli se tam objeví i malý Forrestek, začíná se popotahovat… A Je to i můj život nebo Billy Elliot způsobí mírné stažení mužského hrdla.

O zvířátkách

Snad ještě víc než děti dokážou muže rozesmutnit dojemné zvířecí osudy. A to hlavně psí. Třeba ten příběh o nevděčném hajzlíkovi Travisovi! Jak jen mohl?! Ten pes mu zachránil život! Sdílená bolest, soucit, bezmoc… Co s takovými pocity? Vybrečet! (Zrzoun, 1957). Ale abychom zůstali v tomto tisíciletí, Marley a já prý mužům také způsobuje srdcebol.

I drsňáka Toma Sellecka Zrzoun (Old Yeller) rozplakal!

Animované

Teď se nečertěte, pánové. Ale nepopírejte, že to s vámi nic nedělá. Ani nedělalo, když jste byli malí? Co třeba takový Lví král, Dumbo nebo Bambi? A z těch novějších? Když se přidáte do party k oplácanému Russelovi a k dědovi Fredricksonovi na výpravu do Jižní Ameriky v domě letícím díky tisícům balónků? A když se nakonec dostanete do podivuhodné a nebezpečné krajiny? To je pane pak dobrodružství! A rodí se i důležitá přátelství… Zamáčknout slzu a Vzhůru do oblak!

Sportovní

Cílová rovinka, to je prý jediné místo, kde si může chlap veřejně pobrečet. Pokud tedy vyhraje! V opačném případě je to baba. Sport může způsobit naprosté fyzické i psychické vyčerpání, a i těm, kteří ho jen mlčky sledují z potemnělého kinosálu, citovou újmu. Jako třeba: Hřiště snů, Fotbalové opojení, Závod se smrtí, nebo dokonce Rocky.

Historické a válečné

Každý muž je ve skrytu duše bojovníkem. Mají Statečná srdce a se silou Spartačí jdou vstříc nebezpečí se Srtonosnou zbraní vždy v pohotovosti!

Pánové, kapesníky si dále přichystejte k filmům:

Láska nebeská, Zelená míle, Přelet nad kukaččím hnízdem, Duch, Čelisti, Když Harry potkal Sally, Hledání Země-Nezemě, Oheň, Top Gun, Vykoupení z věznice Shawshank, Samotář v Seattlu, Transformers, Wrestler, Trainspotting, Dobrý Will Hunting, Terminátor 2, Tanec v temnotách, Pán přílivu, 12 opic, Život je krásný a k dalším.

Poznámka autorky:

Za absenci českých snímků v článku nemůže jejich nedostatečná dojímavost. Dovedu si představit, že i při takovém Tmavomodrém světě nebo Koljovi nejedna slza z mužského oka ukápla. Ale pro článek jsem čerpala výhradně ze zahraničních zdrojů. Čeští muži jsou v tomto ohledu málo sdílní…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muži nepláčou? Víme, jaké filmy rozbrečí i chlapy!