Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Muži, který ubil svou opilou manželku, soud potvrdil 4,5 roku vězení

ČTK

ČTK

16. 9. 2015

Soud dnes potvrdil 4,5 roku vězení Karlu Pekovi za zabití manželky. Muž byl dříve odsouzen za těžké ublížení na zdraví, obžaloba původně mluvila o vraždě. Nejvyšší soud případ vrátil k novému projednání Vrchnímu soudu v Praze, který nyní skutek přehodnotil z ublížení na zabití z omluvitelné pohnutky.

domaci_nasili_agresivita_konflikt_boj

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Žena byla alkoholička, zemřela poté, co ji Pek v potyčce udeřil různými předměty. Rozhodnutí je pravomocné, Pek se nechystá podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soudce Jiří Lněnička rozhodl, že z původního ublížení na zdraví je nutné skutek po zásahu Nejvyššího soudu přehodnotit, přičemž trest 4,5 roku vězení zachoval. Třiapadesátiletý Pek s jeho advokátem ČTK po jednání sdělili, že se k podání dovolání nechystají.

Pek při potyčce loni v květnu v České Třebové opakovaně uhodil svoji ženu různými předměty, žena pak zemřela. Muž byl původně obžalovaný z vraždy, ale čin byl posouzen jako těžké ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Kvůli jejímu nevhodnému chování se se zhoršil psychický stav obžalovaného, který při hádce „vybuchl“, rozhodl soud.

Pekova žena byla podle spisu závislá na alkoholu a napadení se stalo po vzájemné hádce. Pek o manželku rozbil dřevěnou židli, prkénko na krájení masa, uhodil ji dvířky od koupelnové skříňky a bil ji například kladivem či gumovou paličkou. Ženě uštědřil nejméně 23 ran. Podle obžaloby po incidentu nechal ženu ležet na podlaze v kuchyni, zemřela kvůli úrazovému a krvácivému šoku. Pek šel spát a po probuzení přivolal záchranou službu, jeho manželka však už byla mrtvá.

Pek nejdřív dostal v Hradci Králové osm let vězení, proti čemuž se odvolalo státní zastupitelství, které chtělo, aby byl čin posouzen jako vražda a padl přísnější trest. Vrchní soud odvolání zamítl jako nedůvodné a souhlasil s odvoláním Pekova advokáta, podle kterého bylo chování jeho klienta vyvoláno omluvitelnou pohnutkou. Na špatném psychickém stavu obžalovaného se totiž podle soudu podílela svým chováním poškozená.

Při projednávání případu vyšlo najevo, že spolu manželé žili 29 let, z toho posledních 15 let byla žena údajně závislá na alkoholu. Podle soudu byl její muž nešťastný, protože se prokázalo, že například v opilosti po malém městě žebrala, podváděla ho nebo se na veřejnosti chovala nedůstojně.

Muž se k činu přiznal a litoval toho. Před soudem tvrdil, že se snažil marně ženu přesvědčit, aby pití zanechala.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muži, který ubil svou opilou manželku, soud potvrdil 4,5 roku vězení