Muzeum v L.A.: Jeho moderní podobu by mohly živit solární panely

Muzeum v Los Angeles by se v budoucnu mohlo dočkat velkých změn. Dosavadní budovu by měla nahradit rozsáhlá plochá stavba, která by byla zásobena energií ze solárních panelů na střeše.

Návrh švýcarského architekta Petera Zumthora má zatím jen konceptuální podobu, i přesto už ale vzbudil velkou pozornost. Zhotovil jej na žádost vedení losangeleského muzea, které chtělo budovu z roku 1965 zmodernizovat dle trendů 21. století.

Nová dvoupatrová podoba muzea by se měla rozkládat přes Wilshire Boulevard v rozvlněných křivkách. Zakrývat ji má rozměrná plochá střecha s množstvím solárních panelů, jež by měly zajistit víc než dostatek energie pro celou budovu. „Myslím, že je to skvělá příležitost,“ říká k projektu architekt Zumthor. „Velká plochá střecha přímo vystavená slunci zvládne vyprodukovat veškerou energii, která bude potřeba.“

Na realizaci si ještě počkáme

Konec má být také s tradičním muzejním schodištěm, jež vede do různých expozic. Místo něj si Peter Zumthor představuje vchody z několika rozličných míst, které by návštěvníky samy navedly na různorodé prohlídkové trasy. V některých místech by měla být budova podepřena sloupy.

Návrh je v současné době v muzeu vystaven spolu s dalšími koncepty, jež nikdy realizovány nebudou; mezi ně patří i návrhy studia OMA nebo architekta Renza Piana. Ani Zumthorův plán ale realizace v nejbližších letech nečeká, a to i přesto, že už na něm přes pět let pracuje.

Muzeum v L.A.: Jeho moderní podobu by mohly živit solární panely
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*