Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Muzeum v L.A.: Jeho moderní podobu by mohly živit solární panely

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

13. 6. 2013

Muzeum v Los Angeles by se v budoucnu mohlo dočkat velkých změn. Dosavadní budovu by měla nahradit rozsáhlá plochá stavba, která by byla zásobena energií ze solárních panelů na střeše.

[nggallery id=2430]

Návrh švýcarského architekta Petera Zumthora má zatím jen konceptuální podobu, i přesto už ale vzbudil velkou pozornost. Zhotovil jej na žádost vedení losangeleského muzea, které chtělo budovu z roku 1965 zmodernizovat dle trendů 21. století.

Nová dvoupatrová podoba muzea by se měla rozkládat přes Wilshire Boulevard v rozvlněných křivkách. Zakrývat ji má rozměrná plochá střecha s množstvím solárních panelů, jež by měly zajistit víc než dostatek energie pro celou budovu. „Myslím, že je to skvělá příležitost,“ říká k projektu architekt Zumthor. „Velká plochá střecha přímo vystavená slunci zvládne vyprodukovat veškerou energii, která bude potřeba.“

Na realizaci si ještě počkáme

Konec má být také s tradičním muzejním schodištěm, jež vede do různých expozic. Místo něj si Peter Zumthor představuje vchody z několika rozličných míst, které by návštěvníky samy navedly na různorodé prohlídkové trasy. V některých místech by měla být budova podepřena sloupy.

Návrh je v současné době v muzeu vystaven spolu s dalšími koncepty, jež nikdy realizovány nebudou; mezi ně patří i návrhy studia OMA nebo architekta Renza Piana. Ani Zumthorův plán ale realizace v nejbližších letech nečeká, a to i přesto, že už na něm přes pět let pracuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzeum v L.A.: Jeho moderní podobu by mohly živit solární panely