Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Muzeum komunismu v Praze: Vzpomínka na pionýrský kroužek?

Samcová Jana

Samcová Jana

29. 6. 2009

muzeumkomunismu2V české metropoli – matce nejen desítek věží, líbezných uliček a divadel, ale také muzeí – se nachází Muzeum komunismu, které kopíruje čtyřicetiletou éru československé historie. Zarazilo mě, že z celého spektra návštěvníků jsem uvnitř byla jediná Češka. Prohlídka takového muzea by měla být povinná nejen z důvodu znalosti československé historické nitě, ale zejména proto, aby si mladí lidé uvědomili, v jaké absurditě žili jejich rodiče a příbuzní.

Muzeum komunismu dokonale mapuje vývoj komunistické teorie v československé praxi od úplných počátků, přes zdánlivě ideální životní podmínky, pokračujíce rychlým vystřízlivěním v realitě, až po komunistickou noční můru a vyvrcholení Sametovou revolucí. Doprovodné texty o jednotlivých etapách komunistické ideologie doplňují originální předměty a dobové reálie (sochy a busty komunistických pohlavárů, pracovní stroje, propagandistické plakáty a běžné předměty denní spotřeby). Mnozí jistě zavzpomínají na pionýrský kroužek, na nezapomenutelné hračky, či na charakteristickou podobu tehdejší samoobsluhy.

Součástí výstavy jsou repliky již zmiňované samoobsluhy či strach nahánějící vyšetřovny. Zde na návštěvníky dolehne hrůza oné doby, kterou umocňují fotografie obětí vykonstruovaných procesů v čele s Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou či Rudolfem Slánským a zejména originální oprátka z Pankrácké věznice. Udavačství, sledování, odposlechy, tvrdé tresty za pouhou myšlenku na emigraci… spolu s katastrofální devastací životního prostředí, nedostatkem zboží každodenní spotřeby, nemožností svobodného projevu… bylo příčinnou Sametové revoluce a zhroucení komunistické ideologie nejen v Československu, ale v celé komunistické Evropě.

Před koutkem věnujícím se Sametové revoluci (s replikou Berlínské zdi) je promítán krátký dokument o komunistické éře, v němž se objevují reálné záběry demonstrací při výročí smrti Jana Palacha a Jana Opletala ruku v ruce s krutostí příslušníků SNB. Při sledování těchto obrázků naskakuje husí kůže a mnohdy i slzy do očí. Těžko uvěřit, že se v takových podmínkách vydrželo žít přes čtyřicet let…

Muzeum poskytuje sugestivní pohled na jednu historickou etapu československé země a na svých internetových stránkách uvádí, že se distancuje od současných politických otázek v ČR.

Praktické info:

Adresa:             Na Příkopě 10, palác Savarin, 1. patro

Otevírací doba:  denně 9-21h

Vstupné:             studenti 140 korun, dospělí 180 korun

Více na www.muzeumkomunismu.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzeum komunismu v Praze: Vzpomínka na pionýrský kroužek?