Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Muzeum jako vytesané větrem vyroste v Moskvě. Za 3,5 miliardy korun

Redakce

Redakce

6. 5. 2013

Ruská metropole se rozhodla investovat do kultury a vzdělání, a to hned dvojnásobně. Nejenže nechá vystavět zcela nové multifunkční polytechnické muzeum, ale tato budova bude navíc zpracována špičkovými architekty italského původu ze studia Fuksas. Celý koncept se zdá být ultramoderní a naprosto jedinečný.

FOTO: Muzeum Moskva zepředu

Polytechnické muzeum v Moskvě by mělo vypadat jako vytesané větrem. Zdroj: fuksas.it

Nové muzeum bude sestávat z pěti měděných bloků, které mají připomínat přírodní útvary vytvořené silným větrem. Měď bude navíc zvláště upravena tak, aby celá budova vrhala zelenomodré odlesky.

Každé patro budovy poslouží k jinému účelu. Zatímco v prvním patře budou různé místnosti a haly určené ke schůzím, auditoriím a konferencím, ve druhém patře se budou nacházet rozlehlé výstavní prostory pro velké expozice.

Do projektu investuje Rusko přes tři a půl miliardy korun. Tento famózní architektonický počin by měl stát na Vrabčích horách v Moskvě, deset kilometrů od Rudého náměstí. V této čtvrti se také nachází většina monumentů minulého režimu postavených ve stylu socialistického klasicismu. Jsou to například Moskevská státní univerzita nebo stadion Lužniki. Nové polytechnické muzeum bude tedy vytvářet velmi zajímavý kontrast mezi architektonickými styly.

„Je to náš zatím nejlepší projekt, a zároveň velké italské vítězství,“ nechal se slyšet Massimiliano Fuksas, zakladatel stejnojmenného architektonického studia, známého především pro jeho velmi moderní stavby. Jako další realizaci můžeme uvést například Twin Tower ve Vídni nebo hudební halu Zénith ve Štrasburku. Italové budou na tomto projektu spolupracovat s ruskými architekty ze studia Speech. Celé muzeum by mělo být podle plánů dokončeno v roce 2017.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzeum jako vytesané větrem vyroste v Moskvě. Za 3,5 miliardy korun