Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Muž, který přežil Lidice. Přečtěte si novelu, podle které vznikl film Lidice

Hana Mazancová

Hana Mazancová

20. 6. 2011

FOTO: Muž, který přežil lidiceTolik očekávaný film Lidice již běží v českých kinech. Avšak před samotným zhlédnutím by možná bylo dobré přečíst si knižní předlohu od Zdeňka Mahlera − novelu s názvem Muž, který přežil Lidice.

FOTO: Muž, který přežil lidice

Muž, který přežil Lidice - měl štěstí nebo smůlu?, Zdroj: archív Nakladatelství Jota

Téma druhé světové války bylo zpracováno do poutavých příběhů již nesčetněkrát. Jedná se jak o podobu filmovou, tak o knižní produkty. U Muže, který přežil Lidice je na místě ubezpečit potenciálního čtenáře o jednom: i přes nikterak překvapující a objevná fakta je Zdeněk Mahler schopen rozplakat.

Malý příběh velkého muže

Muž, který přežil Lidice je novelou přesně ve významu tohoto slova. Děj má spád a jasnou dějovou linku. Na pouhých sto stránkách se čtenář ponoří do velmi tragického a bolestivého životního osudu, a to nejen hlavního hrdiny Františka Šímy. Tato konkrétní životní tragédie je totiž jakousi metaforou osudu celého českého národa.

Čtěte také: Recenze filmu Lidice. Sebepožírající se velkofilm o národní tragédii

Zmíněný František Šíma neúmyslně zabije svého vlastního syna. Stane se tak při rodinné hádce, kdy synovi dochází trpělivost kvůli neustálé otcově nevěře. Šíma se poté dostává do vězení. Následuje nám všem velmi dobře známá historie, kdy po spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha přichází krutá odplata. Vypálení všeho živého i neživého v obci Lidice. Jenže v této době si Šíma odpykává svůj trest ve vězení. A tudíž není divu, že při propuštění po čtyřech letech ze žaláře je přímo zdrcen.

„Já jsem z Lidic. Šíma. Z čísla patnáct.“
Wiesmann se ovšem podivil: „A jak to, že žijete?“
„Byl jsem zavřenej – zabil jsem syna.“
„Aha. A co byste jako rád?“
Šíma vysoukal: „Když jste zastřelili všecky… tak já nemůžu bejt dobře naživu…“
„Přejete si být popraven? Pobaveně zdvihl obočí gestapák. „Ale pod jakou hlavičkou já bych vás teď střílel?“
„Třeba že schvaluju atentát na Heydricha.“
Wiesmann ho odbyl: „To už není trestné.“

Dramatičnost situace podtrhuje skutečnost, že první noc na svobodě stráví Šíma na místě, kde dříve stávaly Lidice. Navíc se právě on stal jediným člověkem, který tuto tragédii přežil. Jestli může hovořit o štěstí (záchrana života), či naopak o utrpení (ztráta celé rodiny a přátel), je záhodno nechat na posouzení čtenáři.

Ve velkém neštěstí velké štěstí?

Kniha je rozdělena do několika obrazů, přičemž každý z nich představuje určitý příběh popisující osud někoho dalšího, například samotného Heydricha či prostých lidických obyvatel. Tyto obrazy ale nejsou členěny jako klasické kapitoly, jsou odděleny pouze jemným symbolem, zřejmě pro zdůraznění faktu, že nakonec všechno souvisí se vším, vše na sebe vzájemně navazuje a jedno vytváří druhé.

OBR: Lidické neštěstí

Přežít Lidice nemusí nutně znamenat štěstí, Zdroj: www.sxc.hu

Na knize je nutno ocenit jednu maličkost, která však na čtenáře může velmi zapůsobit. Jedná se o způsob zpracování postavy Reinharda Heydricha. Autor mu totiž přiřadil vcelku hodně přímé řeči. Tímto dostává příběh zcela jiný rozměr. Uměle by působila věta: Heydrich rozkázal, aby byly Lidice vypáleny. Avšak užitím přímé řeči „Lidice lehnou popelem,“ rozkázal Heydrich, působí sdělení mnohem autentičtěji.

„Postříleli 174 mužů!…“ Srandistu přešly žerty, donesl k tisku vyhlášku. Padělatel si přečetl polohlasem: „Protože obyvatelé poskytli podporu atentátníkům…“ Ještě domumlal: „Vesnice srovnána se zemí, jméno Lidice vymazáno z map…“ Jako by ho vrazil do země: „Proboha!“ uvědomil si: „Šíma je přece odtud – z těch Lidic!“
Šíma naštěstí vzadu rumploval pákou lisu…
Zsinalý padělatel rozhodl: „Takovou jobovku mu nemůžeme – -! Nesmí nic vědět! Petiška, ne abys něco prokec!“

Velké uznání je třeba přiznat i ilustrátorovi Aleši Čumovi. V jeho kresbách, které se nacházejí přímo na samostatné stránce, anebo jsou zakomponovány rovnou do textu, jsou zpravidla využity pouze barvy jako černá, šedivá nebo červená. Díky nim působí obrázky dramaticky, jakoby přinášely naléhavé sdělení.

Muž, který přežil Lidice stojí určitě za přečtení. Zdeněk Mahler nám na konkrétním případu vylíčil, kam až může zajít lidská touha po moci. A to je třeba si neustále připomínat.

Název knihy: Muž, který přežil Lidice
Autor: Zdeněk Mahler
Počet stran: 101 stran
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Jota
Doporučená cena: 198 korun

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Muž, který přežil Lidice. Přečtěte si novelu, podle které vznikl film Lidice