×
TOPZINE.cz

Muslimové cestují podle pravidel halál. Piva se v letadle nenapijí

FOTO: Jerusalém
I při cestování je potřeba dodržovat náboženské tradice, Zdroj: sxc.hu

Běžnému cestovateli stačí sbalit kufry a vydat se na cestu. Cestující s islámským vyznáním to mají daleko těžší. I na cestách je třeba dodržovat určitá pravidla. Tím nejdůležitějším je halál.

FOTO: Mešita
Dnes mohou muslimové navštívit mešitu skoro v každém větším městě světa. Foto: Jana Samcová, TOPZINE.cz

Výraz halál označuje všechny činnosti, které jsou povolené podle muslimského práva. Nejčastěji se vztahují na povolené potraviny. Halál je v podstatě paralelou k židovskému termínu košer. Opakem je harám, tedy všechno zakázané. Mezi zakázané pokrmy patří například vepřové maso, zvířata neporažená podle muslimské tradice či alkohol.

Cestování během ramadánu je nejobtížnější

Na povolené a zakázané věci si tedy muslimové musejí dávat dobrý pozor i při cestách. Nejtěžší je to během postního měsíce ramadánu. Od úsvitu do západu slunce musí věřící zapomenout nejen na jídlo a pití, ale také na další světské radovánky. Proto jsou ve většině případů lidé na cestách od povinnosti půstu oproštěni. Moderní doba ale přináší i v tomto směru mnohá ulehčení.

Podívejte se také, jak to vypadá s výstavbou mešit v Česku

Na internetu lze najít specializované stránky, které poskytují užitečné tipy a informace pro muslimy na cestách. Například stránka halaltrip.com recenzuje více než tisíc hotelů po celém světě podle kritérií halálu.

Západní hotely se snaží přizpůsobit

Hlavní kritéria jsou oddělený bazén pro ženy a muže, modlitebna a servírování povolených potravin a nápojů. Hotely přizpůsobené těmto požadavkům nejlépe najdeme samozřejmě v arabských zemích. Hotely v západních zemích se ale také snaží respektovat svoje muslimské hosty.

Čtěte také: Istanbul: Ztraťte se v labyrintu s poklady i tretkami

Personál poradí ohledně kibly, tedy směru, kterým se orientovat při modlitbě. Hosté si mohou také zapůjčit modlitební koberečky. Mnoho hotelů bere ohled i na ramadán a na požádání jsou servírovány povolené pokrmy.

Většina podobně vybavených hotelů se ovšem nachází ve světových metropolích. Například v našem hlavním městě požadavky halálu podle hodnocení halaltrip.com splňuje pouze jeden. Ten nabízí prostory vhodné pro ramadán a na požádání jsou z minibaru odstraněny alkoholické nápoje.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..