Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Muse. Progresivní orgasMUSE z Britského království

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

8. 6. 2010

!Speciál!Muse byli v roce 2007 zvoleni nejlepší britskou kapelou. Poslouchají je jak fanynky Stmívání, tak sám papež. A brzy přijedou na festival Rock for People 2010! Vstupenky jsou v prodeji online i zde.

Muse, Zdroj: muse.mu

Kapelu tvoří zpěvák a kytarista Matthew Bellamy, bubeník Dominic Howard a basák Christopher Wolstenholme. Všichni tři jsou přátelé už od dětství, vyrostli spolu v anglickém městě Teignmouth a už jako náctiletí puberťáci se rozhodli, že založí kapelu. Po různých rozpadech a přejmenováních vzniká v roce 1997 Muse.

Muse vystoupí v létě na festivalu Rock for People (3. až 6. července). Vstupenky jsou v prodeji za 1 620 korun zde.

Muse milostných básní a písní

Proč právě Muse? Původ názvu může vypadat trošku povrchně, kluci prostě přemýšleli nad něčím krátkým a úderným. Taky jim přišlo, že nápis MUSE by mohl vypadat dost dobře na plakátech. V okolí Teignmouthu navíc vznikala spousta kapel, a tak se říkalo, že město hlídají múzy. Matthew má i svou oblíbenou múzu (múzy pocházejí z řecké mytologie), a to Erató, múzu milostných básní a písní.

Matthew ale Teignmouth zrovna nevychvaluje: „Město ožívalo jedině během léta, když sem přijížděli Londýňané na prázdniny. Jak léto skončilo, sbalili se a odjeli. A všechen život vzali s sebou. Cítil jsem se tu uvězněný.“

Muse, Zdroj: muse.mu

Ani jeden se přitom v Teignmouthu nenarodil. Matthew pochází z Cambridge, s rodinou se přestěhoval, když mu bylo deset. Ve čtrnácti se jeho rodiče rozvedli a Matthew žil u babičky. V tu chvíli také přišel zlom. Dosud bral hudbu jako součást svého života, jeho otec byl například kytarista. Po rozvodu se ale rozhodl hrát sám.

Dominic je z kapely nejstarší a ke hraní ho přivedl překvapivě jazz. Christopher hrál původně také na bicí, ale jednou za ním přišli jeho dva kamarádi a řekli, že zakládají kapelu a potřebují basáka. Tak ať se naučí hrát na basovou kytaru. Takhle vznikli Muse.

První album vydali v USA

Na začátku hráli cizí písničky, což nenáviděli. Později začal Matthew psát texty a vešli do širšího povědomí hlavně díky koncertům. Žádná britská nahrávací společnost s nimi ale moc nechtěla spolupracovat. Tvrdilo se, že jejich hudba se příliš podobá Radiohead, kteří byli tehdy tak populární, že se nikomu nechtělo vytvořit jim konkurenci. A tak jim první album Showbiz vydala americká společnost.

Muse, Zdroj: muse.mu

Kritika byla přísná, noviny skutečně psaly, že se Muse snaží napodobit Radiohead. Jejich hudba přišla veřejnosti příliš agresivní a texty emocionální. Druhým albem Origin of Symmetry se Muse ale veškeré kritice vysmáli. Už třeba tím, že jejich písničky chytily ještě temnější nádech. Od alternativního rocku přešli spíše k rocku progresivnímu, písně prodloužili a přidali klavír. Skladba New Born se stala hitem a později ji zremixoval i Paul Oakenfold.

Albem Absolution se Muse proslavili i v USA. Zachovali si svůj originální zvuk a jejich texty byly označeny za ještě depresivnější. Matthew se inspiroval hlavně ve vědě, nadpřirozenu a v konspiračních teoriích. Ty ho zaujaly po smrti jeho strýce, kterého zabila IRA.

Album Black Holes and Revelations sklidilo obrovský úspěch i u kritiky a píseň Supermassive Blackhole se objevila například na soundtracku k filmu Stmívání. V roce 2007 byli Muse první skupinou, která měla koncert v nově otevřeném Wembley stadionu. Lístky byly vyprodané během 45 minut, a tak se rozhodli to celé zopakovat ještě jednou. Hned den poté. Tento koncert se stal mezi fanoušky legendárním a na září mají Muse v plánu se ve Wembley znovu ukázat.

Páté a zatím poslední album nese název The Resistance a písně z něj kapela představí i českým fanouškům. Muse totiž poprvé zavítají do České republiky. Na začátku července po boku kapel jako The Prodigy nebo Morcheeba zahrají na festivalu Rock for People. Lístky na festival jsou k zakoupení online zde.

Zajímavosti

–   Matthew je držitelem světového rekordu! Během Absolution Tour zlikvidoval 140 kytar.

–   Cosmopolitan ho dvakrát zvolil nejvíce sexy rockerem a časopis NME nejvíce sexy mužem roku 2007.

–   Také se o něm ví, že má ve sklepě obří zásobu konzerv s jídlem. Prý pro případ, že by přišla válka.

–   V jídle má ještě jednu úchylku – chová slepice, které si pak vaří k obědu. Jako takovou vlastní stravu.

–   Album Origin of Symmetry zvolili fanoušci za 74. nejlepší album všech dob.

–   Muse poslouchá i papež! Vatikán nedávno zveřejnil seznam písní, které sjíždí hlava katolické církve, a byl tam i Uprising.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muse. Progresivní orgasMUSE z Britského království