Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Multikino: Pohodlí především!

Nela Christovová

Nela Christovová

10. 3. 2010

Malá a tvrdá sklápěcí sedadla, jedno těsně za druhým. Nejenom že toho člověk moc nevidí, ale po půl hodině už ani neví, jak si pořádně sednout. A pak, i když si už nevzpomene, o čem film byl, jeho pozadí si celé promítání pamatuje víc než dobře. Celkem běžný příběh… Než přišla multikina.

Cinema City Pardubice

Cinema City Pardubice

Ano, přiznávám, taky mezi ně patřím. Mezi ty, kteří se na stará kina pamatují akorát z povinných školních představení. A stejně jako většina ostatních, návštěvu jiných kin než těch se Cinema v názvu do budoucna zrovna neplánuji. Čím to, že nás ta multikina tak pohltila? Najdeme je téměř ve všech větších nákupních centrech. Nepřeberná nabídka filmů. Obrovské porce popcornu. A ta sedadla…

Konfrontovat multikina můžete s menšími kiny v tomto článku.

Kouzlo filmu nebo komfort?

Samozřejmě i malá kina, nepatřící velkým nadnárodním společnostem, mají své kouzlo. Dokonce by se dalo tvrdit, že jsou jediná, která si ještě nějaké kouzlo zachovala. Stoletá pražská Lucerna opravdu nepůsobí dojmem ždímačky peněz, tak jako vesměs všechna multikina. A jak rádi tohle hodíme za hlavu, když čekáme v některém z Palace Cinemas frontu na popcorn a colu!

Sedadla v kině

Co je to vůbec multikino?

A teď trocha čísel. Aby se kino stalo multikinem (nebo také multiplexem), musí mít minimálně 3 sály. Aby se z multiplexu stal megaplex, musí být v provozu alespoň 20 kinosálů. U nás však žádný megaplex nenajdete. Největší multikino, pražský CineStar Anděl, má pouhých 14 sálů. Největší multiplex, tedy spíše megaplex, na světě bychom našli ve Španělsku – Kinépolis Madrid má 25 promítacích sálů s celkovou kapacitou 9 200 míst.

Cinema City Plzeň

Cinema City Plzeň

Rekordní čísla

Zatímco se nová kina předhánějí ve výstavbě co největších sálů s tisícem míst k sezení, nejmenší české kinosály mají kapacitu 24 diváků. Jsou dva a oba se nacházejí ve zmíněném CineStar Anděl.

Největší plátno na světě se nachází v Austrálii. V IMAX Sydney jedno takové pokrývá více než 1 000 metrů čtverečních. A ozvučení? Během promítání do vás pouští 15 000 wattů digitálního zvuku.

Popcorn a nachos!

Máte rádi popcorn? A víte, že velká krabice, která se prodává v kinech, má průměrně 1 800 kalorií? Oproti tomu nachos se sýrovou omáčkou mají jen 716 kalorií a velká Coca Cola 328 kalorií.

Zkrátka a dobře, kromě špičkových technologií a vysokých cen nepřináší multikina nic nového. Snad jenom pohodlí. A o to jde především.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Multikino: Pohodlí především!