Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Můj strýček z Ameriky míří do kin. Depardieu má premiéru po 30 letech

Nela Christovová

Nela Christovová

8. 9. 2012

!Exkluzivně! Gérard Depardieu se vydal proti proudu času a teď přichází do kin rovnou o tři desítky let mladší. I tak dlouho může trvat, než se dočkáte premiéry svého filmu.

FOTO: Můj strýček z Ameriky

Kdo by čekal, že se z tohohle mladíka jednou stane oplácaný fotřík z rodinných komedií. Zdroj: NFA

Na filmová plátna se totiž po dlouhé odmlce vrací legendární francouzský režisér Alain Resnais se snímkem Můj strýček z Ameriky. Nejde ale o žádnou žhavou novinku, toto socio-psychologické drama si na svou premiéru v českých kinech muselo počkat 32 let.

Teprve teď se totiž Národnímu filmovému archivu (NFA) podařilo zařadit snímek do svého repertoáru: „Tento titul jsme vybrali v rámci dlouhodobé snahy získat pro kina snímky autorů, které česká kinodistribuce z politických nebo po roce 1989 bohužel i eknomických důvodů opomíjela,“ uvedl pro TOPZINE.cz David Havas, zástupce NFA.

Příběh je věnován francouzskému psychologovi Henrimu Laboritovi, který se zabýval behaviorismem. Tři hlavní postavy, jejichž osudy se vzájemně proplétají, působí spíš jako pokusné myši v kleci. A všudypřítomný vypravěč na nich zobecňuje zákonitosti chování platné v celé společnosti.

Jenže jaký smysl má dokumentování chování jedince, když jste předtím veškeré jeho reakce hodili na papír? Takže si vlastně můžete vědecky potvrdit jakýkoliv blábol, který vás zrovna napadne. V tomhle ohledu Můj strýček z Ameriky trochu postrádá smysl.

Kdo bude tohle sledovat?

Kdyby nebylo téhle nucené dokumentárnosti, tak jde vlastně o solidní drama s precizními hereckými výkony. Jeho myšlenka je sice nadčasová, ale otázkou zůstává, jestli si tenhle dost náročný kus najde mezi podobně starými filmovými legendami dostatek diváků. Není ani tak slavný a ani zábavný, označení komedie dostal asi jen omylem.

Napravování škod, které minulý režim spáchal zákazem zahraniční filmové klasiky, se totiž distributoři věnují v čím dál větší míře. Řeč je teď hlavně o promítání v menších kinech, multiplexům totiž nepřestanou jen tak vládnout superhrdinské akčňáky a teenagerské hudební komedie.

FOTO: Můj strýček z Ameriky

Je libo křidýlko nebo stehýnko? Ne, tak vtipný tenhle Strejda zdaleka není.

NFA tak dřív uvedla třeba modernistickou satiru Playtime nebo Mléčnou dráhu španělského režiséra Louise Buñuela. „Nyní byla důvodem také pětačtyřicetiletá odmlka od uvedení posledního snímku Alaina Resnaise v české kinodistribuci,“ dodal Havas.

Můj strýček z Ameriky (Mon oncle d’Amérique)

Komedie / Drama / Romantický
Francie, 1980, 125 min

Režie: Alain Resnais
Hrají: Gérard Depardieu, Nicole Garcia, Pierre Arditi, Marie Dubois, Geneviève Mnich, Catherine Frot, Brigitte Roüan, Héléna Manson, Jean Dasté, Alexandre Rignault, Catherine Serre, Jean Lescot

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Můj strýček z Ameriky míří do kin. Depardieu má premiéru po 30 letech