Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Můj rok s českým PEN Klubem: Cena pro Ivana Klímu, symposium o poezii a autorská čtení

Eva Marková

Eva Marková

1. 1. 2011

FOTO: Ivan KlímaBěhem jedné televizní diskuse označil literární vědec Petr A. Bílek PEN Klub za velmi sympatický relikt minulosti. Předseda PENu Jiří Dědeček s ním nesouhlasil… Připomeňte si, jaký byl loňský rok PEN Klubu, a udělejte se obrázek o činnosti PEN Klubu sami!

FOTO: Ivan Klíma

Ivan Klíma, laureát Ceny Karla Čapka, Zdroj: nakladatelství Academia

Cenu Karla Čapka v Česku udělují dvě společnosti: Český fandom a České centrum mezinárodního PEN Klubu ve spolupráci se Společností přátel PEN Klubu. Ta druhá cena se uděluje od  roku 1994 a vyhlašována je každý sudý rok. V lednu 2010 ji získal spisovatel Ivan Klíma, stal se tak již desátým vlastníkem bronzové plastiky, kterou vytvořil Vladimír Preclík.

PEN Klub slavil narozeniny

V únoru oslavil český PEN své 85. narozeniny, a to stylově v salónku kavárny Louvre, kde byl také roku 1925 Karlem Čapkem založen. Během totalitních let nemohl být český PEN zakázán, protože spadá pod londýnské ústředí, stal se tedy tzv. spícím centrem. Jeho činnost byla obnovena po r. 1989, prvním předsedou byl již zmiňovaný Ivan Klíma, současným předsedou PENu je básník a písničkář Jiří Dědeček.

FOTO: Jiří Dědeček

Jiří Dědeček, současný předseda PEN Klubu, Zdroj: booklet CD Prší nám do campari

Protože PEN Klub nemá v popisu práce jen péči o utiskované a vězněné spisovatele, ale také měl zprostředkovávat čtenářské obci kontakt s literaturou a jejími autory, připravuje Společnost přátel PEN Klubu několikrát do měsíce autorská čtení. Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze tak třeba v březnu proběhlo autorské čtení Zdeňka Grmolce, v červnu oslavil četbou své 80. narozeniny Ota Ulč.

PEN Klub a festivaly

V květnu se příznivci PEN Klubu mohli setkat s jeho členy během jednoho odpoledne na festivalu Svět knihy. Četla zde například nedávno zesnulá Viola Fischerová, poslechnout jste si mohli i laureáta Státní ceny za literaturu Antonína Bajaju anebo tři dámy: Terezu Brdečkovou, Evu Hauserovou či Markétu Hejkalovou.

FOTO: Vzhůru do Sklepů

Publikum během jednoho večera z cyklu Vzhůru do Sklepů!, Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

S péčí o českou literární scénu patří také zaštiťování různých akcí s literaturou spojených. V tomto roce poskytl PEN Klub podporu třeba cyklu literárních večerů Vzhůru do Sklepů!, které se odehrávají ve studentském klubu Univerzity Karlovy. Dále pomohl rozšířit výstavu Petra Kotyka nazvanou Stoly spisovatelů, za především tlumočnické asistence předsedy Dědečka proběhl v červenci Měsíc autorského čtení. A protože i PEN Klub si musí jako každý normální člověk odpočinout, byl srpen vskutku prázdninový a všichni sbírali síly na podzim, který byl plný zajímavých akcí.

Za podpory PENu proběhly třeba Polské dny v Ostravě anebo festival Den poezie, v říjnu se v Dunajovicích u Mikulova konalo u příležitosti 100. výročí narození básníka Oldřicha Mikuláška symposium Rozprava o moravské poezii, v listopadu se PEN účastnil oslav výročí Máchovského.

PEN Klub a podpora perzekvovaných

Koncem října proběhl v Havlíčkově Brodě už tradiční Podzimní knižní veletrh, na němž měl PEN Klub svůj stánek. Během celého festivalu prodávali knihy své i svých kolegů na stánku PENu také autoři a autorky – výtěžek z takto prodaných knih zamířil na konto Výboru pro vězněné spisovatele, jehož předsedkyní je ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Výbor spadá pod Mezinárodní centrum PEN Klubu a stará se o perzekvované spisovatele – například o Liou Siao-pa, uvězněného nositele Nobelovy ceny míru. Některé z jeho textů letos vyšly v rámci edice Knihovnička PEN Klubu.

V prosinci byl provoz PEN Klubu omezen, a to z důvodu rekonstrukce výtahu v Klementinu. Můžete se však těšit na zimu 2011, prý bude vše vynahrazeno. S podrobnějším programem autorských čtení, které bude pořádat Společnost přátel PEN Klubu, vás budeme na stránkách magazínu Topzine.cz pravidelně informovat!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Můj rok s českým PEN Klubem: Cena pro Ivana Klímu, symposium o poezii a autorská čtení