MS v ledním hokeji 2011: Češi porazili Lotyšsko 4:2, ale byl to boj!

Redakce

Redakce

1. 5. 2011

Česká hokejová reprezentace zvítězila ve svém prvním vystoupení na světovém šampionátu nad týmem Lotyšska 4:2. Kdo čekal jednoznačný zápas, mýlil se. Lotyšsko nám bylo vyrovnaným soupeřem a konečná remíza by zřejmě byla spravedlivá. Štěstí však stálo při nás a nakonec jsme zvítězili.

Martin Havlát střílí gól do sítě Lotyšska

Martin Havlát střílí gól do sítě Lotyšska Zdroj: youtube.com

První zápas na světovém turnaji je vždycky obtížný. O to víc, pokud jste považováni za favorita a outsider bojuje a nevzdává se. Podobný scénář si prožili při včerejší premiéře čeští hokejisté.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Blesk z čistého nebe a Lotyši vedli

Od začátku byl český tým lepší. Ovšem jako blesk z čistého nebe působil gól z 10. minuty, který vstřelil lotyšský útočník Darzinš. Češi se dlouho oklepávali a nemohli srovnat. Až v 18. minutě zavezl puk do třetiny Jakub Voráček, přihrál jej Rolinkovi a ten ho z ostrého úhlu poslal na branku a poprvé rozsvítil červené světlo za Masalskisem.

Než se čeští hráči ve druhé třetině stačili vzpamatovat, už opět prohrávali. Ve 22. minutě ujeli Berzinš s Bukartsem a druhý jmenovaný úspěšně zakončil přečíslení dva na jednoho. Ve 33. minutě se opět přiklonilo štěstí na naši stranu a Eliáš s přispěním odrazu o ruku brankáře Masalkise z ostrého úhlu vyrovnal.

Vítězství pečetil Červenka

Na začátku třetího dějství se po přihrávce Eliáše parádně trefil Havlát. Ve 42. minutě vymetl pavučinu v pravém horním rohu Masalskisovy branky a poslal náš tým do vedení 3:2. Lotyšsko však nic nevzdalo a bojovalo až do samého závěru. V 59. minutě ale po chybě lotyšského obránce získal ve středním pásmu puk Červenka a z následného samostatného nájezdu vsítil gól na 4:2.

ČR – Lotyšsko – 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky: 18. Rolinek, 33. Eliáš, 42. Havlát, 59. Červenka – 10. Darzinš, 22. Bukarts

Sestava ČR: Pavelec – K. Rachůnek, Škoula, Židlický, Čáslava, Martínek, Krajíček – Jágr, Červenka, Průcha – Havlát, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Frolík, Novotný, Hubáček

Co se povedlo

Při včerejším zápase se mi líbilo duo Havlát, Eliáš. V předchozím článku jsem psal, že bych ani jednoho z nich na šampionát nebral a za tím si stále stojím. Oba jsou hráči světového formátu a v NHL mají podepsané lukrativní smlouvy. Podle toho by měli taky hrát. Včera se jim to povedlo, a pokud jim výkonnost vydrží, bude to pouze pozitivní impuls pro mužstvo. Doufám, že svou roli potvrdí i v duelech s těžšími soupeři. Jelikož jsou hvězdami NHL, měli by rozhodovat především duely s hokejovými zeměmi, jako je Kanada, Švédsko, Rusko. Byl bych moc rád, kdyby mou kritiku vyvrátili právě v těchto zápasech.

Skupina C

USA – Rakousko – 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

B: 15. Kreider, 18. Wheeler, 39. Stastny, 43. Shattenkirk, 57. Smith – 34. Pewal

Švédsko – Norsko – 4:5 po samostatných nájezdech (3:1, 0:2, 1:1)

B: 7. a 50. Eriksson, 12. a 16. Berglund – 9. Röymark, 21. Ask, 34. Holtet, 56. Bastiansen, rozhodující nájezd Skröder

Skupina D

Finsko – Dánsko – 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

B: 24. Immonen, 37. Aaltonen, 43. Pihlström, 53. Niskala, 55. Ruutu – 48. Hardt

Co se nepovedlo

Největším problémem je zranění zkušeného beka Radka Martínka. V průběhu zápasu přicházely zprávy, že pro něj šampionát skončil, což by byla citelná ztráta. Navíc včerejší zápas dohrávalo jen pět obránců a v tomto počtu se celý světový turnaj prostě odehrát nedá. Uvidíme, jak zareaguje trenér Hadamczik a koho povolá. Co se týče Martínka, nejdůležitější ale momentálně pochopitelně je, aby jeho zranění nebylo vážné a dal se brzy do pořádku.

V příštím duelu čeká český výběr v pondělí od 16:15 Dánsko.