Menu
TOPZINE.cz
Sport

MS v basketbalu žen začíná: Zabojují Češky o medaili?

Martin Slabý

Martin Slabý

22. 9. 2010

Už zítra vypuknou v Brně a Ostravě boje v základních skupinách mistrovství světa v basketbalu žen. Představí se v nich šestnáct nejlepších týmů planety, mezi kterými samozřejmě nebude chybět ani český výběr. Ten se bude snažit napravit dojem z loňského nepovedeného mistrovství Evropy, kde skončil až na desátém místě.

Před čtyřmi lety se z vítězství radovaly Australanky

Před čtyřmi lety se z vítězství radovaly Australanky Zdroj: czechrepublic2010.fiba.com

Na posledním světovém šampionátu, který se hrál před čtyřmi lety v Brazílii, skončily české hráčky sedmé, když ve čtvrtfinále podlehly domácím basketbalistkám a v zápase o umístění přehrály Španělky. Nyní se tedy budou pokoušet na domácích palubovkách tento výsledek vylepšit. A podle kurzů sázkových kanceláří patří mezi favoritky. Vítězství by podle bookmakerů nemělo uniknout Američankám, za ně se podle papírových předpokladů řadí Australanky a Rusky a pak už následuje trojice podle kurzů vyrovnaných týmů, mezi kterými je kromě Španělska a Francie právě i Česká republika. Outsidery bychom naopak měli hledat na africkém kontinentu. Rychlý návrat zpět do vlasti se totiž předpovídá hráčkám Mali a Senegalu.

V přípravných zápasech se Češkám poměrně dařilo. Po dvou výhrách nad Polskem a dvou nad Běloruskem přišlo první měření sil proti účastníkovi šampionátu. V tom naše hráčky kralovaly, když přehrály Řekyně téměř o padesát bodů. Ve druhém utkání přišlo první zaváhaní, když se v duelu se stejnými soupeřkami zrodila remíza. Třetí zápas v Brně už zase zvládly lépe domácí.

Závěr přípravy obstaraly zápasy proti Číňankám a Američankám. První jmenované Češkám dlouho vzdorovaly, nakonec však z pražské Folimanky odjely poraženy o šest bodů. Generálkou na MS pak byl duel s největšími favoritkami turnaje, ve kterém přišla první prohra českého týmu, když po vyrovnanější první půli ve druhé na soupeřky nestačil a podlehl 79:96.

Příprava ČR - Řecko

V jednom z přípravných zápasů si české basketbalistky poradily s Řeckem

V základní skupině se dvanáctka našich reprezentantek utká postupně s Argentinou (čtvrtek, 18:00), Ruskem (pátek, 18:00) a Japonskem (sobota, 20:15). Ze skupiny postupují tři týmy, poslední celek z každé skupiny je odsouzen k boji ve skupině o udržení. Od pondělí jsou pak na programu osmifinálové skupiny, kde nejlepší trojice z naší skupiny D narazí na tři týmy z céčka, kde poměří své síly basketbalistky Brazílie, Španělska, Mali a Koreje.

Pokud se české hráčky probojují do čtvrtfinále, budou se muset přesunout do Karlových Varů, kde se kromě skupiny o záchranu mezi elitou odehrají  1. října právě úvodní boje play off. O den později je pak na programu semifinále a turnaj zakončí v neděli 3. října zápas o třetí místo a finálový souboj.

Nominace českého týmu

Rozehrávačky: Hana Horáková, Veronika Bortelová

Křídla: Eva Vítečková, Kateřina Elhotová, Markéta Bednářová, Jana Veselá, Tereza Pecková

Pivotky: Ivana Večeřová, Michaela Ferančíková, Ilona Burgrová, Petra Kulichová, Edita Šujanová

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MS v basketbalu žen začíná: Zabojují Češky o medaili?