Sport

MS v alpském lyžování očima diváka: Královskou disciplínu ovládli Guay a Goerglová

Lída Fikarová

14. 2. 2011

Královská disciplína – tak je pro svou nebezpečnou rychlost označován mužský sjezd. V aréně Kandahar se sešlo na startu 54 sjezdařů, kteří měli jen jediný úkol – pokořit co nejrychleji 3320 m dlouhou trať. O den později se zdolat o 400 m kratší trať pokoušely ženy. Podívejte se na závod očima účastníka přímo z hlediště.

Kandahar Arena 2011

Dojezd do cíle, který závodnicím a závodníkům kvůli své krátkosti dělá značné problémy Foto: Lída Fikarová, Topzine.cz

Svou pověst začala disciplína potvrzovat již po pár minutách, když se s číslem 3 nedokázal s tratí vypořádat brzy dvaačtyřicetiletý Švéd Patrik Jaerbyn, jemuž se v tomto roce příliš nedaří, a chtěl si vylepšit pozici ze závodu Super G, kde obsadil 23. místo. Krátce po něm nasadil časem 1:59:17 vysokou laťku sedmadvacetiletý Ital Christof Innerhofer, právem zařazený mezi favority. První pozici ale dlouho neokupoval. Hned po něm se rozjel Kanaďan Erik Guay, který má právě ke Garmisch-Partenkirchenu vřelý vztah, když zde již před čtyřmi roky vyhrál svůj první závod světového poháru. Díky svému agresivnímu stylu předvedl neuvěřitelnou jízdu, která ho časem 1:58:41 zařadila na vedoucí pozici.

Tím, kdo měl nejblíže k ohrožení vedoucí pozice Erika Guaye, byl sedmatřicetiletý Švýcar Didier Cuche. Povzbuzován velkým počtem fanoušků ještě v polovině sjezdu vedl, v závěrečných zatáčkách však už ztrácel, přesto zaostal za prvním místem pouze o 32 setin.

Velmi překvapil pětadvacetiletý Rakušan Romed Baumann, který již v závodu Super G obsadil šestou příčku. V kategorii sjezdu ukázal, že z něho soupeři mohou mít strach. V závěrečním boji obsadil 4. pozici.

medailisté

Zleva stříbrný Didier Cuche, vítěz Erik Guay a bronzový Christof Innerhofer Foto: Lída Fikarová, Topzine.cz

Další z favoritů, Nor Aksel Lund Svindal, i přes svou neoblíbenost této tratě potvrdil výbornou kondici a jen o 1,42 sekund zaostal za Erikem Guayem a obsadil 5. místo.

S troškou nostalgie se čekalo na rakouského závodníka Michaela Walchhofera, který prožívá poslední sezonu v kariéře. Sám by nejraději navázal na úspěchy ze sezony 2004/2005, kdy v Garmisch-Partenkirchenu získal dvě medaile za první místo ve světovém poháru. Čas 2:00:28 ho ale posunul až na 7. místo celkového hodnocení.

Velmi zklamán byl Američan Bode Miller, kterému se jízda nepovedla podle představ a obsadil až 15. příčku.

Ondřej Bank v cíli

Ondřej Bank v cílové části Foto: Lída Fikarová, Topzine.cz

Z českých sjezdařů dojel pouze Ondřej Bank, a to na 21. pozici s časem 2:01:77. Ačkoli sněhové podmínky nebyly moc dobré, vlivem velmi teplého počasí (teplota v cíli vystoupala na 9 °C) byla trať velmi náročná a český sjezdař nebyl se svou jízdou příliš spokojen. Martin Vrablík spolu s dalšími šesti závodníky do cíle nedojel.

Elisabeth Goerglová is a Hero

Jako by to Christian Geisler na slavnostním zahájení zpíval o ní. Rakouská sjezdařka ještě v té chvíli stála na pódiu vedle něj a You`re the Hero zpívala s ním. Od té doby je ale k neudržení na sjezdovce. Po úvodním super G ovládla i sjezd a na cestu domů si do tašky přibalí už druhou zlatou medaili.

Rakušanka, která v neděli oslaví třicáté narozeniny, šla na řadu těsně před Marií Rieschovou. Nasadila neuvěřitelnou rychlost a předvedla velmi tvrdou jízdu, která jí s časem 1:47:24 vynesla na první příčku.

Hned po ní se na startu objevila Maria Rieschová, o které se ještě den předem spekulovalo, zda vůbec nastoupí, jelikož bojovala s chřipkou a prakticky neabsolvovala trénink. V předvečer závodu se však sama dostavila na losování čísel a všem bylo jasné, že je zpátky. A byla zpátky ve velmi slušné formě. Povzbuzována domácím publikem zajela jízdu výtečně a usadila se na průběžném druhém místě.

Na něm vydržela do startu druhé závodnice, která na mistrovství zaměstnávala lékaře své výpravy. Lindsey Vonnová se zřejmě konečně vypořádala s následky tréninkového pádu, předběhla Rieschovou o 16 setin a se ztrátou 44 setin získala stříbro.

Maria Rieschová se nakonec musela třást i o bronzovou medaili. Dávno po odjetí všech hlavních favoritek totiž startovala s číslem 29 Slovinka Tina Mazeová. Na mezičasech byla ještě průbojnější a zdálo se, že domácí favoritka ostrouhá, v závěru jí však docházely síly a skončila na páté příčce. Čtvrté místo patří Laře Gutové ze Švýcarska, která se oklepala z nepříjemného pádu v kombinačním slalomu a za medailí zaostala o 34 setin.

Ve startovním poli figurovaly i tři Češky. Ta první, Klára Křížová, vyjela na trať už jako šestá v pořadí a nakonec i nejvýše z českých reprezentantek skončila, když jí se ztrátou 5,22 sekund patří osmadvacáté místo. Do třicítky se vešla ještě Daniela Marková, Pavla Klicnarová skončila o dvě místa za ní.