Menu
TOPZINE.cz
Sport

MS v alpském lyžování: Obřímu slalomu nejprve kralovala mlha, nakonec Slovinka Mazeová

Martin Slabý

Martin Slabý

17. 2. 2011

S dvouhodinovým zpožděním oproti původnímu plánu se na start čtvrtečního obřího slalomu v rámci mistrovství světa v alpském lyžování v Garmisch-Partenkirchenu spustila první z více jak stovky závodnic. Byla jí Slovinka Tina Mazeová, u které nakonec zůstalo číslo 1 i ve výsledkové listině.

Tina Mazeová

Na olympiádě ve Vancouveru se Tina Mazeová radovala ze stříbra, na MS v Ga-Pa se dočkala zlaté medaile Zdroj: youtube.com

Kdo si před desátou hodinou dopolední zapnul televizi v očekávání, že se podívá na další disciplínu v programu mistrovství světa v alpském lyžování v Garmisch-Partenkirchenu, musel být zklamán. Na trati totiž místo závodnic byla mlha. Po několikerém odkládání se však všichni nakonec dočkali a v pravé poledne se mezi branky obřího slalomu vydala první lyžařka – Tina Mazeová.

Nejlepším umístěním sedmadvacetileté Slovinky na světovém šampionátu doposud byla dvě druhá místa. Jedno z nich vybojovala před dvěma lety ve Val d’Isère právě v obřím slalomu. První kolo jí však dalo naději, že by v Německu mohla své maximum vylepšit. Figurovala po něm totiž na prvním místě před překvapením této sezóny, mladou Italkou Federicou Brignoneovou. Na další medaili měla zaděláno Elisabeth Goerglová, která byla třetí. Z českých závodnic se s tratí nejlépe popasovala Kateřina Pauláthová, která do druhého kola, kam postoupilo tentokrát hned šedesát nejlepších, vyjela jako jednačtyřicátá.

Pauláthová si nakonec polepšila na sedmatřicáté místo, důležitější věci s ohledem na medailová umístění se ale děly o pár minut dříve. Devatenáctá po prvním kole skončila Tessa Worleyová z Francie, tedy závodnice, která kraluje průběžnému pořadí obřího slalomu ve světovém poháru. Ve druhém kole však obdivuhodně zabojovala a prokousala se pořadím až k bronzové medaili. Po prvním kole třetí Goerglová svou druhou jízdu nezvládla podle představ a ve výsledkové listině uzavřela první desítku. Zato první dvě lyžařky nezaváhaly. Brignoneová vyjela na trať s bez dvou desetin dvouvteřinovým náskokem na Worleyovou, a ačkoli jako všechny závodnice před ní hodně ze svého náskoku na Francouzku ztratila, uhájila průběžné první místo o necelé čtyři desetiny. Ještě o čtyřiatřicet setin sekundy rychlejší byla v prvním dějství Mazeová, která v dramatickém finiši předjela mladou Italku o devět setin a získala zlato.

Kromě zmíněné Kateřiny Pauláthové dojela do cíle druhého kola i devětačtyřicátá Daniela Marková a čtyřiapadesátá Martina Dubovská.

Závod družstev vyhráli Francouzi

Ve středu se potřetí v historii mistrovství světa jel závod družstev. V něm tentokrát neaspirovali na nejvyšší příčky čeští lyžaři, kteří týmové klání senzačně vyhráli loni ve světovém poháru. Do závodu totiž  nenastoupily největší opory českého celku Ondřej Bank a Šárka Záhrobská.

I bez nich však čeští reprezentanti v předkole statečně vzdorovali silným Švédům. Kryštof Krýzl ve své jízdě porazil Mattse Olssona, zbylí tři závodníci však své jízdy prohráli. Byť Andrea Zemanová zanechala ve svém souboji s Anjou Pärsonovou velmi slušný dojem, když podlehla jen těsně. O vypadnutí českého celku ale nakonec rozhodovalo několik setin sekundy, o které prohrál Adam Zika s favorizovaným Hansem Olssonem.

Švédi nakonec získali bronzové medaile, když v boji o třetí místo zdolali Itálii. Zlato neberou favorité z Rakouska, ale tým Francie, který právě rakouský celek ve finále o několik setin porazil. Rakušané navíc hned v první jízdě přišli o Benjamina Raicha, který si vážně poranil koleno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MS v alpském lyžování: Obřímu slalomu nejprve kralovala mlha, nakonec Slovinka Mazeová