Menu
TOPZINE.cz
Sport

MS 2014: Postoupí čeští fotbalisté? I s Italy máme lepší bilanci, pozor ale na Maltu!

Martin Slabý

Martin Slabý

31. 7. 2011

Letenky na evropský šampionát ještě zdaleka nebyly rozdány a čeští fotbalisté už vědí, kteří soupeři se jim postaví v bojích o ten světový. Na podzim příštího roku rozehrají kvalifikační skupinu proti Italům, Dánům, Bulharům, Arménům a Malťanům. A pozor! Český tým má doposud se všemi soupeři lepší bilanci!

Proti Italům by si mohl zahrát i Marek Suchý, Zdroj: youtube.com

Česká fotbalová veřejnost měla z losu obavy. Národní tým totiž vinou nevýrazných výsledků spadl až do třetího výkonnostního koše, což mimo jiné znamenalo, že v jedné skupině může narazit například na Španěly a Francouze. Ruka brazilského fotbalisty Ronalda však nakonec byla přece jen o něco milosrdnější.

Zajímavostí je, že s trojicí z budoucích soupeřů jsme se již utkali v kvalifikaci o MS 2002. Tehdy si česká reprezentace postup vybojovala, když na záda koukala jen Dánům. S těmi jsme na domácí půdě remizovali a v Dánsku o gól prohráli. Bulhaři s Čechy neuhráli ani bod (0:1, 0:6). Překvapivě hodně práce jsme ale měli s Maltou, která v domácím prostředí dokonce uhrála bezbrankovou remízu. Statečně vzdorovala i v Teplicích, odkud však nakonec odjela poražena 3:2.

Itálie: Od titulu k porážce od Slováků

Reprezentace z Apeninského poloostrova zažívala nejlepší momenty poslední doby v roce 2006, kdy v Německu slavila titul mistrů světa. O dva roky později, na mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku, nestačila už ve čtvrtfinále na Španělsko. Největší zklamání pak Italové zažili před rokem, když v Jihoafrické republice skončili už v základní skupině na kopačkách Slováků. V probíhající kvalifikaci o ME v Polsku a na Ukrajině se jim však už zase daří, když z pěti zápasů ztratili pouze dva  body za remízu v Severním Irsku.

Zápasy ČR proti Itálii

ČR – Itálie – 2:1 (ME 1996, základní skupina)

ČR – Itálie – 1:0 (2002, přátelsky)

Itálie – ČR – 2:2 (2004, přátelsky)

ČR – Itálie – 0:2 (MS 2006, základní skupina)

Dánsko: Čekatel na úspěch

Dánové na výraznější úspěch čekají od roku 1992, kdy se překvapivě stali mistry Evropy. Český reprezentační fotbal má s dánským zkušenost z roku 2004, kdy jsme právě na Dány narazili ve čtvrtfinále evropského šampionátu a vystavili jim stopku po výhře 3:0. Na poslední MS postoupili Dánové z prvního místa, když za sebou nechali i Portugalce, v JAR však skončili již v základní skupině. V boji o ME 2012 zatím po čtyřech utkáních s jednou remízou a porážkou zaostávají na třetím místě za vedoucími Nory o tři body.

Zápasy ČR proti Dánsku

ČR – Dánsko – 1:0 (1998, přátelsky)

ČR – Dánsko – 2:0 (ME 2000, základní skupina)

ČR – Dánsko –  0:0 (kvalifikace MS 2002)

Dánsko – ČR – 2:1 (kvalifikace MS 2002)

ČR – Dánsko – 3:0 (ME 2004, čtvrtfinále)

ČR – Dánsko – 1:1 (2006, přátelsky)

Dánsko – ČR – 1:1 (2008, přátelsky)

Dánsko – ČR – 0:0 (2010, přátelsky)

Bulharsko: Opráší zašlou slávu?

I Bulhaři mají na co vzpomínat. V roce 1994 v USA dokázali na mistrovství světa vybojovat čtvrté místo. Tehdejší generace je však již minulostí a Bulhaři se marně snaží na úspěch navázat. Před sedmi lety se probojovali na ME, tam však v základní skupině třikrát prohráli. Příliš nadějně pro ně není rozjetá ani kvalifikace o ME 2012, když z poloviny odehraných zápasů v pětičlenné skupině získali jen čtyři body.

Zápasy ČR proti Bulharsku

Bulharsko – ČR – 0:1 (kvalifikace MS 2002)

ČR – Bulharsko – 6:0 (kvalifikace MS 2002)

ČR – Bulharsko – 3:1 (2004, přátelsky)

Arménie: Černý kůň skupiny

Žádným výraznějším úspěchem se Arméni doposud pochlubit nemohli, zato v kvalifikaci o evropský šampionát 2012 prohání favority. Úvod jim sice nevyšel, když prohráli s Irskem a remizovali v Makedonii, pak ale zaskočili Slováky, účastníka posledního MS, výhrou 3:1. Za trojicí desetibodových Irskem, Ruskem a Slovenskem po čtyřech kolech zaostávají o pouhé dva body.

Zápasy ČR proti Arménii

Arménie – ČR – 0:3 (kvalifikace MS 2006)

ČR – Arménie – 4:1 (kvalifikace MS 2006)

Malta: Strašák českých fotbalistů

Za nejhorší tým skupiny platí Malťané. Není však radno je podceňovat. Fotbaloví příznivci mají jistě v živé paměti utkání z června 2009, kdy zápas s trpaslíkem rozhodla až branka Tomáše Necida ze 77. minuty. O kvalifikačním cyklu o MS 2002 a remízovém fiasku i domácím trápení už řeč proběhla. V kvalifikaci o ME 2012 jsou maltští fotbalisté po pěti zápasech bez bodu, Gruzíncům a Řekům však podlehli až gólem v nastaveném čase.

Zápasy ČR proti Maltě

ČR – Malta – 6:1 (kvalifikace ME 1996)

Malta – ČR – 0:0 (kvalifikace ME 1996)

ČR – Malta – 6:0 (kvalifikace MS 1998)

Malta – ČR – 0:1 (kvalifikace MS 1998)

Malta – ČR – 0:0 (kvalifikace MS 2002)

ČR – Malta – 3:2 (kvalifikace MS 2002)

ČR – Malta – 1:0 (2009, přátelsky)

Prognóza: Popereme se s Dány o baráž

Je samozřejmě těžké v tuto chvíli dělat jakékoli odhady. Reprezentační týmy čeká před kvalifikací o svět ještě ME. Soupisky jednotlivých týmů zřejmě do příštího podzimu doznají určitých změn. Na čekané je nejen u nás řada mladých reprezentantů. Česká skupina je značně vyrovnaná. Pravděpodobně kromě Malty může kartami zamíchat každé mužstvo. Nakonec by však vše mohlo dopadnout dle rozdělení do losovacích košů a za vítěznou Itálií se o postup (snad) poperou se (snad) úspěšným koncem čeští fotbalisté s Dány.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MS 2014: Postoupí čeští fotbalisté? I s Italy máme lepší bilanci, pozor ale na Maltu!