Menu
TOPZINE.cz
Sport

MS 2011: Češi musí v cestě za obhajobou porazit ve čtvrtfinále tým USA

Redakce

Redakce

10. 5. 2011

Až do nynější chvíle byly výsledky zápasů s nadsázkou řečeno nedůležité. Stačilo se jakkoli kvalifikovat do čtvrtfinále MS v ledním hokeji 2011. Nyní začínáme od nuly. Další zápas rozhodne o tom, zda bude turnaj pro Českou republiku úspěšný, či nikoli. Výhra nás výrazně přiblíží k medailovému umístění. Po prohře jedeme hned domů. Jaké jsou papírové předpoklady před čtvrtfinálovými zápasy?

Jeff Skinner

Nejmladší hráč MS v hokeji 2011 Jeff Skinner (č. 53) Zdroj: iihf.com

Vyřazovací fáze šampionátu právě nastala. Reprezentace všech zemí už by měly být řádně sehrané. Na chyby už není čas. Každý další zápas může být poslední. S tímto faktem nastoupí všechny týmy do bojů o postup do semifinále.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Kanada vyřadí Rusko

Oba tradiční rivalové na sebe narazí hned na úvod vyřazovacích bojů. Kanada přivezla do Bratislavy velmi solidní výběr. Stálice, kterými jsou Nash, Neal, Spezza a Phaneuf, doplnili draví mladíci Tavares, Skinner, Eberle a reprezentační výběr Kanady se prezentuje dobrými a stálými výkony. V posledních zápasech se do skvělé formy dostala právě první útočná lajna Nash, Neal, Spezza, a tak se mají Rusové na co těšit.

Rusko naopak trochu zaostává za očekáváním. Po úvodní porážce od Německa ruský tým kráčí turnajem a rozhodně z něj nejde strach. Z šesti dosavadních zápasů tři prohrál, což upadající formu Ruska jen dokazuje. Na šampionátu nesledujeme ruskou mašinu tak, jak jsme byli zvyklí. Za očekáváním zůstává i hra jednotlivců v ruském týmu. Místo ofenzivního koncertu sledujeme ze strany Ruska spíše trápení, ze kterého plynou zákroky na hranici faulů. Pokud si však kouč Bykov či jedinec Arťuchin myslí, že Kanadu zastaví nečistou hrou, budou Rusové možná překvapeni.

Kanaďané si na rozdíl od českého výběru nenechají nic líbit a rozhodně nebudou čekat, až rozhodčí začnou pískat spravedlivě. V kanadském týmu se po případných nečistých atacích najde hned několik hráčů, kteří Arťuchinovi důrazně vysvětlí, že takhle to tedy nepůjde. Kanada ovládne souboj hokejových velmocí a Rusko přehraje po všech stránkách.

Finsko narazí na Nory, radost je ale předčasná

Dostat v minulých letech ve vyřazovací fázi tým Norska bylo štěstím a jasnou vstupenkou do dalších bojů. Letos je tomu ale právě naopak. Norové na tomto šampionátu kosí jednoho těžkého soupeře za druhým a jsou příjemným překvapením. Na turnaji si připsali skalpy kvalitních týmů ze Švédska, Rakouska a Švýcarska. Za řeč stojí i prohra s Kanadou 3:2. Velmi solidní výsledek a zajímavý průběh zápasu, v němž Kanada rozhodně nebyla suverénně lepším týmem. Norové tak nejdou do vyřazovacích bojů s nálepkou outsidera.

Finsko se prezentuje skvělými výkony. Zejména v zápase s Čechy předváděli Finové ofenzivní koncert a jen díky skvěle chytajícímu Pavelcovi se radoval z výhry český tým. Před zápasem s Norskem je Finsko jako tradiční hokejová země papírovým favoritem, ale bude to mít hodně těžké. Zatímco od Finska se postup očekává, Norsko může jen překvapit. A právě překvapovat jde na tomhle turnaji Norům sakra dobře. Myslím, že Finové nakonec Nory přehrají a postoupí. Ovšem postup to bude vydřený a žádný lehký zápas je nečeká.

Švédsko prověří dosavadní překvapení turnaje z Německa

Švédsko poskládalo pro šampionát na Slovensku kvalitní výběr se spoustou mladých hráčů. Právě jejich dravost a rychlost by měla rozhodnout zápas s takticky vyspělým Německem. Švédsko se může opřít o pětigólového střelce Berglunda. Případným německým střelcům bude stát v cestě nejlepší brankář turnaje s úspěšností zásahů na čísle 98,26 % a 0,5 obdrženým gólem na zápas. Mužem ve švédské kleci je brankář Viktor Fasth.

Němci jsou překvapením turnaje. V průběhu turnaje dokázali porazit týmy Ruska a domácího Slovenska. Přesto se postup očekává spíše od Švédska. To by však mohlo hrát Německu do karet. V případě prvního vstřeleného gólu totiž můžou zvolit defenzivní taktiku a rychlé brejky, v čemž jsou právě Němci dobří a mimořádně nebezpeční. Přesto si myslím, že po dlouhém boji postoupí zkušenější tým Švédska.

Úkol č.1: porazit tým USA

FOTO: Ondřej Pavelec

Opora českého týmu na MS 2011 brankář Ondřej Pavelec Zdroj: iihf.com

Česká hokejová reprezentace zatím kráčí turnajem bez jediné porážky. Až do teď jsme si však prohru mohli dovolit. Nyní pro nás bude případná porážka znamenat cestu domů. V cestě za obhajobou nám bude stát tým USA. Papírové předpoklady jsou na naší straně, ale rozhodne především výkon na ledě. Trochu obavu mám právě z toho, že Češi ještě neprohráli. Na turnaji působíme velmi suverénním dojmem a národ bezmezně věří v další úspěch.

Ovšem nutno dodat, že jinak než suverénně působit náš tým ani nemůže. Zatím se totiž ani v jednom zápase nesetkal náš výběr s nepřízní osudu. V podvědomí hráčů je navíc fakt, že neprohráli, tudíž jsou všichni v klidu. Tíha zápasu, ve kterém jde o vše, je však obrovská. Je otázkou, jak se tým zachová, pokud bude v desáté minutě prohrávat 2:0 a všichni budou ve zcela jiném rozpoložení, než zažívali doposud. Dokud nebude na tabuli svítit výsledek v náš prospěch a čas 60:00, všechny oslavy budou předčasné.

Češi by to (snad) měli zvládnout

Na druhou stranu americký výběr není ani zdaleka tak silný jako ten náš. V případě nepříznivého výsledku pro nás po první třetině bychom také neměli mít potíže. Kdo jiný by se měl s psychickým tlakem vyrovnat lépe než hráči světového formátu, jakými jsou Jágr, Eliáš, Židlický, Plekanec, Michálek a další. Největším rozdílem mezi oběma týmy je však muž hájící brankoviště. Zatímco naši soupeři mají s gólmany problém a ani jeden z amerických brankářů nepůsobí jistým dojmem, my jsme v tomto ohledu v klidu. Pavelec je brankář světového formátu a měl by náš tým podržet. Doufám, že se papírové předpoklady potvrdí a šňůra výher národního týmu se navýší o další zápas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

MS 2011: Češi musí v cestě za obhajobou porazit ve čtvrtfinále tým USA