MS 2010 ve fotbale zatím bzučí a brání

Redakce

Redakce

17. 6. 2010

Máme za sebou první kolo zápasů mistrovství světa ve fotbale a nutno říci, že krásných fotbalových akcí bylo poskrovnu. Nemůžeme být ale stále naivní a čekat, že v každém zápase padne pět branek. Každý tým a hlavně každý jednotlivec, který na tento turnaj jede, je nesmírně motivovaný a odhodlaný udělat pro úspěch vše.

MS ve fotbale 2010 Zdroj: zimbio.com Foto: Jasper Juinen

Každý aspekt hry je podřízen velice přísné taktice a nutnosti nedostat gól. Moderní fotbal je rychlejší a propracovanější do každého detailu a na té nejvyšší úrovni to platí snad ještě dvojnásob. Dokonce už i Brazílie, věčný průkopník útočného stylu, se musela podřídit světovým trendům a do čela své reprezentace povolala Carlose Dungu, od kterého se nic jiného než hra založená na obraně čekat nedalo.

Tribunám vládnou vuvuzely

Pomalejší začátek a méně atraktivní zápasy jsou přisuzovány na vrub i nám už nechvalně známým africkým trubkám vuvuzely. Je pravdou, že pro nás Evropany není úplně příjemné poslouchat celých devadesát minut zápasu hučení připomínající rozdrážděný včelí úl, jenže i tady platí, že jiný kraj, jiný mrav, a proto bychom se měli více snažit respektovat obyčeje afrického kontinentu. Rozumím ovšem i negativním reakcím hráčů, kteří se navzájem na hřišti špatně slyší a narušená komunikace může vést k fatálním chybám, znamenajícím konec v turnaji.

MS 2010 Španělsko - Švýcarsko

MS 2010 Španělsko - Švýcarsko Zdroj: fifa.com

Mistři Evropy na kolenou, Němci na koni

Do pozitiv fotbalového mistrovství patří určitě počáteční výkon týmu Německa, který porazil hladce Austrálii 4:0. Rozhodně bych sem zařadil i obrovské překvapení v podobě porážky favoritů ze Španělska, kteří smolným gólem podlehli Švýcarsku 1:0. Co se týče individuálních výkonů, zaujal mne zatím pouze jediný hráč, pro někoho trošku neznámý křídelní záložník jménem Eljero Elia z týmu Holandska. Ten se na hřiště sice podíval až v 67. minutě, ihned se ovšem podílel na druhém gólu a hru jako takovou nesmírně oživil.

Co nám přinesou další zápasy tohoto v mnohých aspektech zvláštního mistrovství světa ve fotbale, se můžeme jen těšit.