Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Mrzák Inishmaanský rozvířil vody na hradecké scéně. Nejen Hollywood má novou celebritu

Předposlední premiéru v tomto roce představilo hradecké Klicperovo divadlo a ukázalo světu novou celebritu, Mrzáka Inishmaanského, který okusí hereckou slávu až v dalekém Los Angeles!

Mrzák Inishmaanský Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Jan Sklenář, který ztvárňuje mrzáka Billyho Clavena, si s netypickou rolí dobře poradil. Mrzák Inishmaanský není totiž úplný mrzák, jak  se zdá, má jen od mala obrnu a všichni se mu na vesnici kvůli tomu smějí.

Co jsou to Aranské ostrovy?

Věčně zelená země patřící Irsku, kde každý jí jenom hrášek a ryby, země daleko od pevniny. Na počátku třicátých let 20. století tu Robert Flaherty filmoval Člověka z Aranů a vybíral si tu protagonisty. A koho, že si nakonec vybral? No přeci Billyho! Billymu se splnil sen, v Hollywodu se mu už nikdo za jeho nehezkou nemoc smát nebude a odjede do Hollywodu, kam chce jet každý! Ale přeci jen  ho něco donutí vrátit se zpět.  Jeho láska z dětství a starostlivé tety…

Drsnost Aranu

Jan Frič podle dramatu současného irského režiséra Martina McDonagha hru ztvárnil doslova učebnicově, nic se zde nepřekáží, vše do sebe zapadá, ale přeci jen je na hře vidět, že jí chybí kousek autentičnosti. Drsná příroda Inishmaanu na zdejší obyvatele nepůsobí zrovna moc vlídně, proto jsou všichni naštvaní. Všichni nadávají, jak jen mohou, na počasí, samotu, samý hrášek, ryby, brambory, na nic sladkého, a proto je možná pro Billyho nejdůležitější právě láska a pochopení!

Dojem z představy o Aranských ostrovech

Hra působí strnule, strnulá je i jevištní úprava, kde nechybí inishmaanský obchod s hráškem, kotviště pro loďky či aranské útesy s kosatkou. Herci pronášejí své repliky, ale každý, jako kdyby hrál sám za sebe, strhne na sebe pozornost a nevynikne pointa celé hry o drsné přirodě, naštvanosti zdejších lidí na to, že tu musí bydlet, a konečně mrzák Billy Claven, kterého obyvatelé peskují. Inscenaci chybí autentičnost, abychom věřili, že si to herci jen nevymýšlejí.

Další recenze her Klicperova divadla nabízí jen Topzine. cz: Klub autistů, Světáci,  Marná lásky snaha a další.

Mrzák Inishmaanský

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Jan Frič

Hrají: Jan Sklenář, Marta Zaoralová, Filip Richtermoc, Vojtěch Dvořák, Lenka Loubalová, Martina Eliášová, Tomáš Lněnička, Lubor Novotný a další.

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mrzák Inishmaanský rozvířil vody na hradecké scéně. Nejen Hollywood má novou celebritu