Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Stavby budoucnosti: Podívejte se na ty nejkurióznější návrhy mrakodrapů!

Redakce

Redakce

14. 5. 2011

OBR: Soutěž o mrakodrap budoucnostiTaké se vám zdá, že jsou si všechny mrakodrapy vlastně až příliš podobné? Vysoké, drahé a konformní? Pokud ano, vezete se na stejné vlně jako lidé z amerického magazínu eVolo, který už šestým rokem vyhlašuje soutěž o nejoriginálnější koncept mrakodrapu budoucnosti, který nabourá všechny zažité normy. A letošní výsledky jsou opravdu pozoruhodné.

OBR: Soutěž o mrakodrap budoucnosti

Soutěž o mrakodrap budoucnosti, Zdroj: evolo.us

Cílem soutěže je nalézt mladé a nadějné architekty, kteří se nebojí, za použití nových materiálů, technologií a tvarů, zcela proměnit tradiční design toho, co chápeme pod pojmem mrakodrap. Zasílané projekty reagují na výzvy nadcházejícího století, jako je globalizace, ochrana životního prostředí, udržitelný rozvoj, flexibilita či digitální revoluce. Podle odborné poroty se s nimi letos nejlépe popraly tyto návrhy:

1. místo: Kulatý mrakodrap

Porotu nejvíce oslovil enviromentalistický projekt francouzských architektů Juliena Combese a Gaëla Brulé z ateliéru CMJN. Jejich stavba, která nápadně připomíná ruské kolo, je vlastně gigantickou čističkou vzduchu. Byla navržena pro Nové Dillí, velmi rychle rostoucí třináctimilionovou indickou metropoli, která se potýká s obrovským znečištěním – odhady hovoří o tom, že tu každý den přibude až tisíc nových aut.

OBR: Ruské kolo

Vítězný projekt: obří ruské kolo na čištění vzduchu

A právě vraky aut příznačně slouží jako stavební materiál pro tuto budovu, jejímž hlavním cílem je čistit okolní vzduch za pomoci velkých skleníků a prachových filtrů. Uprostřed kola se nachází obří turbína, která bude produkovat energii pro vlastní budovu i široké okolí. Přebytečné teplo a zachycený oxid uhličitý se použijí k pěstování rostlin, sloužících jako biopaliva.

2. místo: Placatý mrakodrap

Také druhé místo letos putuje do Francie. Slovní spojení placatý mrakodrap možná může na první pohled vypadat jako oxymóron, ale bude působit méně absurdně, pokud se zamyslíme nad tím, jaké jsou hlavní výhody (a tedy i důvody stavby) mrakodrapů. Je to především velká užitná plocha za využití minimálního prostoru na zemi. Jenže ne všude se hodí postavit vysokou věž; v menších městech mohou takové věžáky výrazně narušit jinak harmonické panorama.

OBR: Placatý mrakodrap

Právě proto přišli Yoann Mescam, Paul-Eric Schirr-Bonnans a Xavier Schirr-Bonnans s návrhem budovy pro provinční francouzské město Rennes, která se sice netyčí do závratných výšek, ale přitom si zachovává všechny výhody mrakodrapu. Je to vlastně obrovský dóm, který se dotýká země jen na svém obvodu, zatímco uvnitř nechává rozsáhlý prostor, využitelný třeba pro rekreační účely (parky, sportoviště atd.). Ten je dostatečně zásoben slunečním světlem skrz množství otvorů ve stropní konstrukci, ve které budou umístěné kanceláře a byty. Obrovská plocha budovy nejenže zachytí velké množství použitelné dešťové vody, ale navíc bude pokryta solárními panely, které učiní celou stavbu energeticky soběstačnou.

3. místo: Obytná přehrada

Nadvládu Francouzů letos narušil jen Yheu-Shen Chua z Velké Británie, který se zamyslel nad tím, jak vylepšit Hooverovu přehradu ve Spojených státech. Ta je sama o sobě fascinujícím stavitelským počinem, na nějž se ročně přijíždí podívat tisíce turistů, kteří jsou ale odkázáni jen na malou vyhlídkovou plošinu, ze které nemohou dostatečně ocenit jedinečnost její přes 220 metrů vysoké betonové hráze.

OBR: Obytná přehrada

Hooverova přehrada trochu jinak

Podle tohoto nového projektu by se ale mohli dostat do přímého kontaktu s obrovskou silou vody díky promyšlenému systému kaskádových nádrží a vyhlídkových galerií, včetně gigantického vertikálního akvária. Celý komplex bude navíc obyvatelný a stane se bezpochyby jednou z nejluxusnějších adres ve Spojených státech. O tom, že je celá budova energeticky více než soběstačná, se v případě vodní elektrárny asi ani nemá cenu zmiňovat.

Vertikální hřbitov nebo rybí mrakodrap

Také mezi projekty, které se neumístily na předních příčkách, by bylo možné najít řadu pozoruhodných návrhů. Některé z nich se snaží řešit takové problémy budoucnosti, které nám asi běžně na mysl nepřijdou, což ale neznamená, že nejsou relevantní. Tak třeba: kam s mrtvými? Díky demografickému vývoji bude v roce 2050 na zemi již více než 1,6 miliardy lidí starších 65 let. Ale například v Mexico City je volné plochy již dnes zoufalý nedostatek a zabírání další zemědělské půdy v okolí města asi není příliš lákavým řešením.

Právě s tím se pokouší vypořádat Věž mrtvých, která vypadá jako obrovská studna zapuštěná hluboko do země. Ta řeší nejen problém s nedostatkem místa, ale navíc je i v souladu s křesťanskou tradicí, podle které budou mít jednou zemřelí šanci vystoupit z podzemí znovu na denní světlo.

OBR: Věž mrtvých

Věž mrtvých

Architekta Hsing-O Chianga z Tchaj-wanu zase trápí problém ubývání ryb ve světových oceánech. Proto vymyslel svůj projekt obrovské vertikální rybí farmy, která bude až 30x efektivnější než ty současné. Ve spodním patře se bude nacházet rybí trh a návštěvnické centrum.

OBR: Rybí farma

Mrakodrap jako obří rybí farma

Horní část budovy pak budou zaujímat obrovské nádrže, které budou svým tvarem, hloubkou a teplotou vody simulovat přirozené prostředí různých druhů ryb. Ve zbytku komplexu pak naleznou své místo výzkumné laboratoře, kde budou vědci bádat nad dalšími způsoby zvýšení produkce.

Kdy se jich dočkáme?

Bohužel, všechny projekty zaslané do soutěže jsou (a zřejmě i zůstanou) jen ve fázi architektonické studie bez reálné šance na realizaci v blízké budoucnosti. Sami autoři je označují za Dreamscrapers, budovy, které si architekti staví ve svých snech, podobně jako hrdinové filmu Inception.  Jediným hmatatelným výsledkem soutěže tak prozatím zůstává jen limitovaná edice velkoformátového katalogu, ve kterém najdete 300 nejlepších projektů, a který si můžete (ovšem za poměrně vysokou cenu) objednat na stránkách evolo.us. Kromě výše zmíněných studií vás tu může zaujmout třeba mrakodrap, který pohlcuje blesky a využívá jejich energii, sportovní věž, anebo živé hory projektované pro osídlení pouštních oblastí. Nezbývá než doufat, že jednou v budoucnu pronikne některá z uvedených vizí z krajiny architektonických snů do reality.

Čtěte také: V Londýně vyroste nejvyšší budova EU

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stavby budoucnosti: Podívejte se na ty nejkurióznější návrhy mrakodrapů!