Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Mrakodrap ze dřeva: Nejvyšší dřevěná budova světa bude mít 34 pater

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

19. 6. 2013

Mrakodrap o 34 patrech? Slabota, řeknete si. Jenže tenhle mrakodrap má být místo z betonu a oceli vyrobený ze dřeva. S originálním návrhem přišla skandinávská architektonická firma C. F. Møller.

[nggallery id=2436]

Nejvyšší stojící dřevěná budova má pouze devět pater, existující návrhy pak nanejvýš třicet pater. Švédům by se tak s dřevěným mrakodrapem podařilo získat architektonické prvenství. Dřevěné trámy, zdi a stropy by měly být zvenku viditelné díky prosklené fasádě.

„Ve Švédsku máme ve stavbě dřevěných budov dlouhou tradici,“ prohlašuje Ola Jonsson z týmu tvůrců. „Dnes už navíc víme, jak se dřevem nejlépe zacházet. Lakované dřevo může mít výborné konstrukční kvality. Myslím si, že hlavní důvod, proč se dosud tolik využívá beton a ocel, je jejich silná pozice na trhu.“ Jonsson na druhou stranu upozornil, že i ve stavebnictví v současnosti roste zodpovědnost za životní prostředí, což jejich projektu hraje do karet.

Dřevěné bydlení má mít ale i další výhody. Jednou z nich je nízká cena: díky nižší váze dřeva je jeho převoz levnější a práce s ním jednodušší. Ve správné úpravě kupodivu dřevo ve srovnání s betonem a ocelí lépe odolává ohni. Podle názoru společnosti C. F. Møller je v dřevěných stavbách budoucnost. Dokončení jejich návrhu je naplánováno na rok 2023.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mrakodrap ze dřeva: Nejvyšší dřevěná budova světa bude mít 34 pater