MotoGP: Australan Casey Stoner vyhrál Grand Prix USA

Redakce

Redakce

25. 7. 2011

Grand Prix USA na okruhu Laguna Seca. Druhý dojel úřadující mistr světa Jorge Lorenzo a jako třetí

projel pomyslnou cílovou páskou vítěz minulého závodu Dani Pedrosa.

Casey Stoner ve vedení před Jorge Lorenzem, Zdroj:motogp.com

Od úvodních metrů závodu opanoval čelo závodu Španěl Lorenzo s tovární Yamahou, který navzdory nepříjemnému pádu ve třetím volném tréninku zvítězil v sobotní kvalifikaci. Jeho tempu stačila v úvodních kolech pouze dvojice na motocyklech Honda v pořadí Dani Pedrosa a Casey Stoner. Andrea Dovizioso a Marco Simoncelli se drželi v těsném odstupu. V osmém kole závodu, kdy již spolu s Doviziosem postupně začali na vedoucí trio ztrácet, havaroval Simoncelli.

Marco Simoncelli, Zdroj:Gresini Racing

Vedoucí trojice postupně ujížděla, když však pomalu přestával Pedrosa tempu vedoucího Lorenza stačit, zareagoval Stoner v 18. kole předjetím týmového kolegy v legendárním úseku trati Corkscrew a po pár kolech byl nalepen na zadním kole Lorenzova motocyklu. Několikrát továrnímu jezdci Yamahy naznačil, že s ním drží tempo, a v 27. kole závodu zaútočil dokonalým předjížděcím manévrem na konci cílové rovinky a ujal se vedení. Krátce poté nasadil Australan k strhujícímu finiši a během posledních pěti kol, která zbývala do konce závodu, nadělil Lorenzovi 5,6 vteřiny. Třetí v cíli Pedrosa ztrácel na vítězného Australana bezmála již 10 vteřin.

Na čtvrtém místě jezdil s odstupem Dovizioso a za ním rovněž s menším odstupem druhý jezdec továrního týmu Yamaha Američan Ben Spies. Před koncem závodu ale Spies dostal Itala pod tlak, dvě kola před koncem závodu ho dokázal předjet a k radosti domácího publika projel cílem jako čtvrtý.

Ben Spies -Laguna Seca

Ben Spies, Zdroj:Yamaha Racing

O šesté místo sváděli až do konce závodu boj jezdci továrního týmu Ducati Valentino Rossi a Nicky Hayden. Nakonec tento boj pro sebe rozhodl několikanásobný mistr světa Rossi, když dokázal odrazit všechny útoky domácího Haydena. Zajímavostí bylo, že oba jezdci jeli na jiné specifikaci motocyklu Ducati. Rossi opět jel na motocyklu GP11.1, kdežto Hayden na starším GP11. To potvrzuje letošní stálé laborování továrny Ducati s motocyklem v zatím marné snaze dohnat technický náskok továrních týmů Hondy a Yamahy.

Valentino Rossi,Nicky Hayden -Laguna Seca

Valentino Rossi, Nicky Hayden, Zdroj:Ducati

Český zástupce Karel Abraham předvedl na okruhu, na kterém jako letošní nováček třídy MotoGP startoval poprvé, solidní výkon a ještě dvě kola před koncem uzavíral první desítku. Pak ale nastal u jeho motocyklu Ducati technický problém v podobě prasklého zadního tlumiče a Abraham se v cíli musel spokojit s jedenáctým místem, když ho předjel Japonec Hiroshi Aoyama. Český jezdec jen s obtížemi dojel do cíle a po ukončení závodu svůj motocykl odstavil a ani nedojel do boxů.