Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Mortdecaiův záhadný případ s knírem. Role jako stvořená pro Johnnyho Deppa

Redakce

Redakce

20. 4. 2015

Je výstřední, sebestředný a miluje luxus. Možná ještě o fous víc ale zbožňuje svůj knír, který se snaží kultivovat do té nejlepší možné podoby. Hrdina z knihy Kyrila Bonfiglioliho s názvem Mortdecaiův záhadný případ s knírem je navíc jako na míru napsaný pro Johnnyho Deppa. Ten ostatně Charlieho Mortdecaie ztvárnil ve filmové verzi příběhu.

Charlie Mortdecai je světem protřelý obchodník s uměním, který si zakládá na svém aristokratickém původu. Jeho momentální jedinou starostí – a té přikládá skutečně velký význam – je jeho chlouba nacházející se v prostoru „jižního okraje nosu a severního okraje úst“. Knír.

Knír a zase knír

Jenže tento porost dělá vrásky na čele Charlieho ženě Johanně. Tedy vrásky, ona mu vlastně dala jednoznačně na výběr: buď ona, nebo ten štiplavý porost pod jeho nosem. Upřímně řečeno, se vší pravděpodobností by si Charlie klidně zvolil knír. Takovou pro něj má cenu.

Kyril Bonfiglioli (1928 až 1985) po studiích angličtiny na Oxfordské univerzitě se živil jako obchodník s uměním a byl také zručným šermířem. Z jeho kultovního cyklu dobrodružství Charlieho Mortdecaie, proslulého jedinečnou směsí bizarních zápletek, nevázaného humoru a násilí všeho druhu, vyšly česky již svazky Nemiř na mě tou věcí (2010) a Pistole má přednost (2011). Celkem napsal pět románů.

Nabízí se ale příležitost, jak na čas vypadnout z domu, aby se Johanna s novou úchylkou svého muže mohla v klidu vypořádat.

Charlie je povolán do Oxfordu, aby jako neoficiální vyšetřoval přišel na kloub tragické nehodě tamní profesorky. Její smrt provází podezřelé okolnosti. Ty je ovšem potřeba prověřit tak, aby Charlieho knír zůstal v klidu a mohl si spokojeně růst. Tak moc se o svůj porost strachuje.

Co vážně nemáte rádi

Charlie Mortdecai má všechny vlastnosti, které v reálném životě stoprocentně nemáte rádi. Je mrzutý, snobský, pravdu má on a ostatní rád zesměšňuje. Jenže coby knižní hrdina je k zulíbání, a to i s tím otravným knírem.

Jeho literární otec Kyril Bonfiglioli se sám označil za „abstinenta ve všech směrech s výjimkou pití, jídla, tabáku a konverzace“ a také se „těšil lásce a obdivu všech, kteří ho znali jen povrchně“. A tohle všechno promítl do svého hrdiny Charlieho.

Je ovšem pravdou, že v knize vlastně ani tak nejde o samotný případ vraždy, kterou Charlie řeší. Příběh padá a stojí právě na hlavním hrdinovi. Jenže ten je tak setsakramentsky dobrý, ironický, vtipný i otravný, že si při čtení jeho postavu užíváte, aniž byste chtěli vědět, kdo vlastně profesorku zavraždil.

O to lépe se kniha čte s vědomím, že ve filmové verzi ztvárnil Charlieho Johnny Depp. A i když Deppa znáte jen z pár komerčních filmů, už po prvních stránkách vám bude jasné, že ctihodného Mortdecaie prostě nemohl hrát nikdo jiný. Prostě nemohl.

UKÁZKA
Možná bych měl vysvětlit, že mám uzavřenou kompletní úrazovou pojistku, která mi zaručuje, že pokud se na mě kdokoliv jen podívá způsobem naznačujícím, že by na mě snad mohl být ošklivý, bude vzápětí vyléčen ze všech známých chorob, a to natrvalo. Ta pojistka se jmenuje Jock.

Jock je zkrátka a dobře moje veliká, nebezpečná, jednozubá, jednooká gorila: my obchodníci s uměním si ochranku držet musíme, i když není vždycky jednoduché přesvědčit berní úředníky, že jde o daňově odečitatelnou položku. Jock je ta nejlepší ochranka, která je k mání: ať zakrojíte, kde chcete, všude narazíte na kvalitu.

Když jsem se rozhodl šetřit své energetické zdroje – komu by se chtělo stát se fosilním palivem? – a vzdát se obchodní kariéry ve prospěch stavu manželského, pokusil jsem se ho vyplatit, ale nedal se odbýt, zůstal se mnou a začal si říkat komorník. Je trochu nepříčetný a nikdy není zcela střízlivý, ale i tak dovede svým starým pugetem zhasnout sedm z devíti pouličních lamp a přitom se ještě na motorce řítit hustým pozdně večerním provozem.

Viděl jsem to na vlastní oči; lépe řečeno jsem v tu chvíli seděl za ním, vzlykal a přísahal Bohu, že jestli mě ve zdraví dostane domů, jaktěživ už nezalžu. Bůh svou část dohody dodržel, ale Bůh koneckonců není obchodník s uměním, že? (Na tuhle otázku neodpovídejte.)

Název: Kyril Bonfiglioli. Autor: Mortdecaiův záhadný případ s knírem. Vydalo nakladatelství Paseka, 2015. Počet stran: 256. Doporučená cena:  249 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mortdecaiův záhadný případ s knírem. Role jako stvořená pro Johnnyho Deppa