Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Moře v Chorvatsku hraje. Nevěříte? Přijeďte si ho poslechnout

Hana Chytrá

Hana Chytrá

8. 8. 2010

FOTO: Mořské varhany v ZadaruChorvatsko je stále nejvyhledávanější letní turistickou destinací většiny Čechů. Převážná část turistů ale jede obdivovat hlavně pláže a moře. Památky jsou sice také v kurzu, ale ne zdaleka tak jako v jiných zemích. Vodní mořské varhany v Zadaru nabízí ideální spojení koupání a novodobé architektury. Zavítejte i vy do krásného letoviska v Zadaru a navštivte světový unikát – Mořské varhany!

FOTO: Mořské varhany v Zadaru

Mořské varhany v Zadaru, Zdroj: ubytovanivchorvatsku.cz

Varhany byly postaveny v roce 2005 a i za tuto krátkou dobu se staly velice oblíbeným a vyhledávaným místem turistů. Díky nim moře v Chorvatsku nejen šumí a šplouchá, ale i hraje. Neočekávejte ovšem žádný symfonický orchestr. Tady koncertuje samo moře.

V hlavní roli voda

Mořské varhany jsou složité zařízení postavené podle projektu architekta Nikoli Bašiće. Skládají se z 35 trubek o různém průměru a různé délce. Odlišný je i jejich náklon a v každé trubce je otvor. Na nich jsou umístěny píšťaly – ty vydávají sedm akordů složených z 35 tónů vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách vzdutými vlnami. Díky tomu vydávají mořské varhany i při malém vlnobití libozvučné tóny. Inspirací pro tuto stavbu byl architektovi přírodní jev, při kterém se i při menším vlnobití ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží krásné zvuky.

Mořské varhany naleznete v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě. Jsou ukryté do stupňovitě upravené pobřežní zdi a vzniklé široké schodiště láká k posezení, pozorování hladiny moře a poslouchání varhanního koncertu. Když kolem projede větší loď a zvednou se vlny, hrají varhany ještě hlasitěji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moře v Chorvatsku hraje. Nevěříte? Přijeďte si ho poslechnout