Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Morcheeba. Po marihuanové cestě nejen do Říma

Redakce

Redakce

28. 5. 2010

Řím nebyl postaven za jeden den; tak lze přeložit název zřejmě nejznámějšího hitu kapely Morcheeba. Tu při výběru názvu rozhodně neochromila upjatost. Po spojení slov Mor (střed cesty) a Cheeba (neformální název pro marihuanu) totiž dostaneme hledaný název Morcheeba (cesta marihuany).

Morcheeba, Zdroj: myspace.com

Černoška a bratři z Londýna

Středem muzikantského víru, jenž prodal šest miliónů nahrávek po celém světě, jsou londýnští bratři Paul a Ross Godfrey. Bylo by však hříchem nezmínit také osudovou ženu, která stála při zrodu kapely v roce 1995 a několik následujících let se do životopisu Morcheeby silně zapisovala. V současné době se po sedmileté pauze opět zapisuje. Zmíněný hudební rukopis vlastní zpěvačka Skye Edwards.

Morcheeba vystoupí v Čechách na festivalu Rock for People (3. až 6. července). Vstupenky si můžete koupit za 1 620 korun zde.

Myspace – databáze hvězd

Morcheeba vydala celkem šest studiových alb. Tím posledním, kterým se Morcheeba prezentovala, je deska s názvem Dive deep, již vydali v roce 2008. V této době do comebacku zpěvačky Skye zbývalo ještě mnoho času. Není tajemstvím, že si Morcheeba vybírá hostující umělce na internetu, konkrétně na serveru Myspace. Nejspíš také tam si ke spolupráci na Dive deep Paul a Ross našli několik hostujících umělců. Například hned v první písni Enjoy The Ride zaznívá hlas folk-rockové legendy Judie Tzuke. Mezi další hosty namátkou patří bluesový zpěvák a kytarista Bradley Burgess nebo rapper Cool Calm Pete. Už 7. června tohoto roku by měla Dive deep na postu nejnovějšího alba vystřídat deska s názvem Blood Like Lemonade.

Paul Godfrey sériovým vrahem?

Paul Godfrey, původním povoláním DJ a milovník klasické hudby, se nechal slyšet, že hledá inspiraci hlavně v přírodě. Vytvoření něčeho tak dokonalého, co by se přiblížilo tomu přírodou vytvořenému, je pro něj prý velkou výzvou. Za perličku lze považovat jeho výrok, v němž tvrdí, že kdyby se nestal muzikantem, byl by nejspíše sériovým vrahem. K úlevě jeho případných obětí však přispívá fakt, že zvolil hudební dráhu a spolu se svým bratrem Rossem, multiinstrumentalistou, cestovatelem, vášnivým čtenářem a plavcem a se zpěvačkou Skye, s hlasem takřka sametovým, strkají kolos jménem Morcheeba vstříc dalším úspěšným štacím.

Od stylu ke stylu

Zařadit Morcheebu do jednoho žánru je nemožné. Jejich charakteristickým znakem je snoubení několika stylů a odvaha experimentovat. Provázejí posluchače od alternativního rocku přes elektroniku až po trip hop. To je ve zkratce pomalá, spíše temná elektronická hudba, nahrazující hip hopový rap recitací a vyznačující se značným množstvím elektronických prvků.

Jak se sluší na kapelu takového formátu, jako je Morcheeba, v nadcházejících dnech chystá turné k nastupujícímu albu. Jednou ze zastávek bude i Česká republika, konkrétně festival Rock For People v Hradci Králové. K prezentaci zcela nového CD je připravován i zbrusu nový web na adrese www.morcheeba.co.uk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Morcheeba. Po marihuanové cestě nejen do Říma