Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Moravské pohádky a pověsti aneb Není Jirásek jako Jirásek

Redakce

Redakce

29. 8. 2010

V nakladatelství Computer Press vyšla kniha Ondřeje Jiráska Moravské pohádky a pověsti a spolu s ní i Arnoštem Goldflamem namluvené CD. Knihu opatřil množstvím ilustrací malíř Aleš Čuma.

FOTO: Otto Jägersberg a Arnošt Goldflam

Stuttgartský autor Otto Jägersberg a Arnošt Goldflam při společném čtení; Měsíc autorského čtení 2009; Foto: David Konečný

Když se v jedné větě vedle sebe ocitne příjmení Jirásek a slovo pověsti, každému se jistě vybaví Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Ondřej Jirásek ale tento stereotyp boří. Ve své knize Moravské pohádky a pověsti nám totiž představuje pověsti a pohádky z Jižní Moravy, konkrétně z Boskovic, Moravského Krasu, Brna, Olomouce, Chřibů či Lednice.

Příběhy z Jižní Moravy

A o čem že Moravské pohádky a pověsti vyprávějí? Jak je z názvu zřejmé, spojuje je především literární prostor – Jižní Morava, a žánr. Jednotlivé příběhy objasňují, proč vypadá krajina na Moravě tak, jak vypadá, podle čeho dostala určitá geografická místa svá jména, anebo jak získala města svá poznávací znamení.

OBR.: http://knihy.cpress.cz/

Zdroj: knihy.cpress.cz

Dozvídáme se například, proč se největší propast Česka jmenuje právě Macocha, kde se u Sloupu vzal Čertův kámen neboli Hřebenáč, proč má hrad Boskovice v erbu hřeben, jak se do Brna k radnici dostalo kolo a drak, anebo proč moravskou krajinu charakterizují vysoké bílé skály, klikatá stinná údolí a jeskyně zdobené krápníky.

Pohádky i pověstiNěkteré z pověstí mohou upomínat na již zmíněné Staré pověsti české. Například zde najdeme pověst nazvanou Proroctví o králi Ječmínkovi, která  je vlastně jakousi zjednodušenou verzí pověsti O králi Ječmínkovi z knihy Aloise Jiráska. Pověst Olomoucký orloj  je zase svým námětem téměř totožná s jeho Staroměstským orlojem, jen místní určení se liší.

Pověst je epický útvar lidové slovesnosti. Jádro příběhu může být založeno na skutečné historické události, či v něm mohou vystupovat skutečné historické postavy. Avšak díky ústnímu převypravování je příběh značně přetvořen, a proto ztrácí na věrohodnosti. Pověsti jsou často místně i časově lokalizovány.

OBR.: Drak

Ilustrační foto, Zdroj: commons.wikimedia.org

Většina příběhů se ale svým charakterem blíží spíše žánru pohádkovému než typické pověsti, hojně se v nich totiž vyskytují nadpřirozené bytosti, jakými jsou divoženky, čerti, hastrmani, anebo drak. Některé z pohádek jsou i velmi úsměvné, třeba Kouzelný koláček od divoženek, ve kterém se kouzelný koláč při nesprávném používání změní ve veliký hnědý páchnoucí kravěnec.

Určeno k hlasitému předčítání…

Na příbězích je patrné, že jsou určeny především k hlasitému předčítání. Vypravěč se často obrací k dětskému posluchači, pokládá mu otázky, vysvětluje složitější pojmy. Často užívá citoslovcí a pohrává si se zvukovou stránkou jazyka. Například pohádka Loupežníci Pečínka a Anděl je celá postavena na humorných situacích, které vznikají kvůli jazykovým poruchám hlavních protagonistů.

FOTO: Zámek Lednice

Ilustrační foto, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Všech sedmnáct příběhů vypráví na přiloženém CD Arnošt Goldflam, zvonivé ženské hlasy namluvila Jana Plodková, sametové ženské hlasy zas Ivana Valešová. Zvukem lesního rohu doplnil audioknihu Milan Mrazík.

Moravské pohádky a pověsti potěší nejen děti, ale i jejich rodiče

Pokud tedy máte ve svém okolí nějakého školáka, či předškoláka, knížka Ondřeje Jiráska je jistě dobrým tipem, jak udělat radost nejen dětem, ale i jejich rodičům. Ti mohou pohádky buď sami předčítat, anebo jen pustit namluvené CD a nechat místo sebe vyprávět kouzelného dědečka Arnošta Goldflama

Název: Moravské pohádky a pověsti
Autor: Ondřej Jirásek
Vydalo: nakladatelství Computer Press, Praha 2008
Počet stran: 152
Medium: kniha + CD-ROM
Doporučená cena: 269,- Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moravské pohádky a pověsti aneb Není Jirásek jako Jirásek