Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Moon na DVD: Vesmírná schizofrenie za pár kaček a s uznáním kritiků

Jiří Hannich

Jiří Hannich

15. 9. 2010

!DVD!Kolik jsme už viděli velkofilmů s astronomickým rozpočtem a téměř nulovou uměleckou hodnotou? Nepočítaně. Režisérský zelenáč Duncan Jones (mimochodem syn muzikanta Davida Bowieho) však dokazuje, že k natočení kvalitního snímku není zapotřebí balík peněz, ale především cit pro vyprávění, atmosféra vytvořená zajímavým vizuálním a hudebním ztvárněním a také vhodný výběr herců, kteří ze sebe dokážou vymáčknout to nejlepší. Konec okázalosti, sci-fi Moon jde na dřeň filmového řemesla.

Sam Rockwell, Zdroj: Bontonfilm

Film

Kdy jindy se může odehrávat děj sci-fi než v budoucnosti a, má-li název Moon, tak kde jinde než na Měsíci. Zde se nachází těžební stanice společnosti Lunar Industries, kde už téměř tři roky slouží astronaut Sam Bell. Zcela sám. Totiž ne tak úplně: pokud nebereme v potaz občasné videonahrávky se vzkazy od manželky, tráví Sam volné chvíle obsáhlými rozpravami s inteligentním počítačem Gertym. Samův psychický stav se ale začíná zhoršovat. Vinou nedostatečné koncentrace dojde během rutinní prohlídky jednoho ze strojů k nehodě, při níž se Sam zraní a na nějaký čas ztratí vědomí. Jakmile přijde k sobě, začne zjišťovat, že věci již nejsou takové, jaké se zdály být předtím…

Přestože na natočení filmu bylo vyčleněno něco kolem pouhých pěti milionů dolarů, působí opravdu výpravně. Prostředí Měsíce je nanejvýš autentické, úzkostný pocit samoty hlavního hrdiny přerůstající v chorobnou paranoiu posouvá příběh do roviny psychologického dramatu. Zde se sluší zmínit vynikající herecký výkon Sama Rockwella v roli psychicky vyšťaveného astronauta i dabérské schopnosti Kevina Spaceyho, který propůjčil hlas robotovi Gertymu. Podmanivá hudba vizionáře Clinta Mansella jen podtrhuje celkový dojem, aniž by vadilo, že příběh tak nějak připomíná jiná sci-fi Sunshine či Solaris. Jonesova celovečerní prvotina se zkrátka povedla, důkazem budiž podrobná recenze Topzine nebo cena za nejlepší britský nezávislý film.

Ve službách Lunar Industries

DVD

Moon byl sice nadabován do češtiny, jestliže si však chcete užít Kevina Spaceyho v netradiční roli počítače se smajlíky na displeji, pak raději zvolte možnost původního znění s titulky.

Žánr: Sci-Fi/Mysteriózní/Drama/Thriller

Stopáž: 97 minut

Režie: Duncan Jones

Hrají: Sam Rockwell, Kevin Spacey, Matt Berry, Kaya Scodelario aj.

Zvuk: český, anglický

Titulky: české

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moon na DVD: Vesmírná schizofrenie za pár kaček a s uznáním kritiků