Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Recenze: Monopoly – bohatý strýček z Ameriky

Dušan Takáč

Dušan Takáč

3. 2. 2010

monopoly_600x338Postav! Kup! Prodej! Ale hlavně nashromáždi co největší majetek… O tom  je svět už celé století. Tentokrát se jedná o neškodné riziko, které můžete podstoupit. Pojďte s námi investovat…

Monopoly - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Monopoly - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Desková hra Monopoly je na světě déle než většina hráčů deskových her a prověřil ji již mnohokrát nemilosrdný zub času. Přesto si stále nachází nové a nové fanoušky, a proto je naší příjemnou povinností vás s ní dnes blíže seznámit.

Stejně jako v recenzi na Scrabble se podíváme spíše na to, jak hra Monopoly vznikala a postupně získala dnešní podobu, protože samotný herní systém považujeme za notoricky známý. Přesto si v druhé půlce článku krátce zopakujeme základní herní principy pro případ, že by se mezi čtenáři našel někdo nedotčený touto obchodní strategií.

Ačkoliv ve většině zdrojů naleznete informaci, že původním autorem je muž jménem Charles B. Darrow. Historie Monopolů je ovšem ve skutečnosti mnohem členitější. Začíná už v roce 1903, kdy Elizabeth Maggie přišla s nápadem na hru, kterou nazvala The Landlords Game. Původní smysl jejího díla byla výuka teorie pevné daňové sazby. Hře se dařilo a mezi lety 1921 a 1924 ji autorka lehce upravila a nechala patentovat. Mnoho lidí kopírovalo pravidla a vycházely různé varianty.

Monopoly - figurky, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Monopoly - figurky, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Zlom nastal, když se jistá Ruth Hoskinsová přestěhovala do Atlantic City a jednu kopii si vzala s sebou. V průběhu her změnila nic neříkající názvy nemovitostí na názvy ulic domovského města. Přes skupinu lidí, kteří hráli s Ruth Hoskinsovou, se dostala tato verze až k muži jménem Charles Todd.

Teprve zde vstupuje do hry samotný Charles Darrow, jehož manželka se znala s Toddem velmi dobře. Jednou Darrowovi přijali pozvání Charlese Todda na večeři, při níž si také zahráli partii Monopolů. Darrow si poté nechal od Todda dodat kopii pravidel a od té doby se s ním už nikdy nesetkal. Začal totiž vyrábět ručně svoje Monopoly, zažádal si o copyright na lehce pozměněná pravidla, přidal barevné proužky k odlišení jednotlivých skupin ulic a vytvořil tak herní desku, na které se hraje dodnes.

Monopoly - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Monopoly - připravená hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Poptávka rostla a během několika měsíců vyrobil a prodal Darrow 1000 kusů, které jsou dnes známy jako edice Darrow White Box. O rok později prodal hru firmě Parker Brothers, které se podařilo od paní Elizabeth Maggie (nyní Philips) odkoupit práva na její patent z roku 1924 a vykoupit i ostatní konkurenci, a tím se stát výhradním prodejcem této klasiky až dodnes.

Na začátku má hráč v kapse 30 tisíc korun a barevnou figurku ve zvolené barvě. Na základě hodu kostkami se pohybuje po čtvercovém hracím plánu a může koupit libovolný objekt, na kterém se zastaví. Jedná se o pražské ulice, v nichž pak může vybírat nájem. Nejdůležitější činností v Monopolech je stavění domů/hotelů v jednotlivých ulicích. Z těch totiž přichází největší příjem, protože v okamžiku, kdy na políčko některý ze soupeřů vstoupí, musí zaplatit předem danou částku.

Kromě políček s ulicemi najdeme na hrací ploše také Pokladnu a Šanci, na nichž hráče potká nějaká náhodná událost v závislosti na vytažené kartě. Obvykle jde o zisk či ztrátu finanční hotovosti. Každé kolo dostane hráč při projití startem finanční injekci 20 tisíc korun.

Monopoly - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Monopoly - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Může se vám také stát, že za podvodné praktiky půjdete do vězení. Pokud se dostanete do finančních problémů, můžete na svoje pozemky uvalit hypotéku a dostat za ně tak polovinu její finanční hodnoty. Při zastavování však nesmí na ulicích stát žádné domy ani hotely.

Některý z hráčů se musí také ujmout role bankéře, která bývá často nevděčná. Zároveň je to jediná role, která vybízí k nečestnému počínání, protože přesun malého množství bankovek z banky do kapsy, když se nikdo nedívá, není nijak obtížný.

Monopoly - banka, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Monopoly - banka, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Pokud bychom se zastavili v některém americkém kamenném obchodě s hrami, pravděpodobně bychom našli celou jednu velkou polici věnovanou Monopolům. Jedná se totiž o nejvíce tematicky zpracovávanou deskovku. Najdete tak nejen verzi Monopoly Spiderman, která se prodává i u nás, ale také třeba Star Wars, Simpsonovi, Coca-Cola, Disney/Pixar nebo EU.

V posledních dvou letech však Hasbro rozbouřilo klidnou hladinu pravidel Monopolů, když v roce 2007 vydali Monopoly Electronic Banking obsahující platební kartu, o rok později následovaly karetní Monopoly Deal. Posledním přírůstkem do rodiny z roku 2009 jsou Monopoly City, v nichž stavíte uprostřed hrací plochy dokonce plastické mrakodrapy. Posledním dvěma jmenovaným, jako moderním nástupcům této herní klasiky, bychom se rádi někdy v budoucnu věnovali ve zvláštním článku.

Monopoly - karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Monopoly - karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

U nás je známá spíše česká varianta Dostihy a sázky, která zdárně zaútočila na české domácnosti před mnoha lety. Protože využívá hned několika zdárně pozměněných pravidel, podíváme se jí na zoubek zase někdy příště.

Monopoly jsou jednou z neustávajících legend mezi deskovými hrami. Snaží se reprezentovat obchodní pojetí světa, s nímž se v reálném životě setkávají lidé denně. Nejvíce ze všeho jsou však úvodem do finančního světa pro dospívající děti, které se naučí hospodařit s penězi, počítat a zároveň i logicky uvažovat. Přes delší herní dobu u soupeření vydrží bez problémů ve snaze nashromáždit co největší majetek. Při jejich ceně jsou však stereotypní herní zážitky velkou překážkou. Starou verzi Monopolů si koupíte už asi jen z nostalgie.

Název hry: Monopoly
Typ hry: desková, strategická, obchodní
Výrobce: Hasbro
Distributor pro ČR: Hasbro
Cena: 799 Kč
Počet hráčů: 2-8
Hrací doba: 60-150 minut
Doporučený věk: od 8 let

Hodnocení: *** (2,9 / 5)

Klady:
+ zábava pro celou rodinu
+ klasický zažitý herní systém
+ interakce mezi hráči
+ naučí děti hospodařit s penězi
+ pěkné provedení

Zápory:
– vyšší cena
– velký podíl náhody
– stereotypní hry
– novější verze vám nabídnou víc

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Monopoly – bohatý strýček z Ameriky