Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Moliérův paranoidní Lakomec

Redakce

Redakce

20. 4. 2010

„Pro pětník by si nechal koleno vrtat!“ I tak se dá popsat hlavní postava knihy s výstižným názvem: Lakomec.  Jeana-Baptiste Moliéra ji napsal už roku 1668 jako kritiku tehdejší společenské smetánky.

Prozaická komedie z jiné doby, kdy autor naráží na chování vyšší vrstvy ve Francii v 17. století, poučí, ale i pobaví. Je zde vtipně, ale výstižněupozorněno na přehnanou lakotu a paranoiu. Nechybí zde ani milostná zápletka – tedy u vedlejších postav. Harpagnon, hlavní postava v knize vystupující, miluje jenom své peníze.

Přebal knihy Lakomec Zdroj: archív nakladatelství ArturAno, tenhle lakomec je pro své peníze a pro to, aby ušetřil, schopen naprosto všeho. Na klidu mu nepřidávají ani představy toho, že ho každý v jeho okolí chce okrást. Harpagnon má dvě děti, Elišku a Kleanta. Eliška je zamilovaná do Valéra, Kleant do Mariany. Harpagona ovšem city jeho dětí naprosto nezajímají, protože se rozhodl, že si Marianu, již miluje jeho syn, vezme za ženu sám. Kleanta plánuje oženit s bohatou vdovou, Elišku chce provdat za bohatého a starého Anselma.

Ilustrační foto Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Ilustrační foto Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Co teď?

Děti otcem vymyšlené sňatky odmítají. Brzy se zjistí, že Mariana a Valér jsou také sourozenci a že jejich otcem je právě Anselm. Harpagon je poté přemlouván, aby dovolil oběma sourozencům vzít si toho, koho opravdu chtějí. S podmínkou, že Anselm obě svatby zaplatí, Harpagon nakonecsouhlasí.

Vzhledem k tomu, jak je kniha napsána, bych jí označila za velmi čtivou. Já ji měla přečtenou poměrně rychle a myslím, že stojí za to, abyste jí věnovali těch pár chvil svého času. Přinejmenším tematicky se jedná o stále velmi aktuální text.

Vám dvěma, tobě, Brindavoine, a tobě, La Merluche, vám dávám za úkol vyplachovat sklenice a roznášet pití, ale jenom tehdy, když budou hosté mít žízeň, a nikoliv po zlozvyku některých nestoudných lokajů, kteří hosty ponoukají a nutí pít, ač si na to žádný v té chvíli ani nevzpomene. Čekejte, až vás o víno několikrát požádají, a nezapomeňte do něho přilévat hodně vody .

Český název: Lakomec
Název originálu: L’Avare ou l’École du mensonge
Napsal: Jean-Baptiste Moliére
Rok vydání: 1668

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moliérův paranoidní Lakomec