Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Molièr v Plzni. Harpagon po 65 letech ukáže, jak šetřit

Redakce

Redakce

2. 5. 2012

FOTO: Pavel Pavlovský jako lakomý Harpagon, kampaň Klasika v DJKT (2012)Komedii o bohatém lakomci Harpagonovi má od 28. dubna na repertoáru činohra Divadla J. K. Tyla. Hra francouzského klasicistního dramatika o posedlosti mamonem se do Plzně vrací po 65 letech.

FOTO: Pavel Pavlovský jako lakomý Harpagon, kampaň Klasika v DJKT (2012)

Na fotografie Pavla Pavlovského v kostýmu Harpagona narazíte na zastávkách plzeňské MHD Zdroj: DJKT

Po dramatu Porcie Coughlanová současné irské autorky Mariny Carr, Shakespearově Macbethovi a jubilejní, desáté hře Antonína Procházky Kouzlo 4D přichystal soubor plzeňské činohry premiéru slavné Molièrovy komedie Lakomec.

Recenzujeme: Procházka kouzlem poslal manželku do čtvrté dimenze

Příležitost ztvárnit ústřední postavu Molièrovy hry o lakotném boháči dostal od režiséra Jana Buriana jeden z nejzkušenějších plzeňských herců Pavel Pavlovský.

FOTO: Zdeněk Rohlíček, Kamila Kikinčuková a Jan Burian při zkoušce Moliérova Lakomce (DJKT, 2012)

Režisér Burian není lakomec. Rady dává během zkoušek zadarmo

Když měl Molièrův Lakomec v Plzni premiéru naposledy, byly Pavlovskému dva roky.

O charakteru hlavní postavy dnes sedmašedesátiletý Pavlovský, který si Harpagona ve své umělecké kariéře zahraje vůbec poprvé, řekl: „Myslím, že je to neuvěřitelně aktuální postava. Dnes je spousta Harpagonů, kteří hrabou pod sebe a ještě ke všemu kradou. Ale Harpagon nekrade. Šmelí, vyhrožuje, kalkuluje, ale hraje s otevřenými kartami.“

Přečtěte si také: Porcie Coughlanová slaví třicáté narozeniny

Se svým lakomým a mamonem posedlým otcem to nebudou mít jednoduché Zdeněk Rohlíček coby Kleant a Markéta Frösslová jako Eliška. Harpagon kvůli zisku neváhá šlapat po štěstí svých dětí. Obě by nejraději zasnoubil se stárnoucími, ale bohatými partnery, s Kleantovou mladou milenkou se dokonce zatouží oženit.

FOTO: Zdeněk Rohlíček, Josef Nechutný a Pavel Pavlovský na zkoušce Moliérova Lakomce (DJKT, 2012)

Že by tady šlo o peníze?

Skrblit a šmelit se bude na scéně Karla Glogra (Fyzikové) v kostýmech Dany Svobodové (Macbeth) a za hudebního podkresu Petra Maláska.

Molière, práva a Plzeň

Divadlo J. K. Tyla uvedlo z Molièrova dramatického díla naposledy Dona Juana (1991). Návrat Molièra do Plzně je v dnešní době poněkud pikantní. Francouzský dramatik se netajil tím, že si právnický diplom koupil.

Poslední Lakomec se na plzeňském jevišti objevil přesně rok a měsíc před komunistickým převratem v únoru 1948. Vzhledem k současné politické situaci nezbývá než doufat, že nové nastudování Lakomce tentokrát nebude předznamenáním významného okamžiku českých dějin.

Lakomec

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Autor: Molière

Režie: Jan Burian

Hrají: Pavel Pavlovský, Zdeněk Rohlíček, Markéta Frösslová, Jan Maléř, Kamila Kikinčuková / Andrea Mohylová, Viktor Vrabec, Jana Kubátová, Michal Štrich, Josef Nechutný, Jakub Zindulka, Antonín Kaška, Martin Chmelař, Miloslav Krejsa, Eva Rovenská

Premiéra: sobota 28. dubna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Molièr v Plzni. Harpagon po 65 letech ukáže, jak šetřit