Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Mokrý hrob Heleny Reichové: Kde se vzala mumie v pražském metru?

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

11. 3. 2011

FOTO: Praha obehnaná VltavouMilovníci detektivek se již v tuto chvíli mohou těšit z knihy Mokrý hrob – první části volné kriminální trilogie. Příběh nás zavádí do Prahy v létě roku 2002, kdy je město zasaženo ničivými povodněmi. Jak záhada s mumií dopadne? Podaří se hlavní trojici vyšetřovatelů netradiční příběh vyřešit?

FOTO: Praha obehnaná Vltavou

Vltava obklopuje Prahu, Zdroj: wikimedia.org

Děj detektivního románu se točí kolem povodní, které před devíti lety svou ničivou silou zasáhly i Prahu. Při zatopení pražského metra je ve stanici Můstek objeveno mnoho plovoucích rakví, jedna dokonce s lidskými ostatky. V rakvi je nalezena mumie, o níž se policie zprvu domnívá, že pochází ještě ze starověku.

Toto zjištění brzy vyvrací krásná archeoložka Xenia Bondy a mumii pošle na rozbor patoložce Magdaleně Axamit, která je shodou okolností její nejlepší přítelkyní a společnicí v podnikání. Samozřejmě, že se nejedná o mumii ze starověkého Egypta, jak bychom si zpočátku možná mohli myslet, ale o jakousi napodobeninu, ta pochází z doby asi před dvaceti lety. Kdo spáchal násilnou vraždu a proč tělo zabalil jako mumii? Kde se vzaly rakve ve stanici metra?

Helena Reich je původem česká autorka, která se narodila v roce 1965 v západních Čechách a ve čtyřech letech emigrovala s rodiči do Německa. Její detektivní trilogii, jejíž první díl nese název Mokrý hrob (Nasses Grab), druhý Engelsfall a třetí Reinen Herzens; spojuje především postava vyšetřovatele Davida Anděla. Česky zatím vyšel jen Mokrý hrob, německy pak i zbylé dva díly.

Do popředí vystupují tři hlavní postavy vyšetřovatelů, ti se snaží celou záhadu rozplést a případ objasnit. Jedná se především o sympatického a pohledného vyšetřovatele Davida Anděla, patoložku Magdalenu Axamit a mladičkou, ale protřelou investigativní novinářku Larissu Khek, která pracuje pro týdeník Prague Post.

Kdo je onou mumií?

Larissa je také prvotním hybatelem případu, neboť svým článkem o nalezení mumie vyvolá doslova vlnu zájmu o mrtvolu. Mrtvou je totiž žena, jejíž totožnost zůstává kriminalistům skryta, a až po záhadném telefonátu jsme navedeni na první stopu. Jak už to ve správné detektivce bývá, není všem zvratům konec. Objevují se nové informace, totožnost mumifikované ženy je vyvrácena a vše se začíná dál a dál zamotávat. Trojice vyšetřovatelů začíná postupně odhalovat střípky příběhu.

FOTO: Mumie

Podobně mohla vypadat i nalezená mumie, Zdroj: wikimedia.org

Tři hlavní postavy jsou směsicí modelových osobností. Nejen, že Magdalena je atraktivní ženou a mužům se při pouhém pohledu na ni podlamují kolena; také David je bystrým, sympatickým, ale i velmi pohledným mužem a Larissa je v podstatě protřelejší kopií Magdaleny, ovšem v mladším provedení. Stejně tak je charakterizována postava Xenii, která je pro děj v podstatě nepodstatná a v příběhu tvoří jakési páté kolo u vozu. I ona je krásná, úspěšná, ale stejně jako Magda hledá marně štěstí v manželském životě.

Nebeská dvojice

Tato dokonalost postav čtenáře může po chvíli nejen začít nudit, ale postupem čtení i štvát. I bizarní jména dalších postav (protikladem komisaře Davida Anděla je postava jeho pomocníka Oty Nebeského, státní zástupce zvaný Tatíček nebo pomocný policista Cajtík) text spíš narušují a to, co mělo působit humorně nebo úsměvně, působí spíš rušivě.

FOTO:Pražské metro

Kolik mumií je ukryto v pražském metru?, Zdroj: wikimedia.org

Forenzní patoložka Magda a archeoložka Xenia vlastnící restauraci s příznačným názvem Ráj, kde se schází všichni vyšetřující, a Magda jako skrytý kulinářský recenzent a odborník přes restaurace, který přispívá do Prague Post. Tato podivná míchanice a propojení všeho možného se mi nezdá zrovna vhodnou volbou. Ženy jsou popsány schematicky, vždy jsou krásné, inteligentní, úspěšné, ale nezakládají si na penězích a ve vztahu s muži mají ještě své rezervy. I komisař Anděl je modelem těchto vlastností, avšak v mužském provedení.

Hurá za kopečky

Všechny hlavní postavy jsou protřelé cizinou, neboť jejich rodiče jsou emigranti, již se dostali až do Kanady, kde se Xenia s Magdalenou seznámily. Jen David zůstal na české půdě, angličtinu však ovládá také velmi dobře, poněvadž působil v Americe. Dokonalost sama. Též popis Prahy v románu trochu pokulhává. Jistě, dějiště příběhu nemusí být líčeno úplně realisticky, ale po přečtení románu má čtenář pocit, že to vlastně ani Praha není. Více autentičnosti by čtenáři pomohlo lépe se v prostoru (a nejen v něm) orientovat. Kromě již výše zmíněných popisů postav i města by si také spisovatelka mohla se čtenářem více pohrát.

Již od poloviny knihy nám autorka v podstatě sděluje, kdo je vrahem. Z malých, ale velmi nápadných náznaků si zápletku dáme dohromady sami, aniž bychom museli čekat na konec knihy. Také propojení příběhu Magdy s manželem Xenii Jayem, vlastně Janem Krásnohorským, se mi zdá spíše jako zbytečné překombinování příběhu.

Nápad s pražskou mumií je na začátku knihy velmi atraktivní, čtenář je nalákán na záhadu, která je v našich končinách opravdu neobvyklá. Praha a mumie! Narativní linie knihy se snaží čtenáře napínat až do posledního okamžiku, avšak kdyby nebylo přímých náznaků, možná by se to i podařilo.

V noci ze 13. na 14. srpna 2002 začaly v Praze kvílet sirény. Celé město bylo na nohou. Hrozilo, že řeka, která ho dělila na dvě nestejně velké části, zničí jeho nejstarší a nejkrásnější čtvrti. Už měsíc nepřetržitě pršelo a velké přehrady na jihu té malé středoevropské země nakonec přetekly. Z potoků se staly divoké řeky a zaplavily půlku země. Rybníky se vylily z hrází a zachránily stovky tisíc kaprů před štědrovečerní popravou. Voda spláchla i jedovatou břečku z chemiček. Pražané v posledních dnech fascinovaně sledovali televizní zprávy, v nichž se nejdřív mluvilo o dvacetileté vodě, pak o padesátileté a nakonec o stoleté. Avšak to, co ve dvě hodiny ráno dorazilo do města, byla povodeň, jakou Praha nezažila víc než tisíc let.

Český název: Mokrý hrob
Název originálu: Nasses Grab
Autor: Helena Reich
Překlad: Michaela Škultéty
Počet stran: 344
Vazba: Vázaná
Vydavatel: Mladá fronta, Praha: 2010
Doporučená cena: 299 korun

Hodnocení: *** (60) %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mokrý hrob Heleny Reichové: Kde se vzala mumie v pražském metru?