Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Mohou obrátit Vzpomínky na zítřek od Cecelie Ahernové celý život vzhůru nohama?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

4. 12. 2010

Výřez z obálky knihy Vzpomínky na zítřekČtrnáct, přesně tolik let měla irská autorka Cecelia Ahernová, když začala psát svůj první román PS: Miluju tě, dokončený o sedm let později, který se pak stal také předlohou pro romantický film se stejným názvem. Oblíbenost u čtenářů učinila z této knihy nejprodávanější titul jak ve Velké Británii nebo v USA, tak i v dalších zemích.  Jaká bude další kniha Vzpomínky na zítřek od mladé irské spisovatelky?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Mladá dívka Tamara Goodwinová žila bestarostný život, přesto si ho příliš nevážila. Sebevražda otce, velké dluhy, které svým podnikáním udělal, uvrhnou dívku do tvrdé reality. Její matka se nervově zhroutí, dům jim zabaví vymahači, a tak jim nezbývá nic jiného než se přestěhovat na venkov do strážního domku na panství Kilsaney k Tamařinu strýci Arturovi a jeho ženě Rosaleen. Nový životní osud mladou dívku příliš nepotěší, a tak neváhá využít šance na rozptýlení, když jednou omylem u domu zastaví pojízdná knihovna s mladým knihovníkem Marcusem. Přitom objeví knihu se zámkem, ke které nemá klíč a nemůže ji otevřít. Po odemčení knihy se nestačí divit. Co jí záhadný deník přinese zítra?

Dublinská autorka Cecelia Ahernová se zapsala do povědomí čtenářů nejen románem PS: Miluju tě, ale také dalšími díly Kde končí duha, Cesta ze ztracena, Díky za vzpomínky, Kdybys mě teď viděla. A v roce 2008 dosáhla v Londýně titulu nejúspěšnější spisovatelky při udělování cen ženám roku.

Román pro holky? Nemusí to tak být, příběh o Tamaře není jenom další romantickou zápletkou, i když i ta se tu také vyskytuje, třeba při jiskření mezi mladou dívkou a Marcusem, což však rozhodně není na škodu a je příjemným doplněním při odhalování tajemství provázející záhadnou knihu.

Obálka knihy Vzpomínky na zítřek od Cecelie Ahernové

Lze tu však najít i mnohem víc – nejistotu, strach o matku, detektivní nadšení a napětí při odhalování nových skutečností, které postupně doplňují jednotlivé dílky do kompletní mozaiky příběhu, který se rozhodně netýká jen nově vzniklé situace provázející Tamaru, ale sahá až daleko do minulosti.

Detaily, které se pomalu vynořují, dotváří charakter jednotlivých postav, jako u záhadné tety Rosaleen, která ze začátku oplývá laskavostí a pečlivostí. Postupně se však její psychologický profil mění, a tak si nemůžete být jisti, na čem vlastně jste a komu můžete v příběhu o Tamaře věřit.

Zajímavý je i přerod nevychované, ničeho si nevážící snobské dívky na novou, která začíná chápat, že její předchozí život, ač byl pohodlný a lehký, nebyl nic víc než jen pouhou zlatou skořápkou bez obsahu. Přes původní odpor k novému životu si Tamara nachází nové přátele a její život začíná konečně dostávat smysl. Rodící se kamarádství pomáhá dívce vyrovnat se s nepřízní osudu a podporuje ji při boji proti neústupnému a tvrdému osudu.

Šokující příběh, tajemství, záhadné chování dívčiných příbuzných, trápení s láskou, snaha ochránit svou matku, činí z románu Vzpomínky na zítřek zajímavou knihu, která rozhodně stojí za přečtení.

Název originálu: The Book of Tomorrow
Český název: Vzpomínky na zítřek
Autor: Cecelia Ahernová
Překlad: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík
Obálka:
Počet stran: 288
Vazba: vázáná
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: BB/art
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mohou obrátit Vzpomínky na zítřek od Cecelie Ahernové celý život vzhůru nohama?