Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Modrá je dobrá. Opravdu? Odhalte s námi její význam a symboliku

Máte rádi modrou a chcete se o ní dozvědět něco více? Další díl našeho barevného seriálu vám odhalí její tajemství, mezi které patří i smutek a deprese.

Modrá barva symbolizuje něhu, věrnost, důvěru a moudrost, ale překrapivě i smutek nebo depresi. Tuto barvu mají rádi lidé citliví. Dávají jí také přednost ti, kteří touží po klidu, jsou unavení a přepracovaní. Právě modré můžeme vděčit za blahodárné působení na náš nervový systém.

Modrá je barva vody, vzduchu a nebe. Modré pozadí na renesančních obrazech je symbolem nekonečnosti božského vesmíru. Ale modrá, barva měsíčního svitu, může být také barvou tajuplných mocností, a to jak dobrých, tak i zlých. Vzpomeňte si třeba na bludičky, které lákají modrým světýlkem.

FOTO: Modrá plážová výbava

Modrá je dobrá, Zdroj: H&M.com

Modrá je jedna z nejpopulárnějších barev, pokud jde o oblečení. Tmavě modrá je přeci barva našich oblíbených džínů! A kdy se vlastně začala psát jejich historie? Kdy dostaly svou modrou barvu a tvar? Za vynálezce tohoto nezbytného kusu šatníku se považuje německo-židovský emigrant Levi Strauss, který odjel do Ameriky za lepší prací.

Tam dodával horníkům montérky z krepové bavlny, materiálu dováženého z Francie. Z francouzského serge de Nîmes se také odvodil název denim. Horníci s nimi byli velmi spokojeni, protože Leviho kalhoty byly dostatečně pevné a odolné. Vydržely tak dlouhou dobu a přežily bez větší úhony drsné pracovní podmínky. Levimu byl patent na džíny uznán v roce 1873.

FOTO: Interiér v modré barvě

Kdo si netroufne vymalovat, zvolí doplňky, Zdroj: H&M.com

Jak modrou kombinovat? V interiéru nebo při oblékání? Úžasnou a nesmrtelnou kombinací je modrá s bílou. V případě že se rozhodnete jako já vymalovat si pokoj modrou, pozor na to aby vám pak nepřivozoval deprese a chmurné myšlenky. Pokud jste si ze vzorníku vybrali světlejší odstín modré, nechte bílý strop. Jestliže chcete tmavě modrou, kombinujte dvě stěny modré a dvě bílé. Tak bude pokoj vzdušný a modrá barva vás v něm neuvězní.

Pokud si na modré vymalování netroufáte a přesto byste rádi něco námořnického, nechte stěny klasicky bílé a zvolte modré doplňky, polštářky, obrazy nebo povlečení. Je to efektní a úsporná varianta, která bude zvlášť v létě vytvářet tu správnou atmosféru.

V oblékání zkuste kombinaci bílých kalhot s modrou tuniku nebo delší trikem. Na nohy obujte bílé lodičky či sandálky a jako třešničkou na dortu bílé doplňky. Na jaře i v létě se může tenhle outfit stát vaší uniformou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Modrá je dobrá. Opravdu? Odhalte s námi její význam a symboliku