Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní trendy pro jaro aneb Romantika na mole

Petra Červená

Petra Červená

4. 3. 2010

Každá z nás má občas dny, kdy touží po romantice. A nadcházející sezóna je pro ně jako stvořená. Chybět nám mohou pouze dvě věci. Kreditní karta bez limitu a slunečné teplé dny, do kterých bychom vyrazily v nových úlovcích.

Bottega Veneta, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Bottega Veneta, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Inspirovat se můžeme u slavných návrhářů haute couture. S největší pravděpodobností to ale bude jen obdiv zpovzdálí, protože kreditní karty s limitem nám stačit nebudou. Bottega Veneta vsadil na panenskou čistotu bílé, kterou sem tam narušil kontrastní žlutou, zelenou, modrou a fuchsiovou pro doplňky v podobě pásků, šál, bot a kabelek. Prim hrají střihy šatů. Odhalená ramena, korzet, lodičkový či hluboký výstřih, najdeme i princesový střih. Délka šatů převažuje do půli lýtek. Kolekcí se tak jasně proplétala nápaditá padesátá léta.

Alberta Ferretti, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Alberta Ferretti, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Alberta Ferretti našla zalíbení v háčkovaných topech, saténových dlouhých a širokých kalhotách a nadýchaných dlouhých šatech se zvýrazněným pasem. Tóny barev návrhářka vyladila do měkkých odstínů béžové, bílé, slonové kosti, starorůžové, žluté či oranžové, které doplnila o výšivky v podobě rozkvetlých květin. Pro takovou křehkost ani nepřekvapí převažující materiál v podobě hedvábí a saténu. Proti slunečním paprskům se v šatech pro víly kupodivu modelky neschovávají za velkými brýlemi, ale ukrývají se pod širokými látkovými klobouky.

Blumarine, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Blumarine, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Blumarine i v té nejzarytější milovnici zimních měsíců vyvolá alespoň na okamžik touhu po slunci, moři, písku a pláži. Blumarine je jako malý kousek toho nejsladšího dortu, ovšem bez výčitek svědomí. V kolekci se objevují prvky charakteristické pro 70. léta, jako je všudypřítomná batika, overal, tunika, zvonové kalhoty, dlouhé splývavé šaty s úzkými ramínky a krátké mini s tříčtvrtečními rukávy. Na první pohled zaujmou hlavně výrazné barvy jako křiklavá žlutá, růžová, oranžová, zelená, modrá a sem tam probleskne i bílá.

Chanel, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Chanel, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Chanel nikdy neomrzí a nezklame, ale vlastně ani nepřekvapí. Rukopis je natolik čitelný, že si jej nemůžete s žádnou jinou značkou splést. Přesto, nebo možná právě proto, je každá chanelovská kolekce netrpělivě očekávaná a Karl Lagerfeld vždy dostojí jménu věhlasné značky. Letos tak světu ukázal Chanel č. 2010. Barevná škála je postavena především na bílé, starorůžové a černé. Výrazná černá podtrhne náročné střihové variace a nevinná bílá celému modelu dodá punc elegance. Ani Chanel se však nevyhnul tvůrčímu pohledu na minulé století. A jako mnohým jiným návrhářům i jemu se stala múzou 50. léta.

Elie Saab, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Elie Saab, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Zato Elie Saab sází na mytickou krásu řeckých bohyň. Stříbřité molo vzbuzující pocit měsíční mořské hladiny rozčeřil letní vánek hedvábím, saténem a šifonem v barvách tyrkysové, starorůžové, béžové, bílé, světle modré či žluté. Kolekce Elie Saab je jako neposedná letní láska. Takové šaty by vám bylo líto vzít si jen tak do města, takové šaty kladou důraz na důležitost odhalení. V kolekci od Valentina to barvami a hravostí sice zářilo mnohem víc, ale zase chybělo kouzlo romantiky. Oblíbeným doplňkem většiny návrhářů se staly boty na platformě v nejrůznějších variacích. I ty něžně roztomilé se dají najít, i když procházka na takových chůdách zas tak něžně nepůsobí.

Anna Sui, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Anna Sui, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Na jaro/léto 2010 nahlásily návrat krajky, květinové vzory, průsvitné materiály a zářivé barvy. Dobrou zprávou je široká barevná škála, kterou jednotlivé kolekce nabízí, protože po podzimní dost mdlé sezóně, v podobě šedé, černé a bílé s jen malou propustností dalších barev a záplavou osmdesátek, dostala zase jednou šanci ženskost. Ne nadarmo si návrháři lehce zavykrádali ve 30. letech a vypůjčili si tak noblesní úzkou siluetu halenou do krajek. Zabrousili i do let 50. pro nabírané široké sukně s útlým pasem, ale i do 60. a 70. let, které jsou natolik nabité módními výstřelky, že v nich nepochybně ještě nějaký čas inspiračně pobudou. Aneb jak řekla Jeanne Moreau: „Móda je chtěný plagiát.“

Armani, kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Armani, kolekce jaro/léto 2010. Zdroj: style.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní trendy pro jaro aneb Romantika na mole