Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní sezóna podzim/zima 09/10 začíná!

Petra Červená

Petra Červená

26. 9. 2009

podzimzima - perexI když se mnozí stále nevzdávají letního oblečení, ve vzduchu už je nezadržitelně cítit podzim. Přichází tak čas na novou módní sezónu podzim/zima 09/10 a s ní obměna šatníku. Návrháři chrlí nepřeberné množství nápadů, ve kterých je znatelná inspirace z historie 80., 70. i 60. let. Očekávat můžeme extravaganci, pestrost i klasiku. Pro módního nadšence se tak otevírá volné pole působnosti k nekonečnému množství kombinací.

weardrobe1

Umírněná klasika

V loňském roce pronikl na přední příčky oblíbenosti anglický styl, ze kterého si návrháři vypůjčili jezdecký styl a kostky všech velikostí. A i letošní sezónu se hodlá udržet na výsluní. Nezapře v sobě prvky z pánské módy, byť působí velice žensky. Vyrovnat tuto asymetrii se snaží pomocí vzorů kostky, kára i kohoutí stopy za použití vlněných materiálů a tvídu. Kalhoty jsou ve znamení širokých střihů, ale i 7/8 a 3/4 jako pumpky, úzké a přiléhavé. Takové modely jsou však zrádné pro ty, které nevlastní štíhlou a vysokou postavu. Kdo našel zalíbení v anglickém stylu, měl by si dát pozor na jedno důležité pravidlo pro velikost vzorů, zvláště kostky, za použití větších vzorů se postava opticky zužuje, drobné vzory naopak postavu rozšiřují. Podobné základní pravidlo platí i pro pruhy. Vodorovné proužky rozšiřují a svislé zužují.

weardrobe6

Pohodlí v tlumených barvách

Za zmínku jistě stojí i country styl, který je doplněn romantickými volány, které dodávají šatům, sukním a halenkám ten správný módní esprit. Na vybranou máte mezi drobnými a vrstvenými i maxivolány tvořícími dominantní součást večerních toalet. Charakteristickým rysem je ležérnost a vrstvení. Krátké pletené svetry letošní sezónu nahradí dlouhé propínací s copánkovým nebo žebrovým vzorem, dále vesty, ponča i twinsety. Zářivé a leckdy psychedelické barvy a vzory obklopené retro stylem 60. a 70. let typické pro jaro/léto odcházejí s prvním spadaným listím a na scénu přichází tmavší odstíny zelené, červené, kovová modř; pro prosvětlení žlutá, purpurová, růžová, teplé odstíny přírodních barev dřeva a bronzu a tóny lesních plodů. Lila se na prvních příčkách zájmu návrhářů úspěšně drží již několikátou sezónu a vydatně jí sekundují nejrůznější odstíny šedi. Volit šedivou barvu jako vršek oblečení však bývá pro mnohé ošidné, ne každému tato barva „ladí“ k pleti. Použité materiály jsou připravené na chladné dny zaručující nezbytné pohodlí: tvíd, kašmír, úplet, flanel, kord, manšestr, umělé usně a kožešiny, velur atd.

weardrobe5

Kombinujte nekombinovatelné

Dobrou zprávou pro příznivce retro stylu jsou viditelné prvky z 60. a 70. let. Jednoduchost a strohost s nádechem luxusu a ušlechtilosti se pro tuto sezónu staly základními atributy. Kombinace retro prvků s dotekem budoucnosti high-tech přináší atmosféru šedých a zelených barev. Nově přicházejí 60. léta s nádechem punku, pro něž je charakteristický lesk a flitry za pomoci leckdy překvapivých barevných variací. Tradiční materiály a střihy školních uniforem doplňují rockové prvky. Spojení chladných a teplých, neutrálních a výrazných barev s bronzovými efekty se snaží o vytvoření multikulturního pojetí. Kombinuje se sportovní styl s uměleckým, hippie s folklorním, minimalistický s pompézním, …

weardrobe8

Co hledat v pánské módě?

Pánská móda nabízí tři různé proudy. Urban style našel inspiraci v nesourodých subkulturách. Čerpá také ze skaterské a hiphopové módy. Druhý proud čerpá z 60., 70. a 80. let s vintage prvky a lehce second-handovým nádechem doplněným high-tech elegancí. Takové oblečení je určeno spíše těm, kteří u módy oceňují praktičnost a pohodlí, zároveň ale nezapomínají na stylovost. I v pánské módě si hledá anglický styl cestu k popularitě. S britské kultury se návrháři nechali inspirovat chuligány a rockery.

british

Co nám nabízí světoví návrháři

Nová kolekce japonského návrháře Issey Miyake protkává teplejší odstíny se studenými v nejrůznějších variacích. Béžová se zelenou je rezervována pro volnější střih kabátků a shrnutých kozaček bez podpatku. Černá a výrazně růžová zdobí extravagantněji vzorovaný outfit ozdobený módním kloboukem. Naproti tomu Marc Jacobs, kreativní ředitel společnosti Louis Vuitton, pro kampaň podzim/zima 2009/2010 vytvořil díky fialovým a růžovým tonům romantický nádech bez náznaku syrovosti a extravagance. Tváří kampaně se opět stala Madonna, které speciálně pro focení modelů vytvořil Marc Jacobs zaječí uši, čímž fotografie působí tak trochu jako glamour playboy. Charakteristikou celé kampaně se tak stává luxus a romantika protnutá vtipem. Malým doplňkovým pojítkem kolekcí světových návrhářů jsou klobouky nejrůznějších tvarů doplněné tlumenými a nenápadnými barvami. Návrat na výsluní si módní návrháři slibují od dufflecoatů (daflkout), volnějších, rovných, krátkých plášťů s kapucí s nezbytnými velkými kapsami a zapínáním na olivy.

80. léta

Pro podzimní kolekci H&M se stala 80. léta hitem číslo jedna. Kdo je přívržencem tzv. power fashion, bude si připadat jako v ráji. Vyztužená ramena, korzety a zvýrazněné boky to vše lze najít u košil, sak, šatů i sukní, ozdobených barevnými flitry, krajkami a zlatem. Bombery, saka, krátké kabátky a bundy jsou inspirovány vojenskými uniformami, kde opět dominují vycpaná ramena a nabírané rukávy doplněné zlatými i stříbrnými uniformními knoflíky. Poslední kolekci H&M tvůrci obohatili o kožešinu ať už v podobě detailu na rukavicích, čepicích a kloboucích, tak celé kožešinové vesty či kabátky. Umělou kožešinu lze najít v rozličných barvách s krátkým i dlouhým vlasem. Nadále stoupá obliba denimu, ve spojení s 80. lety jsou to hlavně tzv. plísňáče. V novém pojetí jsou obohaceny o zdobné detaily v podobě štrasu, usně, nýtů, perliček, výšivek, zdobených švů, záplat, …

weardrobe3

Nová sezóna nabízí tolik nápadů a nových či pozměněných stylů ke kombinování, že není důvod trávit čas po nákupních střediscích. Stačí projít second-handy, babiččinu půdu i z nostalgie uschované módní kreace rodičů a svůj loňský šatník doplnit o pár drobných detailů a doplňků a sezóna podzim/zima 09/10 může směle začít.

weardrobe2

weardrobe9

weardrobe12

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní sezóna podzim/zima 09/10 začíná!