Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní průmysl objevil třetí pohlaví – MUŽENU

Redakce

Redakce

1. 4. 2011

FOTO: Andrej Pejic a Karolina KurkovaDosud jsem žila v přesvědčení, že pohlaví jsou pouze dvě. Ale to jsem se spletla. Módní průmysl zase přišel s novinkou. Muži se převlékají za ženy, ženy vypadají jako muži a u někoho se pohlaví pro jistotu ani nedá s jistotou určit. Alespoň ne na první pohled.

FOTO: Andrej Pejic a Karolina Kurkova, Lea T

Andrej Pejic v objetí s Karolínou Kurkovou, Lea T., Zdroj: youtube.com

S články na téma androgyn, transgender, gender-bender nebo femiman jako by se od minulého podzimu roztrhl pytel. Průkopníky tohoto nového trendu jsou Australan bosenského původu Andrej Pejic a Brazilka Lea T. Zatímco Pejicova kariéra stojí na tom, že svou sexuální orientaci úzkostlivě tají, Lea T. je transsexuál, něžná žena v nesprávném těle. Zatímco Pejic, sám sebe označující jako dva v jednom, by se svého penisu vzdal tak maximálně kvůli přehlídce značky Victoria´s Secret, Lea T. se chystá na náročnou operaci změny pohlaví.

Zajímavé je, že kromě dvou zmíněných modelů, jako by snad ani nikdo další neexistoval. Píše se, že Lea T. je první transsexuální modelka na světě. Ale je tomu tak skutečně? Jak známo, móda se neustále opakuje a jak se ukázalo, ani transsexuální modelky nejsou úplnou novinkou.

FOTO: April Ashley

První transsexuální modelka April Ashley, Zdroj: april-ashley.com

První transsexuální modelkou na světě byla patrně Britka April Ashley. Jako modelka se úspěšně živila v 60.letech. Byla královnou mol a miláčkem fotografů Terence Donovana a Davida Baileyho. Často fotila spodní prádlo pro časopis Vogue. Hrála ve filmu Road to Hong Kong po boku Boba Hopea, Joan Collins a Binga Crosbyho. Byla vdaná za aristokrata Arthura Corbetta.

Její kariéru modelky i osobní život však zruinoval článek v britském plátku Sunday People, který odhalil, že přišla na svět jako muž. V tehdejší době byla jakákoliv sexuální odlišnost nemyslitelná.

Leandro nebo Lea?, Zdroj: youtube.com

Lea T. se také narodila jako muž. Kvůli své sexualitě si v pubertě prožila těžké časy. Pro svět módy ji objevil Riccardo Tisci, kreativní ředitel Givenchy, který ji vybral pro svou módní kampaň podzim/zima 2010. Od té doby pracuje Lea po celém světě a je 40. nejvyhledávanější modelkou vůbec. Pracovala například pro časopisy Love, Vogue Paris, Lurve, Interview a Vanity Fair. Podle posledních informací měla změnu pohlaví podstoupit letos v březnu.

Dobydou transsexuální modelky svět?

Příběh Ley T. ukazuje, jak se svět za padesát let změnil. A těchto padesát let rozhodně hraje v její prospěch. Naše hranice tolerance a akceptování odlišností se neustále posouvají.

Zatímco April stála odhalená transsexualita manželství i kariéru modelky, dnešní módní svět podobným příběhem žije a s napětím pozoruje přeměnu Leandra v Leu. Zatímco April se jako modelka proslavila až po operaci a spodní prádlo pro Vogue fotila už jako žena, Lea neváhala pózovat zcela nahá, s rukou jen lehce zakrývající penis. Zatímco o transsexualitě April Ashley neměla veřejnost ani tušení, Lea směle vystupuje v Oprah Winfrey Show kde otevřeně hovoří o nadcházející operaci.

Nám nezbývá než čekat, čím nás módní průmysl překvapí příště. Odpověď na tuto otázku je ovšem stejně nejasná jako sexuální orientace Andreje Pejice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní průmysl objevil třetí pohlaví – MUŽENU