Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Módní návrhářka Iveta Pecuchová si plní dětský sen

Petra Červená

Petra Červená

18. 12. 2010

FOTO: Kolekce Romantic variation od Ivety PecuchovéMódních tvůrců se v českých vodách plaví poměrně mnoho, někteří proniknou do širokého podvědomí veřejnosti a jiní, i přes nepopiratelný talent, zůstávají ve stínu úspěšnějších. Samotný talent totiž kolikrát nestačí. Být ve správný čas na správném místě, to je právě to, oč tu běží. Však sny a přání se občas vyplní…

FOTO: Model od Ivety Pecuchové

Kolekce Romantic Variation, Zdroj: iveta-pecuchova.cz

Módní návrhářka Iveta Pecuchová si šla za svým snem od dětství a v loňském roce dokončila studium na zlínské univerzitě Tomáše Bati, obor Design oděvu. Její diplomovou prací byla kolekce Modifikace detailu, která zaznamenala velký ohlas mezi módními kritiky. Ovšem dokud nemizí z ramínek celá kolekce v rychlém tempu, jakoby neexistovala.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce Modifikace detailu

Ovlivnění tvorby

Iveta získávala zkušenosti v ateliéru Moniky Drápalové (2006 – 2007) a také Radky Kupkové, kde od roku 2008 pracovala jako asistentka. Ale jak sama říká: „Již jsem se vydala plně svou cestou. Pokud by však nastala příležitost, kdy bych s ní mohla znovu spolupracovat, určitě bych neodmítla.“ Byť má krátce po studiích, může se pochlubit autorskými přehlídkami a několika oceněními z výstav a soutěží.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce Romantic Variation

Kam míří?

V roce 2007 získala 2. místo na Fashion Point Praha v soutěži Junior. Ve stejném roce byla dvakrát po sobě nominována na titul Talent sezóny jaro 2007 a podzim 2007, taktéž na Fashion Point Praha. Ale na čem pracuje v současné době? „Již několik měsíců navrhuji pro firmu Alpine Pro. Pod mým velením je dětská kolekce,“ odpovídá s úsměvem Iveta.

FOTO: Model od Ivety Pecuchové

Kolekce River God

Autorské kolekce

Práce pro firmu Alpine Pro musí být nepochybně zajímavá, stejně jako její předešlá tříletá spolupráce se Studiem 99, nicméně vlastní kolekce bez jakýchkoliv mantinelů mají v Ivetině podání říz. Není to žádná UHO ze zapadlé hospody, ale pořádně šťavnatý biftek z restaurace s Michelinskou hvězdou. Sama návrhářka slibuje, že se co nejdříve vrátí na přehlídková mola s novou kolekcí.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce River God

„Mám už představu, o co by mělo jít, ale ještě si na to budeme muset počkat. V nejbližší době bych se ovšem chtěla pustit do menší kolekce kabelek a kožené galanterie, která mne teď nadchla. Jen je dnes bohužel nedostatek brašnářů, takže se budu muset jejich řemeslu částečně naučit sama, abych dokázala alespoň některé návrhy zrealizovat,“ plánuje si Iveta.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce Modifikace detailu

Čekání na novou kolekci si můžete zpříjemnit osvěžením jejích starých kolekcí. Je-li pro vás toto setkání prvotní, tak se pořádně rozhlédněte a vnímejte. A nezalekávejte se toho, že s největší pravděpodobností na vás bude Ivetina tvorba působit lehce návykově. Rozhodně u jejího oblečení neplatí příměr: poprvé a naposledy.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce Modifikace detailu

Kolekce Modifikace detailu

Tato kolekce je čistě ženská záležitost. Stejně tak, jako sladkost medu lahodí vašim chuťovým pohárkům, lahodí kabáty očím. Jakoby každý detail měl své jasné opodstatnění od samotného návrhu. Zajímavě řešené límce, které jsou propojeny s rukávy, dvouřadové zapínání s nápadnými knoflíky nebo jednořadové se skrytým zapínáním, áčkového či úzkého střihu s mnohými neobvyklými nebo nečekanými drobnostmi, to vše dělá dojem absolutního perfekcionalismu.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce River God

Kolekce River God

Starší kolekcí River God problesklo i pár modelů pro muže. A objevil se mírný záchvěv extravagance. Zejména u střihů kalhot, a to jak pánských, tak dámských. Výrazné nařasení na stehnech a uzounké nohavice s knoflíky jsou jasným červeným signálem „stop“ pro plnější tvary.

Touha pohrávat si s detailem je u Ivety cítit z každé kolekce. Z této vyzařuje lehkost a typická ženská křehkost spolčená s jemností v podobě bílé. Zato rafinovaná zlatá je znamením, že majitelka šatů nemá sice viditelné drápky, ale skrz na skrz hodnou holku v ní rozhodně neobjevíte.

FOTO: Modely od Ivety Pecuchové

Kolekce Romantic variation

Kolekce Romantic Variation

I touto kolekcí se mihl pánský model, ale je tam spíše pro vyrovnání harmonie. Ostatně tak působí celá kolekce. Je to krásně vidět na nejčastěji využívaných barvách bílé a černé. A zejména na výrazných střizích plných naducanosti a nazdobenosti, které vyvažují jemné prvky v podobě krajky a volánů. Romantika, inspirace barokem, ale i hrdá bojovnost se nese celou kolekcí.

Každá Ivetina kolekce je jiná. Všechny je spojuje nenásilná touha prezentovat jen to nejlepší ze svých nápadů bez patosu a hlavně se její tvorbou ani trochu nepromenáduje přehnaná výstřednost. Jestli chcete vidět víc, navštivte www.iveta-pecuchova.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní návrhářka Iveta Pecuchová si plní dětský sen