Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Módní embargo aneb Svobodu pro stehna a zadek!

Redakce

Redakce

8. 4. 2011

FOTO: Modelky XLCo je to za návrháře, který dobrovolně vymění kus pěkné ženské za kostnaté ramínko říkající si modelka? Byla snad Twiggy velitel zeměkoule, aby určila anorektickou postavu za ideál krásy? Proč i v době, kdy má být móda dostupná všem, je uvaleno embargo na modelky s velikostí 38?

FOTO: Modelky XL

Plnoštíhlé modelky jsou stále výjimkou, Zdroj: visboo.com

Kdo ze světa nablýskaných mol a super módních story by dokázal odpovědět na tak triviální otázky? Obávám se že málokdo. Kdo z publika přemýšlí nad tím, jak vypadá modelka, která předvádí na mole novou kolekci od Prady, když prostě a jednoduše předvádí Pradu. Vypadá to, že nikoho nenapadne, že právě modelka celý skvostný model dotváří. Tak by to alespoň mělo být, nebo ne?

Nejsem v žádném případě zastánkyní nadměrně obtloustlých dam. Přece jen pod nánosem nadbytečných kilogramů mizí ženské křivky. Nejsem ale ani zastánkyní vyhublých ramínek bez prsou a zadku, které se sotva drží na nohou. Požadavky na ideální křivky modelek jsou ale jasně dané a tak si modelky otlačují kosti a řídí se jednoduchou a známou dietou, kterou bych pojmenovala jednoduše nežrat.

Reálný svět na mole nehledejte

Jak ale vidno, tito kostlivci jsou stokrát žádanější než přirozeně rostlá žena. Klasický argument módních návrhářů a neoblomných zastánců konzumu říká, že na vyhublé modelce vyniknou šaty víc než na té normální. Ušetří se na látce a na penězích. Jak ale vynikne výstřih bez prsou a silueta pasu na někom, kdo má tělo jako deska?

OBR.: Modelky

Kdo komu závidí?, Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

I přes skandály na týdnech módy, i přes úmrtí několika podvyživených modelek, zájem je o ně stále. Prvotní vlna blahosklonnosti k modelkám ženských tvarů je ta tam a po molech se opět prohání asexuální věšáky. Kolik běžných lidí půjde do obchodu a koupí si velikost 32? Moc takových neznám. Zato znám hodně holek, kterým sedí velikost 38 a výš a pořád to jsou krasavice. Málokdo má totiž v reálném světě nožičky jako hůlčičky a tělo jako přistávací dráhu ruzyňského letiště.

Proč to tedy nevezmou v potaz i světoví návrháři? Nevydělali by na tom snad? Nikdo už se nechce dívat na průhledné bezpohlavní slečny, které jsou schopné jíst pouze mrkev s jogurtem jen proto, aby na ně slavný návrhář navlékl model, který je s velkou pravděpodobností nositelný jako skafandr na poušti. Přitahují snad fotografy modelky s postavou dítěte víc než holky se zdravou figurou?

Nesou vinu ona magická čísla?

Dlouho přemýšlím, jak tenhle paradox vyřešit a něco mě napadlo. Přestaneme oblečení číslovat. Hodíme je na hromadu a každý si zkusí to, co mu k jeho postavě připadá adekvátní. Vyhneme se tak depresím z většího bříška a širokých boků. Přestaneme závidět kamarádkám a rivalkám, které mají v našich očích postavu bohyně.

V lepším případě přestaneme držet pochybné diety a začneme se krmit normální, zdravou stravou. Do týdenního plánu občas zařadíme návštěvu fitka a bude nám hej. Ženský svět by tak zažil neskutečnou revoluci a obrovsky by si oddechl. Nestojí tahle utopie za to?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní embargo aneb Svobodu pro stehna a zadek!