Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní dům Lanvin, pod taktovkou ženy i muže

Redakce

Redakce

28. 9. 2010

FOTO: Logo Lanviv for H&MJejí šaty jsou legendou 20. a 30. let. Byla to právě ona, Jeanne Lanvin, kdo určoval lehkost a ženskost těchto desetiletí. Její kolekce se vyznačovaly čistotou barev, mistrovskými výšivkami a korálkovými doplňky. I dnes, 64 let po její smrti, se módní dům Lanvin drží jejího velice ženského odkazu, ačkoliv v jeho čele dnes stojí muž – talentovaný návrhář Alber Elbaz.

FOTO: Jeanne Lanvin a její šaty

Jeanne Lanvin a její šaty z roku 1924, 1939, Zdroj: imtheitgirl.com

Matka a módní návrhářka

Nejstarší dcera z jedenácti dětí se narodila v Paříži hned na počátku roku 1867. Její otec byl nepříliš úspěšný novinář a jejich rodina často spoléhala na pomoc přátel, mezi které patřil například spisovatel Victor Hugo. Když Jeanne Marie Lanvin začínala ve 13 letech v Paříži jako kloboučnice u Madame Felixe, nemohla mít ani tušení, jaké slávy se nakonec dočká.

Postupně se propracovala až na poměrně váženou a samostatnou pozici krejčové. Svůj velký talent návrhářky poprvé odhalila, když vytvářela šaty pro svou dceru Marguerite (nar. 1897). Zákazníci začali brzy vyžadovat šaty, podobné krajkovým, zajímavě střiženým modýlkům malé Marguerite.

FOTO: Dcera Jeanne Lanvin a jeden dětský návrh

Dcera Jeanne Lanvin a dětský model, zdroj:toutenparfum.com

Od roku 1923 je její dílna jednou z největších ve Francii, patří k ní i vlastní barvírna látek. Obchodní značka Lanvin začíná vytvářet také mužské oblečení, kožichy, spodní prádlo a parfémy. Tuto rozsáhlou nabídku si módní dům bez zakolísání udržel dodnes. Samotná Jeannne Lanvin umírá v roce 1946 a její místo nejdříve přebírá její dcera Marguerite.

Následovník Alber Elbaz – voják se smyslem pro módu

Nyní se posuňme poněkud do přítomnosti, kdy v čele značky stojí mladý Maročan, Alber Elbaz. Ačkoliv se narodil téměř patnáct let po smrti Jeanne, Alber Elbaz pokračuje v jejím odkazu velmi věrně. Svoji kariéru začal poněkud netradičně. Nejprve totiž sloužil v Izraelských obranných silách. Teprve později vystudoval školu designu a začal se věnovat tomu, po čem prahl.

FOTO: Lanvin

Lanvin, Zdroj: trendland.net

Před tím, než v říjnu 2001 definitivně zakotvil na pozici v Lanvin, prošel mnoha slavnými značkami. V roce 1998 navrhoval pro Yves Saint Laurena a po odchodu samotného Saint-Laurena do důchodu se měl stát vrchním návrhářem značky. Avšak poté, co YSL byla zakoupena značkou Gucci, byl Elbaz propuštěn Tomem Fordem. Začal pracovat pro méně známou italskou značku Krizia. To už však byl napůl na cestě do módního domu Lanvin.

Zde vytváří jednoduché a elegantní modely, které velmi evokují počátky značky. Možná pro tento vintage pocit si jej oblíbily nejstylovější celebrity jako například Kate Moss, Chloé Sevigny a Sofia Coppola.

FOTO: Kolekce od Lanvin

Lanvin jaro 2011, zima 2010, Zdroj: style.com

Také prosadil některé z nejsilnějších trendů uplynulého desetiletí: stuhy, mašle, perly, roztřepené lemy, okázalé barvy, kovové ozdoby a mnoho dalších. Alber Elbaz je mistr střihů a má instinkt pro látky, díky tomu se jeho práce vyznačuje velmi osobitým rukopisem. V roce 2006 vytvořil novou linii pánské módy a od té doby přetváří i pánský šatník, kdy do něj vnáší uvolněnou eleganci, která je stejně specifická jako u dámské módy.

Lanvin pro H&M

Na počátku září vyslala švédská značka H&M na internet video se záběry několik detailů tváře hovořícího člověka. Nechala tak své zákazníky několik dní v nejistotě, koho letos přizvala ke své již tradiční spolupráci se světovými návrháři. O týden později pak potvrdila, že se skutečně jednalo o Albera Elbaze a letošní kolekce byla navrhnuta módním domem Lanvin.

FOTO: Alber Elbaz portret a logo

Alber Elbaz portrét a logo Lanvin for H&M , Zdroj: H&M

Novou kolekci navrhli Alber Elbaz, umělecký ředitel značky Lanvin (jedna z nejvlivnějších značek 21. století), a Lucas Ossendrijver, designér pánské módy. 23. listopadu bude uvedena do prodeje ve zhruba dvou stovkách obchodů H&M po celém světě.

„Tato spolupráce pro nás představovala výjimečné cvičení, při kterém dvě firmy z opačných pólů spektra dokázaly pracovat společně, protože věříme ve stejnou věc, chceme totiž přinášet mužům i ženám po celém světě radost a krásu,“ vysvětluje Alber Elbaz, umělecký ředitel značky Lanvin.

FOTO: Alber Elaz - Lanvin, podzim/zima 2010/2011

Alber Elaz - Lanvin, podzim/zima 2010/2011, Zdroj: style.com

„Lanvin do H&M vnese luxusní francouzskou tradici, která je zároveň moderní a hravá. Tato kolekce je vedená výrazně v duchu značky Lanvin, využívá její střih a krejčovinu a jak u dámských, tak u pánských oděvů klade velký důraz na formu a detaily. Její listopadové uvedení na trh přinese řadu skvělých překvapení,“ slibuje Margareta van den Bosch, kreativní poradkyně H&M.

Značka Lanvin je nejnovějším designérským partnerem H&M. Tato firma přitom již dříve uvedla na trh kolekce z pera Karla Lagerfelda, Stelly McCartney, Comme des Garçons a Soniy Rykiel.Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní dům Lanvin, pod taktovkou ženy i muže