Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní cestovatel a milý důchodce, KENZO Takada

Redakce

Redakce

1. 9. 2010

FOTO: Návrhář Kenzo TakadaU nás je tento japonský návrhář znám především kolekcemi svých parfémů. Byl jedním z prvních mužů, kteří se v Japonsku prosadili jako módní návrháři, ačkoliv jeho rodina nadšení pro módu nepodporovala. V jeho kolekcích se vždy spojovala exotika východních zemí s prvky západu, hravost a originalita a záplava především květinových potisků.

FOTO: Návrhář Kenzo Takada

Návhář Kenzo Takada, zdroj: style.com

První muž na módní univerzitě

Japonský návrhář se narodil 27. 2. 1939 do velmi tradiční japonské rodiny. Byl ze sedmi dětí a svůj zájem o módu objevil, když pročítal sestřiny módní časopisy. Jeho otec vlastnil čajovnu ve vesničce Hjógo a spolu s matkou syna v jeho módních zálibách nepodporovali. Proto začal Takada nejprve studovat lingvistiku na Kobské univerzitě. Ta jej však příliš nenadchla a brzy se školou skončil.

Vzápětí se rozhodl zapsat na Tokijskou univerzitu módy Bunka, která poprvé otevřela brány také mužským studentům. Do té doby se v konzervativně smýšlejícím Japonsku o módu směly zajímat pouze ženy.

FOTO: Pánská móda - Kenzo kolekce zima 2010

Kenzo - Pánská móda, kolekce zima 2010, Zdroj: e-boutique.kenzo.com

Nejprve Paříž, potom cirkus

Po dokončení školy v roce 1964 odchází nadšený cestovatel Takada do Paříže. Stále ještě chudý jako student nakupuje své látky na bleších trzích. Díky tomu jsou jeho výsledné modely originální kombinací různých, veselých látek. Již v roce 1970 vstupuje na větší módní scénu, když otevírá svůj první obchod Jungle Jap a hned se jeden z jeho modelů ocitl na obálce módního časopisu Elle.

Brzy byl odměněn cenou Japonských návrhářů a jeho návrhy byly předváděny v New Yorku a Tokiu. Veselost a hravost jeho povahy se nepromítla pouze do šatů, ale také do samotných přehlídek, když je pojal jako cirkusové představení v letech 1978 – 1979.

FOTO: kenzo - kolekce zima 2010

Kenzo - Dámská móda, kolekce zima 2010, Zdroj: e-boutique.kenzo.com

Všechny vůně světa

Zájem tohoto neklidného návrháře však nezůstal pouze u ženských šatů. V roce 1983 rozšířil svůj sortiment také o mužské oblečení. Tato řada okamžitě zaznamenala nebývalý úspěch a celá značka začala expandovat na světový trh.

V roce 1988 se Kenzo rozhodl vytvářet kolekce parfémů. Jeho parfémy se vyznačují především nezvyklými vůněmi (například parfém Madagaskar voní jako čerstvě posečená tráva), exotickými prvky a krásnými flakonky. Jeho nejznámějším parfémem je Flower s červeným vlčím mákem.

FOTO: Parfémy od Kenzo

Parfémy Kenzo, Zdroj: kenzousa.com

Poklidný důchod

Zatímco mnoho návrhářů (jako například Karl Lagerfeld) vytváří své kolekce ještě v důchodovém věku, Kenzo se rozhodl užít si zasloužený odpočinek. V roce 1999 oznámil svůj odchod a kreativní vedení firmy Kenzo přenechal svému asistentovi. Přesto Takada z kreativního světa zcela nezmizel.

FOTO: Power Plate Kenza TakadyV roce 2005 zkusil své štěstí jako návrhář bytových doplňků, když založil firmu Gokan Kobo. Nejčerstvěji jsme o něm mohli slyšet, když při návštěvě Prahy v roce 2010 uvedl na trh svoji novinku – květinovaný power plate, určený pro pilates, které sám cvičí.

Podívejte se na poslední dámskou kolekci – Kenzo zima 2010/2011:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní cestovatel a milý důchodce, KENZO Takada