Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Modelky i novopečené maminky: 10 žen, které se prosadily na poli DJingu

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

16. 10. 2013

Na rozdíl od jiných odvětví hudebního průmyslu, mezi DJi nalezneme jen překvapivě málo úspěšných žen za mixážními pulty. Tento fakt dokazuje i to, že v proslulém žebříčku Top 100 DJs do nedávna nebyla jediná žena. Přinášíme proto jména 10 dam, které by se ve výše zmíněném výčtu rozhodně neztratily.

FOTO: Annie Mac

Všichni, kteří se orientují v elektronické muzice, znají proslulé 5 minute-remixy Annie Mac. | Zdroj: facebook.com

Nervo

Obrovskou slávu v současnosti sklízí dvojčata Mim a Liv Nervo, kterým se daří vše, do čeho se pustí. Jako DJské duo jsou momentálně nejlépe hodnocenými DJkami na světě, jako textařky se podílely na skladbě Davida Guetty When Love Takes Over, za kterou obdržel Grammy, nemluvě o úspěších na poli modelingu. A to sestry svou kariéru sotva nastartovaly.

Rebecca & Fiona

Švédské duo, jež tvoří Rebecca Scheja a Fiona Fitzpatrick, se může pochlubit nejen spoluprací s významnějšími krajany jako Adrian Lux či Style of Eye nebo smlouvou u prestižního vydavatelství Ultra Records, ale zejména pak úspěšným debutem I Love You, Man!. Ten kombinuje klasický synth-pop s moderním indie-dance a dvojice díky této fúzi sklízí množství kladných ohlasů.

Maya Jane Coles

Nejen díky skladbám What They Say či Hummingbird se mladá Angličanka stala skokanem roku 2011 mezi DJi a následně sklízela úspěchy na portálu Beatport či v prestižním magazínu Rolling Stone, jenž ji zařadil mezi 25 DJů, kteří udávají styl. Proslulá tím, že si od hudební produkce až po grafiku obalu tvoří vše sama, založila Maya loni vlastní label s názvem I Am Me.

Annie Mac

Každý páteční večer má původem irská DJka a moderátorka prestižní show stanice BBC Radio 1, Annie MacManus, jasný úkol – dostat lidi do pohybu. Snad všichni, kteří se orientují v elektronické hudbě, už narazili na proslulé pětiminutové minimixy hostů této novopečené maminky, která na jaře porodila syna. Jeho otcem je DJ Toddla T.

Audrey Napoleon

Mladá Američanka na sebe vloni upoutala pozornost singlem Banana Soda Es Muy Loca, který se zalíbil mnoha proslulým interpretům (např. Eric Prydzjej ho do svých setů často zařazuje). Audrey Napoleon na sebe nepoutá pozornost pouze hutnými basovými linkami, ale i svéráznými outfity.

Ellen Allien

Přestože se Němka Ellen Fraatz k hudbě dostala během pobytu v Londýně, po návratu do rodného Berlína se právě zde nejvíce proslavila. Na počátku devadesátých let se stala rezidentní DJkou klubů Bunker, E-Werk či proslulého Tresor a později založila jeden z prvních techno labelů v Berlíně s názvem BPitch, díky kterému se později zviditelnily hvězdy jako Modeselektor.

Miss Kittin

Jakožto jeden z pionýrů electroclash scény dobývala Francouzka Caroline Hervé po roce 2000 společně s interprety The Hacker či Felix da Housecat světové taneční parkety. Dnes po téměř dvaceti letech úspěšné kariéry vydala své již šesté studiové album Calling From the Stars, které prezentuje na akcích od Creamfields v Peru až po berlínský Berghain.

Magda

Dlouholeté přátelství s předním producentem techna, zakladatelem vydavatelství Minus Richiem Hawtinsem, se bezpochyby podepsalo na směru, kterým se Magdalena Chojnacka vydala. Za léta hraní si však vybrousila svůj osobitý styl, založila vlastní vydavatelství Items & Things a zcela oprávněně získala přezdívku Techno Bohyně.

Heidi

Další významnou zástupkyní proslulého BBC Radio 1 je zároveň jedna z nejvlivnějších osobností na poli taneční muziky, Heidi. První EP pod vydavatelstvím Heidi Presents Jackathon Jams je skvělým důkazem toho, jak se Heidi aktivně angažuje v prosazování DJek – obsahuje totiž výhradně tracky jejích souputnic, jakými jsou Maya Jane Coles, Miss Kittin, či tINI.

J.Phlip

Americká DJka a producentka ze San Francisca Jessica Rose Phillippe proslula na scéně elektronické hudby svými energickými sety, ve kterých excelentně kombinuje všechna odvětví house music. Její současnou produkci, včetně singlu Coefficientv v syrovém techno stylu, posluchači naleznou pod vydavatelstvím Dirtybird, kde sídlí například také Claude VonStroke.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Modelky i novopečené maminky: 10 žen, které se prosadily na poli DJingu