Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Móda z ulic Říma: Italky sází na klasiku, Italové se rádi fintí

Redakce

Redakce

22. 6. 2011

Italská móda neustále svádí boj o pomyslné první místo s tou francouzskou. Co Italové ve skutečnosti nosí a mají na to nárokovat si místo na vrcholu světového módního žebříčku? Jaký je Řím z pohledu módní redaktorky?

Asi nejsem jediná, komu se při zmínce o  Římanech či Římankách vybaví kožené brnění, štíty a sandály. Na vlastní oči jsem se ale přesvědčila o tom, že doby starověkého Říma už jsou dávno passé a obyvatelé věčného města holdují mnohem důmyslnější módě než jejich předkové. Díky Jupiterovi za to!

Před odjezdem do Říma jsem mimo vymýšlení, co si vzít na sebe, dumala také nad tím, jací vlastně Římané a Římanky jsou ve vztahu k trendům a módě obecně. Mohou konkurovat Milánu a jiným evropským centrům módy? Fandí spíše nadčasové eleganci, nebo sportovní klasice, která je ve vedrech nejpříjemnější? Po příjezdu do italské metropole jsem byla příjemně překvapená. A to nejen módou, ale celým italským stylem.

Konzervativní Italky

Italky nejsou žádné krásky, jak by se u jižanek dalo očekávat. Nejsou krásné na první pohled jako třeba spousta Češek. Na rozdíl od mnoha českých žen a dívek však mají kouzlo a charisma, které jejich nedokonalým tvářím a postavám dává šmrnc.

FOTO: Móda z ulic Říma

Móda z římských ulic, Zdroj: lookbook.nu

Na rozdíl od českých holek nemají Italky tendenci ukazovat ze svého těla víc, než je vhodné. Ačkoliv je v Římě po většinu roku nesnesitelné vedro, málokdy na ulici uvidíte sukni odhalující kalhotky či nesmyslně krátká trička s velkými výstřihy. Na jednu stranu za to jistě může neviditelná ruka křesťanské církve, která je hmatatelná na každém kousku Itálie i v srdcích samotných Italů. Na straně druhé možná i to, že italské ženy nemají extrémně vychrtlé postavy, ale spíše žensky tvarovaná těla.

Nejoblíbenějším kouskem v šatnících italských žen jsou košile, tuniky a šaty. Takové, které neodhalují příliš, ale zároveň jsou dostatečně zajímavé a hlavně prodyšné. Mezi materiály proto jasně vítězí bavlna nad umělými vlákny. Italky, stejně jako třeba Francouzky, sází na jednoduché střihy i barvy a své outfity vylaďují doplňky. Mezi hit v této kategorii, ať už u žen či mužů, patří jasně šátky a šálky uvázané ležérně kolem krku.

Bez parfému ani ránu

Co se kosmetiky a vlasových trendů týče, vypadá to na první pohled, jako by tyhle věci Italové vůbec neřešili. Italky sází na přirozenost. Nosí rozpuštěné vlasy ve stylu out of bed nebo rozčepýřené drdůlky. Tváře mají bez make-upu, maximálně s leskem a řasenkou. S ohledem na vedro panující v rozpálených uličkách se k tomuto stylu dříve nebo později uchýlí i každá turistka. V tomto směru to snad vypadá, že pánové řeší svůj účes více než jejich polovičky. A jak se to projevuje? Většina mužů podlehla trendu a vlasy si nechala po stranách vystříhat nakrátko, takže po ránu pečlivě gelují rozcuchy.

FOTO: Italská pánská móda

Italská pánská móda, Zdroj: youtube.com, lookbook.nu

Italští muži jsou obecně mnohem více fixováni na módu než ti čeští. Ke každodennímu běžnému nošení volí obleky nebo alespoň saka a košile doplněné výraznými polobotkami. Velké procento Italů také dokáže odhadnou hranici mezi ležérní elegancí a smradlavou špínou. Málokterý muž by vyšel na ulici bez neupravených vlasů a oblíbeného parfému. I v tomto ohledu se má spousta Čechů ještě co učit.

Chic v každém věku

A nejen muži, ale i české ženy nad padesát let se mají co učit. Italky v této věkové kategorii dokážou perfektně odhadnout styl, který se hodí k jejich věku a zároveň jim zbytečně nepřidává léta. Postarší dámy už také sází na kvalitní značky jako Louis Vuitton, Chanel, Prada a Gucci, což se o jejich mladších kolegyních říct nedá. Ty stejně jako my fandí oděvním řetězcům H&M, Mango, Zara, Benetton a dalším podobným značkám.

FOTO: Móda z ulic Říma

Cit pro módu a styl jim zůstane i ve stáří, Zdroj: lookbook.nu

Pokud hledáte místo, kde se mísí nadčasový styl s aktuálními trendy, nezbývá než Itálii vřele doporučit. Stejně tak, pokud hledáte muže s opravdu odlišným stylem, než je typický pro Čechy, anebo nutně potřebujete načerpat trochu inspirace pro letní sezónu. Takže ciao a Roma!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Móda z ulic Říma: Italky sází na klasiku, Italové se rádi fintí