Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Móda z ulic Paříže: Mají Francouzi opravdu styl?

FOTO: Eiffelova vezO Francii se vždy říkalo, že je zemí krásného oblečení, vynikající kuchyně a delikátních vín. Koneckonců světoznámé restaurace s hvězdami Michelin, značky jako Dior nebo Chanel a zelená lahev Moet&Chandon této představě velmi napomáhají. Není to však jen iluze? Stejně jako Praha neznamená jen Hradčany, nemusí Francouz nutně mít vkus a styl.

FOTO: Móda z ulice - Francie

Výrazná rtěnka a sluneční brýle Wayfarer, Foto: Štěpánka Pabiánová, Topzine.cz

Ženy ve Francii se od těch českých liší jen málo, objektivně řečeno, avšak i tady se dají najít sice drobné, ale důležité rozdíly. Francouzky ve velké většině chodí oblékané dvěma způsoby, buď je to styl žensky ležérní, nebo takzvané etno. Jelikož příznivkyně etna (v Praze můžete zaslechnout i výraz alternátky) jsou početně značně v nevýhodě, budu se věnovat nejprve právě jim. Tento styl má čtyři základní pilíře: věci volné, hadrové nebo háčkované kabely, šály až na zem a spousty různých doplňků.

Populárním volným kusem oblečení jsou dnes kalhoty tureckého střihu, často s rozkrokem až u kotníků. Mezi tradiční evergreeny pak můžeme zařadit dlouhé rozpínací svetry a  šaty všeho střihu, ale vždy delší. Tašky i šály volí většinou podobné těm prodávaným v obchodech Comodo, které můžete najít i u nás.

Zajímavé jsou doplňky, které se navíc dají počítat mezi jeden ze základních rozdílů mezi Češkami a Francouzkami vůbec, protože Francouzky si s doplňky daleko víc rozumí. Většina českých žen stále ještě nosí jedny zlaté naušnice, jeden zlatý řetízek a pár prstýnků. Naproti tomu ve Francii se doplňky kombinují s modelem. U etna jde především o drhané náramky a bižuterii z přírodních materiálů, jako je kámen, kůže, kov a bavlna.

FOTO: Móda z ulice - Francie, Paříž

Etno vs. Ženská ležérnost, Foto: Štěpánka Pabiánová, Topzine.cz

Druhý z hlavních proudů se vyznačuje ochotou experimentovat, a to zejména v oblasti make-upu. Takřka všechny kosmetické značky na jaře uvedly zářivé odstíny rtěnek. V Praze vás lidé zkoumají nevěřícným pohledem, v Paříži stejné procento lidí alespoň jednu takovou křiklavou rtěnku vlastní.

Dalším hitem jsou dámské polobotky, takzvané oxfordky, které se dají nosit k moderním kalhotám 7/8 délky, sukni i decentně potrhaným džínům. Ležérní outfit se nejčastěji doplňuje delším sáčkem s vyhrnutými rukávy, velkou kabelou nebo psaníčkem a slunečními brýlemi ve tvaru modelů Ray-Ban.

FOTO: Móda z ulice - Francie, Paříž

Kožené bundy, plátěnky, úzké džíny, Foto: Štěpánka Pabiánová, Topzine.cz

Daleko větší rozdíl, než jsme nalezli mezi ženami, je u mužů. Francouzští mládenci i starší gentlemani jsou daleko elegantnější a pěstěnější než Češi. Jemné šálky kolem krku, vypasovaná saka a vyčištěné boty vídáme u většiny tamních mužů. U mladších ročníků pak košili a sako nahradí tričko se zapínáním nebo hlubším výstřihem, kožená bunda, úzké džíny a plátěnky.

V Čechách se pánská kosmetika zavrhuje, mnoho Francouzů se před party napudruje. A co na tom? Ženy to nevědomky stejně vždycky ocení!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Móda z ulic Paříže: Mají Francouzi opravdu styl?