Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Móda ve stylu gothiky

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

24. 11. 2009

gothic_600x338Se středověkými kostýmy tady moc parády nenaděláte. Pokud vás ale zajímá tajemno, toužíte po romantice a trápí vás světobol nebo trudnomyslnost a pokud ještě navíc milujete černou barvu, viktoriánskou módu a korzety, budete tímto stylem nadšeni.

Foto:

Foto: Tereza Ticháčková

Gothická subkultura vznikla na počátku osmdesátých let minulého století ve Velké Británii v důsledku popularity gothického rocku (jedna z post-punkových hudebních vln). Na módní scénu přinesla svůj specifický způsob oblékání. Příslušníky této komunity spojuje záliba v temnotě, hrůze a děsu, temné estetice a touze po romantice. Inspiraci pro odívání nacházejí mimo jiné například v hororech, ale také v módě 19.  století a v literatuře období neogothiky. Přestože lze často slyšet opak, je tato skupina lidí silně tolerantní, apolitická a proti násilí.

Černá pro všechny

Styl gothického odívání má mnoho podob, od  punkové, přes androgynní až po viktoriánskou. Často bývá laděn silně eroticky. Všem těmto směrům je ale společné užívání černé barvy – má vyjadřovat depresivní, temnou náladu, ať už na oblečení, make upu nebo vlasech. Ačkoli černá drží prvenství v oblíbenosti, uplatňují se v tomto stylu i další barvy jako jsou purpurová, vínová, krvavě rudá, ale i temně modrá. Muži i ženy mohou mimo jiné nosit černé oční linky a černě nalakované nehty na rukou.

Nepohodlná krása

Z materiálů se v gothickém šatníku objevují nejčastěji samet, hedvábí, krajky a kůže, ale také PVC. Módu devatenáctého století v dámském oblečení zastupují například rukavičky nebo korzety. Ty jsou jakýmsi dědictvím historie, kdy móda byla pro ženy fyzickým utrpením. První korzety byly totiž velmi nepohodlné, protože byly vyztuženy dřevem. Ty současné jsou sice mnohem nositelnější, ale přesto tvarují a stahují ženu stejně. Můžeme tedy říct, že dnes je bolest fyzická nahrazena bolestí psychickou, ale korzet jako symbol zůstává. Délka sukní a šatů není nijak omezena, záleží na tom, k jakému směru gothiky se žena kloní (viktoriánská délka je pochopitelně jiná než punková).

Zdroj: hubpages.com

Zdroj: hubpages.com

I muži mají svou gothiku

Dívčí oblečení bývá zdobné, využívá načechraných krajkových manžet a rukávů, volánků, peříček, střapců a mašlí. Ale i pánská móda, zejména ta v historizující variantě, bývá podobně okázalá. Mezi muži jsou oblíbené úzké černé kalhoty, černá trička s názvy a motivy oblíbených hudebních skupin nebo až na zem dlouhé černé kabáty. Muži i ženy nosí černé těžké boty se silnou podrážkou, nejčastěji kotníčkové a vyšší. Dívky mohou mít také krajkové šněrovací boty na podpatku napodobující obuv viktoriánské éry.

Co dodat

Tento styl využívá celou řadu doplňků.  Často to jsou velké stříbrné přívěšky ve tvaru kříže nebo pentagramu, ale také obojky, pásky a náramky s hroty. Oblíbenými ženskými doplňky jsou krajkové rukavičky a síťované punčochy. V létě si dívky chrání svou porcelánovou pleť krajkovými slunečníky a klobouky. Vyznavači gothické módy si také často zdobí tělo tetováním a piercingy.

Zdroj: addamsfamily.com

Morticie Addams, Zdroj: addamsfamily.com

Kam na to chodí

Gothická móda má celou řádu ikon a idolů. Jedním z prvních je americká herečka éry němého filmu Theda Bara. Další inspirací se stal herec a filmový představitel hraběte Drákuly Bela Lugosi. Dále jmenujme zpěvačku Nico, hudebníka David Bowle nebo americkou pin up modelku Bettie Page. Velkou ikonou gothické módy je také fiktivní postava Morticie Addams ze známé Addamsovy rodiny, která se poprvé objevila v komiksové podobě ve třicátých letech minulého století.

Motto

V gothické subkultuře mají šaty vyjadřovat osobnost a kreativitu svého nositele. Není žádný návod, „jak vypadat správně gothicky“. Gothická má být osobnost, nikoliv šaty. A dokonce existuje rčení, které říká: šaty nedělají gothiku, gothika tvoří šaty“.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Móda ve stylu gothiky