Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Moby Dick na DVD: Kapitán Picard opět na palubě

Jan Novotný

Jan Novotný

13. 8. 2011

FOTO: Moby DickAvšak z vesmírné lodi Enterprise přesedlal na poněkud chatrnější plavidlo a místo vesmíru začal brázdit světové oceány. Na DVD nyní vychází adaptace Melvillova románu o osudovém střetnutí kapitána velrybářské lodi s legendární bílou velrybou.

FOTO: Moby Dick

Lov velryb začíná, Zdroj: distributor filmu

Film

V první řade je film hrozná nuda, téměř bez akce, kde hlavní hrdina stejně zůstane naživu jako jediný. Tak a teď, když jsem vám vyklopil celý spád filmu, máte to za sebou. Nechci vás totiž trápit stejně, jako film trápil mě. Ono vydržet téměř tři hodiny koukat na tu stejnou posádku lodi, na tom stejném plavidle a stejném moři, a přitom uvidět toho tolik proklínaného Moby Dicka v akci až před závěrečnými titulky, je vlastně pěkný podraz.

Po celých sto sedmdesát tři (tady opět zdůrazňuji délku filmu) minut dlouhé stopáže pronásledování veliké bílé velryby, která kdysi zprznila tvář a utnula nohu kapitánovi Ahabemu (Patrick Stewart), sledujeme situaci a beznaděj, která vládne na rybářské kocábce. Film a děj tedy není zaměřen až tak na určitý příběh ani postavu, chvíli ani okamžik. Pocity, které by snad vyvolala knižní předloha, jsou tady rozesety opravdu zeširoka, a je těžké se jich chopit. Takže mě kromě starých a místy opravdu nepovedených efektů de facto nevzalo nic.

Příběhová stránka snímku je katastrofa. V žádném případě nechápu, proč je film, který byste pochopili (a ono vlastně ani není co chápat) za patnáct minut před koncem, téměř tří hodinový. Chvíli prší a je bouře – nuda, pak uloví velrybu, již naporcují – nuda, a když už se ztratí jeden člen posádky a ohrožuje ho v nekonečných hlubinách dravý žralok, z nenadání se do vody vnoří ruka hlavního hrdiny a je střih – nuda!

Shrnul bych to tím, že přesně tohle DVD je to, které by vás nalákalo na přebal a popis filmu na zadní straně. Vždyť produkce Francise Forda Coppoly musí být bomba! Opak je pravdou. Nečekejte tedy údajné speciální efekty, žádné krásné přírodní záběry (pokud vám ovšem širé moře stačí jako krásný záběr…) a taky žádné hvězdné (až na Patricka Stewarta) herecké obsazení. Bohužel velice slabý remake tak legendárního a snad všemi znalého románu. Naopak potěšující je dobře vybraná doprovodná hudba a fakt, že se opravdu hodí jako pouhý televizní projekt na neděli.

FOTO: Moby Dick

Nejakčnější scéna celého filmu

DVD

V papírovém obalu z edice filmparáda pak vykoukne disk téměř bez ničeho. Bez vícera jazyků, bez možnosti navolit si české titulky (přesně tak, ani u anglické verze) a bez bonusů. U těch jediných to zrovna chápu, opravdu si totiž neumím představit, co by diváka mohlo po téhle podívané ještě čekat. Takže to dohromady máme pouze výběr kapitol a zvukové ustálení v podobě DD 2.0. Naštěstí aspoň ten obraz je ostrý a český dabing zdařilý. Až na časté kolísání audio sekvence šumu a zvuků, způsobené tlumením dabovaných částí a opětovným navyšováním částí bez mluvy.

Bílá velryba (Moby Dick)

Dobrodružný / Drama
Velká Británie / Austrálie / USA, 1998, 173 min

Režie: Franc Roddam
Hrají: Patrick Stewart, Henry Thomas, Bruce Spence, Dominic Purcell, Norman D. Golden II, Ted Levine, Gregory Peck, Bill Hunter

Zvuk: 2.0 český, 2.0 anglický
Titulky:
Bonusy:

Hodnocení filmu: 1*
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moby Dick na DVD: Kapitán Picard opět na palubě