Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Mobily ve škole nejsou výjimkou, třetina prvňáků ho už má nebo ho dostane

Zuzana Černá

Zuzana Černá

8. 9. 2010

Hned třetina letošních prvňáčků dostala kromě aktovky i svůj první mobil. Mezi čtvrťáky vlastní telefon téměř každý druhý.  Na střední škole je už takřka samozřejmostí. Zjistil to průzkum společnosti Vodafone.

Bez mobilu ani krok, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Rodiče a prarodiče takto malým dětem mobily pořizují proto, aby měli své děti pod kontrolou. Učitelé ale bijí na poplach. Celých 80 procent žáků totiž posílá SMS zprávy i v hodinách. Podle průzkumu nepoužívá ve škole mobilní telefon jen 11 procent dětí.

Naprosté většině dětí na základních a středních školách platí účty rodiče. Vděk ale čekat nemohou. Jen 23 procent dětí volá domů denně, mnohem častěji volají a píší kamarádům. Nejmenší děti využívají předplacenou kartu, u juniorů od 15 do 18 let se pak předplatné a tarify vyrovnají.

O používání či zákazu mobilů ve školách se čím dál častěji vedou diskuse. Nejen, že se jejich tolerováním odkrývá prostor pro podvádění a vyrušování, ale mnoho psychologů a speciálních pedagogů upozorňuje na daleko větší nebezpečí. A to především o šikanu učitelů i žáků navzájem. Videosekvence právě ze skrytých telefonů nejsou na internetu žádnou výjimkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mobily ve škole nejsou výjimkou, třetina prvňáků ho už má nebo ho dostane