Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Mobilní telefony, stručná historie

Redakce

Redakce

18. 4. 2010

Bez mobilního telefonu by se v dnešní době obešel jen málokdo. V záplavě rozličných funkcí, které dnes nejmodernější přístroje nabízejí, však zapomínáme, jaká byla cesta k jeho vývoji. Dnešní článek by vám měl přiblížit historii jednoho z největších lidských vynálezů.

Zdroj: mobil.sk

I takové to bylo Zdroj: mobil.sk

Vývoj mobilních telefonů sahá až do dob rozvoje radiotelefonních technologií (a obousměrných rádií ve vozidlech) v 50. letech 20. století a pokračuje až do doby vzniku moderních mobilních telefonů a služeb s ním spojených.

Kdy to všechno začalo?

Je tomu již více než 34 let, kdy světlo světa spatřil jeden z prvních mobilních telefonů s lidovým názvem cihla – DynaTAC od firmy Motorola. Tento přístroj vážil neuvěřitelných 793 gramů a byl 25 centimetrů dlouhý. Více než co jiného tedy připomínal jakousi zvláštní mutaci klasické vysílačky s dlouhou anténou (bez ní se však mobily výrazněji objevují až roku 2002!).

Na našem trhu se mobil objevuje až roku 1996 (nepočítáme-li tzv. radiomobily nabízené Eurotelem) v podobě legendárního kusu Sony CM-DX 1000. Nutno ovšem podotknout, že na takový mobil neměl jen tak někdo. Podle dostupných informací se jeho cena pohybovala někde mezi dvaceti tisíci korunami, tedy považte, jaká to při dobovém kurzu byla asi částka. Roky 1996 – 1997 jsou těmi, v nichž začíná být o mobilní telefony jako takové enormní zájem a jejich prodejnost celosvětově neuvěřitelně stoupá.

Jak to všechno bylo? Zdroj: wikipedia.com

Jak to všechno bylo? Zdroj: wikipedia.com

S přibývajícími léty vývoje samozřejmě roste nabídka funkcí, míra pokrytí sítě a množství vyvinutých druhů mobilů. Některé z nich se třeba i díky filmu stávají legendami. Málokdo nezná kultovní mobil Nokia 8110, kterým ve filmu Matrix telefonuje Keanu Reeves alias Neo. V České republice vychází roku 1999 vůbec první číslo známého časopisu Mobility a o dva roky později překračuje operátor Eurotel spolu s Paegasem dvoumilionovou hranici v počtu klientů. Mobil se tedy stává naplno komerčním i v naší zemi.

Revoluční mobily s vestavěným fotoaparátem startují roku 2002 s příchodem typu Nokia 7650, který nabízí rozlišení 0,31 Mpx. Součástí tohoto přístroje je rovněž už i kamera.

Pokud jde o nejvýznamnější výrobce mobilních telefonů, jsou jimi především Motorola, Sony, Siemens, Ericsson (později se spojil se Sony v Sony Ericsson), Bosch nebo Alcatel. Některé z nich se na jejich výrobu začali přímo specializovat a činí tak dodnes.

Historie operátorů v ČR

Ze všech možných mobilních operátorů nás budou zajímat samozřejmě ti, kteří působí zejména u nás. Jejich historie začíná vstupem společnosti Eurotel (dnešní O2) roku 1991 na český trh. V roce 1996 cítí svojí šanci další operátor, Paegas, a jeho vstup na trh roku 1996 je logickou reakcí. Oproti poněkud podnikatelsky zaměřenému Eurotelu se snažil své služby nabídnout i studentům a méně movitým občanům. V roce 2002 se Paegas mění na T-Mobile. Další odpovědí na stále rostoucí poptávky po službách byl roku 2000 Oskar, který si klienty získává především sms zdarma na internetu a kvalitní reklamní kampaní – viz známé oskarty. S dalšími roky postupně společnost spadá pod gigantický Vodafone. Nejnovějším přírůstkem do rodiny operátorů je potom od roku 2007 i U:fon. Jak se však zdá, ani on by nemusel být poslední. Kam to všechno dospěje, je zatím otázkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mobilní telefony, stručná historie